Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Korporace si na dani odepisovaly až 90 procent. Belgie porušila pravidla EU

  • 10
Desítky nadnárodních firem budou muset doplácet na daních v součtu kolem 700 milionů eur, tedy 20 miliard korun. Podle Evropské komise totiž Belgie poskytovala od roku 2005 daňové výhody firmám proti pravidlům EU.

Nejméně 35 nadnárodních, převážně evropských firem, bude muset daň doplatit, řekla novinářům eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Konkrétní firmy Vestagerová neuvedla s tím, že je na belgických úřadech, aby nezaplacenou daň po společnostech vymohly a případně jejich jména zveřejnily. Komise věc vyšetřovala od února 2015, od té doby už Belgie žádné nové firmě podobnou výhodu neumožnila.

Přibližně 500 z oněch 700 vymáhaných milionů eur prý také připadá na společnosti z EU, podotkla Vestagerová. List The Wall Street Journal uvádí, že mezi společnostmi, kterých se věc týká, je například pivovarský gigant Anheuser-Busch InBev.

Komise věc vyšetřovala od února 2015, od té doby už Belgie žádné nové firmě podobnou výhodu neumožnila.

Deformace hospodářské soutěže

Země ale do té doby udělila podle komisařky vybrané skupině nadnárodních firem významné daňové výhody neslučitelné s unijními pravidly. Ty podle ní deformují hospodářskou soutěž a znevýhodňovaly menší společnosti, které nepůsobí na nadnárodní úrovni.

„Nevyšetřovali jsme každé jednotlivé daňové rozhodnutí pro každou ze společností. Nelegální jsou automaticky,“ poznamenala Vestagerová. Tím se podle ní toto vyšetřování lišilo od jiných případů, kterými se v souvislosti s hospodářskou soutěží komise nyní zabývá.

Sleva na dani až 90 procent

Firmy si mohly ze základu daně v Belgii odečítat 50 a někdy až 90 procent v rámci schématu, který počítal s konceptem „nadměrného zisku“. Belgické daňové úřady v něm předpokládaly, že nadnárodní firmy dosahují v důsledku své velikosti, dobrého jména, zákaznických a dodavatelských sítí či přístupu na nové trhy „nadměrného zisku“, kterého by samostatná firma působící v zemi dosáhnout nemohla.

Jejich reálný zisk tak byl porovnáván s pravděpodobným ziskem hypotetické samostatné firmy působící v Belgii s tím, že rozdíl si mohly nadnárodní firmy odečíst. Podle Vestagerové to ale znamenalo, že tento rozdíl nebyl vůbec zdaněn.

Evropská komise v poslední době proti nejrůznějším daňovým dohodám zasahovala opakovaně. Loni v říjnu rozhodla, že na podobných domluvách s Lucemburskem a Nizozemskem profitovaly firmy Fiat a Starbucks, také ty by měly daně doplatit (více čtěte zde). Uzavřeno stále nebylo například ani vyšetřování firmy Apple v Irsku či společnosti Amazon v Lucembursku.