Data o klientech bank se dají sehnat už za 10 dolarů

  9:37aktualizováno  9:37
Silná konkurence mezi hackery srazila hodnotu kradených dat. Například údaje o klientech bank je možné pořídit za 10 dolarů, tedy 150 korun. Vyplývá to z analýzy společnosti Finjan, která se zabývá bezpečností na internetu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ceny, které si zločinci za podrobné údaje o účtech a platebních kartách klientů účtují, klesly dokonce velmi výrazně a nutí podvodníky, aby si hledali nové zdroje příjmů. Za poklesem cen je raketový nárůst objemu dat, která jsou nyní dostupná.

Informace o účtech a platebních kartách se tak staly běžnými komoditami, s nimiž se obchoduje ve velkém. Zatímco dříve se za detaily o účtu a kódu PIN prodávaly za 100 dolarů, dnes je možné ty samé informace získat za 20 dolarů, někdy dokonce i za deset (asi 150 Kč).

Finjan, která sídlí v Kalifornii, ve své aktualizované čtvrtletní zprávě o trendech na internetu například uvádí, že zločinnost v kybernetickém prostoru nabyla na významu. Dnes by se tyto aktivity daly charakterizovat jako důležitá součást šedé ekonomiky, kde platí běžná obchodní pravidla i logika, podobně jako v legálním byznysu.

Vyšší poptávka je teď podle zástupců firmy po nových datech, z nichž lze získat informace například o zdravotním pojištění. Takto získaná data lze využít převážně k pojistným podvodům, ale i k nezákonnému získání povolení k prodeji léčiv. Za taková data se dnes na černém trhu platí prémie.

Mezi hackery platí principy mafie
V ohrožení jsou ale také běžné firmy, neboť roste poptávka po obchodních informacích i záznamech o jednotlivých zaměstnancích. Více peněz se ale platí třeba i za to, když se zločincům podaří zachytit obchodní e-mailovou komunikaci.

Finjan získává informace o těchto trendech díky tomu, že si vytvořila kontakty s pěti skupinami, které s kradenými daty obchodují on-line. Podle zprávy existuje v tomto ilegálním odvětví hierarchie na principu mafie, kdy šéfové vystupují jako podnikatelé a vlastní on-line útoky nechávají na svých podřízených.

Druhý "šéf" v hierarchii zpravidla obstará software, který umožní infiltrovat trojské koně do počítačů obětí, kde se spustí vlastní útok.

Lidé, kteří se starají o tuto činnost, dostávají zaplaceno podle toho, jak se jim daří infikovat cílové počítače a podle toho, v kterých zemích takto infikované počítače jsou.

Rychlé obchodování
Pokud jde o kvalitní finanční data, čímž se rozumí informace, které mohou jejich držiteli otevřít cestu k dalším penězům, ta se pak stávají předmětem dalšího obchodu. Vypadá to zhruba tak, jako když se zloděj musí co nejdříve zbavit kradeného zboží.

Zaměstnanci společnosti Finjan dostali on-line nabídku široké škály dat, která se vztahovala k platebním kartám bohatých jednotlivců i firem. Od prodejců se jim dostalo ujištění, že jde o čerstvá data, a jeden z prodejců dokonce nabídl záruku 48 hodin, že obstará dodatečné informace, pokud se v průběhu té doby stane, že platební systémy původně nakoupená data odmítnou a označí za kradená.

Autoři: ,


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Indické ženy se rozpovídaly o obtěžování, firmy vyřizují pojištění proti MeToo

Mimochodem Indky jsou krásné a nosí úžasné šaty a šperky. Pořád.

Poté, co se lavina s obviněními ze sexuálního obtěžování přesunula z Hollywoodu do Indie, se některé tamní společnosti...

Harry Potter a Batman chtějí porazit Netflix, Warner Bros. začnou streamovat

Budova Time Warner v New Yorku (11. prosince 2013).

Filmy a seriály se hromadně přesouvají na internet. Na rychle se rozvíjející trh streamovaného videa tak míří další...

Křetínský kupuje podíl deníku Le Monde, tvrdí list

Daniel Křetínský, majitel fotbalové Sparty

Český miliardář Daniel Křetínský jedná s francouzským finančníkem Matthieu Pigassem o koupi podílu ve francouzském...Najdete na iDNES.cz