Ceny vánočních stromků se proti loňsku příliš nezměnily.

Ceny vánočních stromků se proti loňsku příliš nezměnily. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Dárky budou pod kavkazskou jedlí. Vánoční stromky koupíte i na internetu

  • 16
Náměstí a okolí obchodů se od minulého týdne začala zelenat vánočními stromky. Jejich ceny se podle odborníků ve srovnání s loňským rokem výrazně nezvýšily. Maximálně o pár korun.

"Neočekáváme žádné zásadní změny. Konečnou cenu příliš ovlivnit nemůžeme. Jsme závislí na samotných prodejcích," vysvětlil šéf Sdružení pěstitelů vánočních stromků Karel Michalík.

Domácí produkce vánočních stromků podle něj rok od roku stoupá. "To spotřebitelům zároveň zajišťuje významnou výhodu. Stromky jsou ve většině případů čerstvé," doplnil Michalík. Mezi nejprodávanější stromky patří jedle kavkazská. A to i přesto, že je vůbec nejdražší na trhu. Její cena se pohybuje kolem 700 korun.

Ceny stromků

V porovnání s loňským rokem se ceny prakticky nezměnily. Jedle se prodávají za čtyři stovky za metr, cena smrku se pohybuje kolem dvou set korun za metr a cena borovice kolem 250 korun za metr. Levněji se dají stromky pořídit například v nákupních centrech, která si mohou dovolit srazit ceny.

Podle Sdružení pěstitelů vánočních stromků je však také velmi oblíbený smrk pichlavý, který se dá pořídit podstatně levněji.

"Nabízíme ho za 399 korun na všech našich osmapadesáti prodejních místech,“ popsala Eva Karasová za obchodní řetězec Tesco.

"Díky různým akčním nabídkám ale zákazníci mohou stromky pořídit i levněji. Například na menším smrku ušetří až sto korun, na menší jedli až 200 korun,“ dodala Karasová.

Jak sehnat pěkný vánoční stromek, nenaletět prodejcům a ještě ušetřit? Vyplatí se obejít i několik stánků a pečlivě sledovat ceny i kalkulačky prodavačů.

"Cenově výhodné stromky nabízejí různé lesní školky nebo myslivci," vysvětlil Jan Mišurec ze Sdružení na ochranu spotřebitelů. Levnější jehličnany se dají pořídit i u velkoodběratelů, jako jsou třeba nákupní centra. Ta totiž nakoupí desetitisíce stromků, a mohou si je proto dovolit prodávat za nižší ceny.

Ty se v porovnání s loňským rokem nijak výrazně nezměnily. Prodejci je na svých stáncích zpravidla uvádějí v metrech. Znamená to, že například cena smrku se pohybuje od dvou set korun za metr, jedle zhruba od čtyř set korun za metr.

Stromek přes internet se prodraží

Vánoční stromek se dá objednat také přes internet. Pokud není zákazník s došlým zbožím spokojený, má možnost ho vrátit. Na vrácení živých řezaných stromků má 14 dní. Záruka na umělé je dva roky, na živé v květináčích rok.

Internetový prodej využívají hlavně firmy nebo hotely, které zdobí stromky v předstihu a tedy v době, kdy ještě nejsou k dostání na trzích. "Co se týká soukromých osob, tak už je to slabší. Ale najdou se," řekl iDNES.cz Jiří Špaček ze Zahradnictví U rybníka, které letos nabízí stromky přes internet poprvé.

Kdo by se rozhodl pro nákup po síti, musí počítat s vyšší cenou. Například 130 cm vysoká borovice vyjde na 1 000 korun, v ceně je však doprava. "Stromek vybíráme podle požadavků klienta, musíme jich probrat třeba 100 než najdeme ten správný. To se samozřejmě také prodražuje," vysvětlil vyšší ceny Špaček.

Kupujete na Vánoce živý stromek?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 18. prosince 2009. Anketa je uzavřena.

Ano, bez něj to nejsou opravdové Vánoce
Ano, bez něj to nejsou opravdové Vánoce 2498
Ne, přijde mi to zbytečné, mám umělý
Ne, přijde mi to zbytečné, mám umělý 1526
,