Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Daňový duel vyhrávají rodiny s dětmi

  8:53aktualizováno  8:53
Platit daně bude v případě uskutečnění návrhů ODS skoro vzácnost a většina rodin bude mít vyšší čistý příjem než ten hrubý. Hranice příjmů, dokdy rodina neplatí vůbec žádné daně a čistého má více než hrubého, se posouvá vzhůru s každým dalším dítětem.

Petr Nečas, Mirek Topolánek, Vlastimil Tlustý | foto: MF DNES

Vyplývá to z propočtů MF DNES na příkladech 77 rodin podle "tlusté peněženky", což je název, pod nímž návrhy prezentuje stínový ministr financí Vlastimil Tlustý. Samostatně žijící člověk nebude podle vizí ODS odvádět státu nic, pokud si vydělá méně než 12 tisíc korun hrubého.

Manželé se dvěma dětmi nebudou platit žádné daně ani odvody do vládní kasy, pokud jejich příjem bude menší než 34 tisíc hrubého na celou rodinu. To je případ většiny domácností v Česku, protože průměrný výdělek v zemi je necelých 19 tisíc korun.

TABULKU S MODELOVÝMI PROPOČTY
PAROUBEK VS. TOPOLÁNEK NAJDETE ZDE

ODS tak trumfla svými sociálně zaměřenými návrhy vládní ČSSD, a navíc se zaměřila na cílové skupiny sociální demokracie. Pod taktovkou premiéra Jiřího Paroubka by se měli lépe jen nezaměstnaní. A to přesto, že i dnes jsou sociální dávky poměrně štědré.

Kartami však v konečném výsledku zamíchá ještě zdražení potravin a léků, což se dotkne hlavně důchodců a chudších rodin. Rovná patnáctiprocentní daň ODS nahradí i dnešní dvě sazby daně z přidané hodnoty ve výši pěti a 19 procent. V té nižší jsou právě potraviny.

Například čtyřčlenná rodina podle statistiků za potraviny a léky utratí v průměru 5,5 tisíce korun a po zvýšení daní by potřebovala navíc 500 korun. Důchodce za potraviny a léky utratí v průměru lehce přes dva tisíce korun a bude si muset připlatit 340 korun měsíčně navíc. ODS slibuje, že nárůst výdajů vyrovná zvýšením penzí.

Zatím není jasné, jestli sociální demokracie přichystá ještě nějaký protiúder. "Tlustá peněženka bude ve skutečnosti hodně hubená, zejména pro důchodce a rodiny s dětmi," říká pouze ministr financí Bohuslav Sobotka. Své plány chce ČSSD zveřejnit až po lednové konferenci.

Problém je, že přebíjená v sociálních výdajích vede hlavně k vyšším dluhům státu. Ty jednak oddálí přijetí eura a více zatíží budoucí generace, protože spolknou velkou část vybraných daní, a jednak nezbudou peníze na potřebné investice.

Plány ODS počítají sice se zjednodušením celého sociálního systému, který dnes čítá několik desítek různých dávek, ale ne tak rozsáhlým. "Nadále se bude vyplácet třeba sociální příplatek či příspěvek na bydlení," říká za ODS stínová ministryně práce a sociálních věcí Alena Páralová. Zrušeny budou pouze přídavky na děti a dávky pro dlouhodobě nezaměstnané.

V dnešní podobě by se měla podle představ ODS zachovat i nemocenská a mateřská. "Mateřskou bychom ale chtěli navýšit," má už připravené další plány na rozdávání Páralová.
Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Najdete na iDNES.cz