Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Daňové změny 2011: více se zdaní solární elektrárny a stavební spoření

  3:01aktualizováno  3:01
Daňové změny v příštím roce přinesou rozpočtu přes jedenáct miliard korun. Kromě často uváděné "povodňové daně" či zdanění příspěvku a úroku ze stavebního spoření se vybere více zásluhou zrušení výjimek: například se začne danit plat prezidenta nebo příjmy solárních elektráren.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

True

Lidé s vysokým příjmem budou stejně jako letos odvádět vysoké částky na sociálním a zdravotním pojištění – až do příjmu 148 tisíc korun. Za zaměstnance s tímto platem jde na pojistném do systému 66 tisíc korun měsíčně. V roce 2012 by mohl strop v souvislosti s přípravou důchodové reformy klesnout až na polovinu (74 tisíc). Na druhou stranu si vláda dala za úkol z příjmů nad stropem vybrat více na daních, tedy více zdanit bohaté. Zatím se koalice nedohodla jak.

True

Pracující důchodci s příjmy nad 840 tisíc korun ročně (70 tisíc měsíčně) zaplatí z důchodu patnáctiprocentní daň bez ohledu na jeho výši. Do teď zdanění podléhaly jen důchody nad 24 tisíc korun měsíčně.

True

Zdaní se výsluhy bývalých vojáků a policistů a odbytné vojáků (jednorázová částka při opuštění armády). Přídavek na bydlení pro vojáky se začne danit až v roce 2012, armáda z něj pak bude muset odvádět také zdravotní a sociální pojistné. Vše v patnáctiprocentní sazbě.

True

Solární elektrárny šest let od spuštění nemusely platit žádné daně z příjmu (19 procent) – za období 2011 už zaplatit budou muset. Z příjmů za výkup solární energie budou provozovatelé elektráren platit speciální daň 26 procent. A odpisy solárních panelů, měničů a rozvaděčů se prodlouží na 20 let.

Důvod snížení úlev je ten, že výkupní ceny solární elektřiny byly nastavené příliš štědře, což se odráží v rostoucí ceně elektřiny. Opatření má růst alespoň zčásti omezit.

True

Zdaní se plat prezidenta (196 tisíc Kč) a důchod bývalého prezidenta (Václav Havel má 50 tisíc korun). Zdaní se také paušální náhrady pro politiky a soudce. Ty mohou například u poslance z Moravy (za dojíždění) měsíčně činit až 43 300 Kč.

True

Předčasný výběr životního pojištění se vždy zdaní. Firmy je využívaly jako způsob, jak zaměstnance odměnit (mohou mu přispět až 24 tisíc ročně) a neplatit z toho pojistné, navíc zaměstnanec z tohoto benefitu neplatil daň. Nezdaněný benefit si lidé čím dál více začínali vybírat předčasně, čímž daňová výjimka (spoření na stáří) ztratila smysl.

Kampeličky budou muset nově začít danit úroky z vkladů uložených v bankách. Pro firmy s více než 25 lidmi zaměstnávající alespoň z poloviny zdravotně postižené končí poloviční sleva na dani z příjmu. Důvodem je zneužívání této daňové výjimky a duplicita – na postižené dostávají ještě dotace a slevu na hlavu.

Autor:Nejčtenější

Kaufland šetří a má prázdné regály, stěžují si zákazníci i dodavatelé

(Ilustrační snímek)

Německý obchodní řetězec Kaufland začal od začátku roku šetřit. Snížil počet vlastních brigádníků a externím...

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...

Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Minimální mzda by měla stoupnout o 1500 korun, chtějí odbory

Odborový předák Josef Středula hostem volebního studia iDNES.cz. (21. října...

Minimální mzda by v příštím roce měla stoupnout z 12200 korun na 13700 korun. Při jednání s vládou to bude požadovat...

OBRAZEM: Češi nakupují v automatech mléko, vejce, kružítka i pizzu

Nákup mléka v mlékomatu.

V zemi vycházejícího slunce dotáhli automatové šílenství k dokonalosti. Z pouličních mašin vypadne snad všechno od...

Titul, nebo roky praxe. Stát chce vymýtit pseudomakléře, vznikne seznam

1

Realitní makléř je v mnoha zemích prestižní zaměstnání. I u nás to tak podle ministryně pro místní rozvoj Kláry...

Najdete na iDNES.cz