Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zacíleno na velké. Stát dohlídne na daně nadnárodních firem

  19:06aktualizováno  19:06
Nadnárodní firmy dokážou obrat Česko odhadem o téměř 10 miliard korun na dani z příjmů. Ministerstvo financí přichystalo opatření, která to mají omezit. Ovšem jen z malé části, zachytí pouze dvě stě milionů korun. Daňový balíček se změnami schválila v červnu vláda, na podzim ho čeká cesta Sněmovnou.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Boj proti daňovým únikům a agresivnímu daňovému plánování se sice dostal do programového prohlášení současné vlády, ale vyždímat z nadnárodních korporací daně navíc bude pracné. Pro představu – velké firmy s obratem nad dvě miliardy korun platí na korporátní dani zhruba polovinu z celkově vybraných 160 miliard korun (2017). Zpravidla jde o firmy s nadnárodním přesahem.

KOMENTÁŘ: Výplata dividend do zahraničí? Takový normální kapitalismus

Korporace nekrátí daně stylem, že zatajují tržby, to si kvůli přísné kontrole auditorů nemohou dovolit. Jejich hlavní trik jsou transferové ceny, jejichž prostřednictvím přesouvají zisky do zemí s nižším zdaněním.

„Spojené osoby, tedy buď dceřinky mezi sebou, nebo mateřská a dceřiná společnost, si nastaví neadekvátní cenu za určité přeshraniční služby. Tím zvyšují, nebo snižují zisky v dané zemi,“ vysvětluje mechanismus Stanislav Kouba, ředitel odboru daní z příjmů ministerstva financí, kde se opatření z evropské směrnice proti daňovým únikům (ATAD) převádějí do české legislativy.

Typické jsou podle něj vnitřní služby uvnitř koncernu. „Centrála v Rakousku nebo v Německu si nechá od jednotlivých národních poboček platit za unikátní firemní software, který poskytuje celé mezinárodní síti. Nebo může jít o platbu za služby náborového střediska, kde se vybírají manažeři pro jednotlivé národní pobočky,“ vyjmenovává. Zkontrolovat správné nacenění těchto transakcí je pro daňovou správu obtížné, pomoci má převedená evropská směrnice.

Největší přínos se očekává od dvou opatření: první má zamezit přemrštěným platbám úroků zahraniční pobočce v cizím státě, kde je zdanění nízké, a druhé má zarazit platby za předražené služby, například licenční poplatky mířící do účelově založené firmy ve státě s nízkým zdaněním.

V roce 2016 finanční správa nadnárodním firmám na převodních cenách doměřila na dani necelých 900 milionů korun. „V dalších letech očekáváme pokles doměřené částky, protože v důsledku této zvýšené kontrolní aktivity zapůsobí preventivní efekt, firmy budou daň vykazovat dobrovolně správě,“ předpovídá Kouba.

Daňová správa se na tyto takzvané převodní ceny zaměřuje od roku 2015, kdy zavedla speciální formulář, povinný pro velké firmy s příbuznými společnostmi v zahraničí. V něm musejí uvést všechny přeshraniční transakce se ‚spojenými osobami‘. Finanční úřady si na základě toho vytipují, koho půjdou zkontrolovat. 

„Riziko bývá u firem, které dlouhodobě vykazují ztrátu, a většina jejich transakcí je se spojenou osobou,“ uvedl již dříve Martin Bortlík, ředitel Specializovaného finančního úřadu, který spravuje velké firmy.

Dividendy nejsou únik

Řada lidí si pod pojmem vyvádění zisků představí dividendy, na kterých loni odteklo do zahraničí 270 miliard. Na ty se ale vláda sahat nechystá, nejde o nic nelegálního.

„Česko může teoreticky maximálně zvýšit korporátní daně, to ale vláda podle programového prohlášení nechce. Zasáhla by tím i všechny ostatní české firmy,“ připomíná Kouba. To, že u nás v minulosti investovaly zahraniční firmy a teď sklízejí zisky, je výsledek štědrých investičních pobídek z minulosti. Ty se mají příští rok zpřísnit.

Boj proti daňovým únikům velkých firem začal na globální úrovni už v roce 2012. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj se začala zabývat vyváděním zisků do daňových rájů. Zvýšený zájem vyvolala hospodářská krize, která vedla k poklesu vybraných firemních daní. Státy řešily, co s tím. „Korporátní daň má tu vlastnost, že když přijde recese, klesá její inkaso rychleji než klesá ekonomika a naopak při konjunktuře,“ poznamenává Kouba.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Turisty v Praze trápí hluk. V lékárnách nejvíce kupují špunty do uší

Hluk (ilustrační foto)

Zahraniční turisté si v lékárnách v centru Prahy kupují z volného sortimentu nejčastěji špunty do uší. Jen v lékárně na...

Po mostě v Janově se hroutí také akcie jeho provozovatele Atlantia

Trosky zříceného mostu v italském Janově. Řidiči zeleného kamionu supermarketu...

Akcie italského provozovatele mýtných silnic Atlantia zahájily dnešní obchodování poklesem o 23,5 procenta. Reagují tak...

Na opravovaný úsek D1 u Prahy se auta vrátí poslední den v srpnu

Ministr dopravy Dan Ťok na stavbě dálnice D1 exit 15.

Práce na dálnici D1 před Prahou pokračují podle harmonogramu, hotovo je přes sedmdesát procent prací. Řidiči se na...

Najdete na iDNES.cz