Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Daňové změny 2011: více se zdaní solární elektrárny a stavební spoření

  3:01aktualizováno  3:01
Daňové změny v příštím roce přinesou rozpočtu přes jedenáct miliard korun. Kromě často uváděné "povodňové daně" či zdanění příspěvku a úroku ze stavebního spoření se vybere více zásluhou zrušení výjimek: například se začne danit plat prezidenta nebo příjmy solárních elektráren.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

True

Lidé s vysokým příjmem budou stejně jako letos odvádět vysoké částky na sociálním a zdravotním pojištění – až do příjmu 148 tisíc korun. Za zaměstnance s tímto platem jde na pojistném do systému 66 tisíc korun měsíčně. V roce 2012 by mohl strop v souvislosti s přípravou důchodové reformy klesnout až na polovinu (74 tisíc). Na druhou stranu si vláda dala za úkol z příjmů nad stropem vybrat více na daních, tedy více zdanit bohaté. Zatím se koalice nedohodla jak.

True

Pracující důchodci s příjmy nad 840 tisíc korun ročně (70 tisíc měsíčně) zaplatí z důchodu patnáctiprocentní daň bez ohledu na jeho výši. Do teď zdanění podléhaly jen důchody nad 24 tisíc korun měsíčně.

True

Zdaní se výsluhy bývalých vojáků a policistů a odbytné vojáků (jednorázová částka při opuštění armády). Přídavek na bydlení pro vojáky se začne danit až v roce 2012, armáda z něj pak bude muset odvádět také zdravotní a sociální pojistné. Vše v patnáctiprocentní sazbě.

True

Solární elektrárny šest let od spuštění nemusely platit žádné daně z příjmu (19 procent) – za období 2011 už zaplatit budou muset. Z příjmů za výkup solární energie budou provozovatelé elektráren platit speciální daň 26 procent. A odpisy solárních panelů, měničů a rozvaděčů se prodlouží na 20 let.

Důvod snížení úlev je ten, že výkupní ceny solární elektřiny byly nastavené příliš štědře, což se odráží v rostoucí ceně elektřiny. Opatření má růst alespoň zčásti omezit.

True

Zdaní se plat prezidenta (196 tisíc Kč) a důchod bývalého prezidenta (Václav Havel má 50 tisíc korun). Zdaní se také paušální náhrady pro politiky a soudce. Ty mohou například u poslance z Moravy (za dojíždění) měsíčně činit až 43 300 Kč.

True

Předčasný výběr životního pojištění se vždy zdaní. Firmy je využívaly jako způsob, jak zaměstnance odměnit (mohou mu přispět až 24 tisíc ročně) a neplatit z toho pojistné, navíc zaměstnanec z tohoto benefitu neplatil daň. Nezdaněný benefit si lidé čím dál více začínali vybírat předčasně, čímž daňová výjimka (spoření na stáří) ztratila smysl.

Kampeličky budou muset nově začít danit úroky z vkladů uložených v bankách. Pro firmy s více než 25 lidmi zaměstnávající alespoň z poloviny zdravotně postižené končí poloviční sleva na dani z příjmu. Důvodem je zneužívání této daňové výjimky a duplicita – na postižené dostávají ještě dotace a slevu na hlavu.

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Drony dostanou své SPZ, jejich majitele čekají testy jako v autoškole

Ilustrační snímek

Létání s drony patří k oblíbené zábavě. Teď se však chystá její omezení. Létající stroje budou muset mít podle chystané...

Sucho trápí české zemědělce, sklidí méně obilí. Řepky bude naopak více

Vinice lemovaná zlátnoucím obilím

Sklizeň obilí bude letos o 7,5 procenta nižší než loni, zemědělci ho sklidí 6,345 milionu tun. Vyplývá to z odhadu,...

Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku za čtyři miliardy

Ilustrační snímek.

Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině NN. Informovala o tom ve...

Najdete na iDNES.cz