Ministr financí Miroslav Kalousek.

Ministr financí Miroslav Kalousek. | foto: Dan Materna, MAFRA

Daňová reforma postupně zruší odpočty úroků u hypoték

  • 463
Od roku 2012 se lidem má prodražit financování bydlení formou hypoték nebo úvěrů ze stavebního spoření. Ministerstvo financí se v rámci daňové reformy rozhodlo zrušit možnost odečíst si úroky u těchto produktů z daní.

"Navrhuji u hypoték a u stavebního spoření odpočet úroků omezit maximální  částkou 150 tisíc korun ročně ze současných 300 tisíc korun a u smluv uzavřených od 1. 1. 2012 tuto výjimku zrušit. Chceme odstranit výjimky a toto je ve svém důsledku taky diskriminační," řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Odpočty úroků na bydlení se týkají 800 tisíc lidí. 

Refinancování hypoték nebude podle ministerstva financí považováno za novou smlouvu.

Částka 300 tisíc korun, kterou si může od daňového základu každý odečíst, při dnešní výši daně z příjmu 15 procent znamená roční úsporu až 45 tisíc. Nově by se měl odpočet snížit na polovinu. Na dani tak při nové, 19procentní sazbě lidé ušetří ročně maximálně 28,5 tisíce korun.

Ale pozor - úleva se bude týkat jen existujících smluv anebo těch, které se stihnou uzavřít do konce roku. Půjčky uzavřené příští rok a později by už neměly mít výhodu úrokového odpočtu. Celkově dnes stát přichází na daních kvůli úvěrům na bydlení o šest miliard ročně, nově se tato ztráta zmenší.

"Podpora hypotečního bydlení neměla být nikdy zavedena, čím bude dříve zrušena, tím lépe," myslí si ekonom David Marek z Patria Finance. Podle něj podpora státu v realitní oblasti vede k bublinám na tomto trhu. "Jsou to velmi špatně použité peníze daňových poplatníků," dodává Marek.

Právě skutečnost, že na dani může uspořit jen ten, kdo si půjčil peníze na byt či dům, vede ministerstvo k návrhu postupně výhodu zrušit. Zda ji nahradí jinou podporou vlastnického bydlení, není jasné. Dnes stát podporuje formou státních příspěvků úspory na stavební spoření.

Banky konec úlev kritizují

Příspěvek státu na stavební spoření maximálně 2 000 korun by měl zůstat. "Příspěvek na stavební spoření je o něco férovější, protože není určen jen na jeden typ bydlení. Může ho použít i klient, který si nechce pořídit vlastní bydlení," uvedl Kalousek.

Bankám se rušení daňové úlevy u hypoték příliš nelíbí. "Možnost odečíst si úroky z hypotéky od daňového základu je pro klienty atraktivní a přispívá k tomu, že je pořízení vlastního bydlení pro klienty dostupnější. Předpokládáme, že zrušení daňového zvýhodnění by mohlo mít negativní dopad na zájem o hypotéky, potažmo pořízení si vlastního bydlení," uvedla Vendula Voláková z tiskového oddělení České spořitelny.

Generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil pak uvedl, že jakékoli případné omezení podpory hypotečního úvěrování nepovažuje za šťastné řešení.

,