Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Farmaceutický „second hand“ Orifarm přesouvá základnu do Čech

  14:43aktualizováno  15:11
Dánská firma Orifarm, která se živí přeprodejem léků a generik, rozšiřuje svůj byznys v Česku. Dosud měla v Unhošti malý závod na přebalování originálních léčiv, po šesti letech se rozhodla vytvořit z ČR centrum své "výroby". Závody v Německu a Dánsku zavře a do roku 2013 zaměstná na novém místě v Hostivici u Prahy 400 lidí.

Orifarm | foto: Orifarm

Nový závod byl otevřen v Hostivici v úterý. Pracuje v něm sto lidí, dalších sto jich přibude ještě v letošním roce a na dvojnásobek se pak rozšíří počet zaměstnanců v roce 2013. Firma chce totiž ještě letos koncentrovat do Česka sedmdesát procent své výroby a o rok později dalších třicet.

Fotogalerie

"Že naši výrobu přesuneme z Německa a Dánska do České republiky, jsme se rozhodli kvůli výhodnému umístění země v centru Evropy. Velký vliv na naše rozhodování mělo také to, že zde pracují kvalifikovaní a cenově dostupní zaměstnanci, jejichž schopnosti jsme si sami prověřili. Dobrá je i infrastruktura a poloha závodu poblíž letiště (Ruzyně)," vyjmenovává majitel firmy Hans Bøgh-Sørensen hlavní důvody přesunu mateřských závodů do Čech.

Know-how: Levně nakoupí, přebalí, prodají dráž

Závody však léky nevyrábí, jejich produkce spočívá v tom, že zaměstnanci vyndají z krabic léky originálních výrobců, jako je například Pfizer, krabičky zahodí a původní lék přebalí do nové krabičky s podobným či stejným názvem. Ten pak prodávají v Německu, Finsku či Dánsku o 5 až 15 procent levněji. Klidně ve stejné lékárně jako originální výrobce.

Orifarm se živí přeprodejem originálních léků za levnější cenu. Vlevo je

"Originální výrobci léků prodávají v každé zemi léky za různé ceny, jak jim to místní trh dovolí. Snaží se tím maximalizovat svůj zisk. My jen využíváme možností volného pohybu zboží v rámci Evropské unie a nakupujeme léky vždy tam, kde jsou nejlevnější, a prodáváme je v jiných zemích za nižší cenu než originální výrobci," vysvětluje princip podnikání majitel Bøgh-Sørensen, který společnost Orifarm založil se svou manželkou Birgitte v roce 1994.

Bøgh-Sørensen připouští, že originální výrobci léků nemají jeho společnost příliš v lásce. "Byli by rádi, kdybychom neexistovali. Prvních deset let jsme řešili hodně soudních sporů, nyní je to klidnější," říká s tím, že jejich činnost šetří peníze konečných spotřebitelů.

V Česku ale firma žádné secondhandové léky prodávat nebude. "Je zde příliš restriktivních opatření a chybí zde zákony, které například v Dánsku, Německu či Finsku nařizují farmaceutům nabízet lidem jako první ty nejlevnější léky, které mají v nabídce," vysvětluje Bøgh-Sørensen.

Výrobní hala v Hostivici firmě nepatří, má ji pouze pronajatou na deset let. Náklady na vybudování závodu firma neuvedla, protože se o výstavbu stará investor průmyslové zóny.

Orifarm Group

Dánská firma vznikla v roce 1994. Zabývá se paralelním dovozem léčiv (přebalováním originálních léků a jejich prodejem za nižší cenu) a generik. V Evropě je druhou největší firmou v tomto oboru po německé společnosti Kohlpharma. Mezi nejúspěšnější prodávané léky patří Lipitor pro snížení cholesterolu, Viagra a Simbicort proti astma.

Výsledky za rok 2011 ještě nezveřejnila. V roce 2010 měla obrat ve výši 4,85 miliardy dánských korun (při dnešním přepočtu zhruba 16,3 miliardy Kč), a zisk 173,1 milionu DKK (asi 581,4 milionu Kč).
Nejčtenější

Nová dálnice obkrouží Česko po obvodu a spojí krajská města, plánuje stát

Propojení krajských měst dálnicemi, rychlostními silnicemi, a silnicemi I.tříd

Stovky kilometrů nových dálnic mají spojit krajská města. Na rozdíl od dnešní sítě, která často končí nebo začíná v...

Skupina J&T odvolala představenstvo CEFC Europe, Číňané nezaplatili dluhy

Jaroslav Tvrdík na stadionu v Edenu

Československá finanční skupina J&T ztratila trpělivost s čínskou společností CEFC Group (Europe). Do firmy, kterou v...Soutěž Sexistické prasátečko končí. Firmy vábí na sex i ženy v kuchyni

2016. Kontroverzní propagační plakát šumperského festivalu Džemfest, který...

Po deseti letech končí udílení anticen Sexistické prasátečko, pořádané neziskovou organizací Nesehnutí. Letos přešlapy...

Traktorových náklaďáků je v Česku 131, firmám umožňují obcházet zákazy

Zemědělský tahač Tatra Phoenix 6x6

Vypadají úplně stejně jako nákladní auta. Nemají ale tachograf, řídit je lze od sedmnácti let, řidič nemusí dodržovat...

Řetězec nabízel v akci falšované uzené. Maso vidělo sotva z půlky

Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří nedaleko Brna.

Česko má další případ falšování masných výrobků, inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce zjistili...

Další z rubriky

Zadlužených čínských firem přibývá. Letos jich nezaplatilo devět

Ilustrační foto

V Číně narůstá počet firem, které nejsou schopny splácet své dluhopisy. Jedním z hlavních důvodů jsou zásahy úřadů...

Nelegální jatka, odpadky a prošlé maso. Sapě hrozí pokuta 50 milionů

Kontroloři znehodnocují nekvalitní potraviny.

Státní veterinární správa ve čtvrtek v pražském areálu Sapa odhalila desítky kilogramů neoznačených, prošlých, shnilých...

Šéfkuchař Ramsay čelí milionové ztrátě. Přesto otevírá další podniky

Gordon Ramsay

Skupina restaurací slavného michelinského šéfkuchaře Gordona Ramsayho dosáhla ztráty ve výši 3,8 milionu liber...

Najdete na iDNES.cz