Daně se vybírají hůř než pojistné

  0:01aktualizováno  0:01
Vládě se daří vybírat sociální pojištění mnohem lépe než daně. Zatímco na účtu pojistného je velmi dobře vidět, že ekonomika ožívá, u daní je opak pravdou. Ačkoliv ekonomika si vede ještě o něco lépe, než vláda očekávala ve svých prognózách, daně se vybírají výrazně hůř. Ministerstvo financí vysvětluje chybějící daně především vyšším vývozem. Zboží, které míří za hranice, je osvobozeno od daně z přidané hodnoty.

V první polovině roku chybělo ve státním rozpočtu na daních jedenadvacet miliard korun, což je téměř o třináct miliard více než loni. A to i přes zatím dvojnásobné tempo růstu ekonomiky.

Nejvíce - deset miliard korun činil propad na dani z přidané hodnoty. O dvě až tři miliardy se vybralo oproti plánu méně i na spotřebních daních či daních z příjmu.

Náměstkyně ministra financí Yvona Legierská upozorňuje, že daně chybějí především kvůli rostoucímu vývozu. "Ekonomika roste a s tím i vývozy, které však jsou od daně osvobozeny," říká.

Úředníci nedokážou odpovědět, proč se daně ve srovnání se sociálním pojištěním tak špatně vybírají. "Neumím si to vysvětlit," říká ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla.

Ekonomové tento vývoj přičítají tomu, že s odvody z mezd, jako je sociální pojištění, se nedá tak snadno manipulovat jako s daňovým přiznáním.

"Mzdy jsou dané a vyměření odvodů je téměř automatické," říká analytik Československé obchodní banky Marek Fér s tím, že u přiznání k dani lze do značné míry ovlivnit náklady.

Podle zástupce ředitele Finančního ředitelství v Praze Lubomíra Janouška jde o to, že i podnikatel mající téměř nulový zisk a neplatící daně odvádí alespoň minimum na sociálním pojištění.

Dosavadní vývoj podle Eduarda Janoty, náměstka ministra financí zodpovědného za rozpočet, znamená, že dřívější odhad o procento vyšší výkon ekonomiky rovná se o sedm miliard více na daních - neplatí.

Daně podle něho představují jedno z hlavních rizik, že letošní příjmy nebudou dodrženy. Ministerstvo financí zatím odhaduje jejich výpadek na osm až deset miliard.

Naopak naplnit schválený rozpočet se daří u příjmů ze sociálního zabezpečení. Za prvních šest měsíců roku se jich vybralo o jedenáct miliard korun více než za stejné období loňského roku.

Ministerstvo financí proto předpokládá, že letos jich připlyne do státní pokladny o šest až sedm miliard více, než se původně očekávalo. Vyšší výběr je podle ekonomů dán těsnou závislostí na rostoucích mzdách a zaměstnaností.

Špidla navíc upozorňuje, že se státu podařilo získat i část nedoplatků z minulých let. "Pojistné se vybírá na 109 procent, což je jeden z nejúspěšnějších výsledků za poslední roky," říká Špidla.

"V obou případech byly odhady ministerstva financí pro letošní rok o něco konzervativnější, než je skutečnost, což vysvětluje relativně slušný výběr těchto příjmů státního rozpočtu," míní ekonom Bank Austria Creditanstalt Pavel Sobíšek.

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Vláda podpoří testovací centrum BMW na Sokolovsku pobídkou za půl miliardy

Německá automobilka BMW (ilustrační snímek)

Německá automobilka BMW získá na vybudování testovacího centra na Sokolovsku investiční pobídku od státu až 528,75...

Vyvážíme obilí, dovážíme mouku. To nemá logiku, tvrdí šéf Svazu obchodu

Ilustrační snímek

Česká republika patří k zemím, kde jsou potraviny nejlevnější v Evropě. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu...

Část exekucí lze zastavit, jen to lidé nevědí, prozradil v Rozstřelu expert

Expert na dluhovou problematiku Daniel Hůle v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Vánoce jsou obdobím klidu, ale zároveň i časem, kdy se Češi rádi zadlužují kvůli tomu, aby sobě nebo ostatním udělali...

Najdete na iDNES.cz