Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dávky podle ODS: Co nevyděláte, dostanete

  11:24aktualizováno  28. listopadu 11:03
Občanská demokratická strana na svém sjezdu strhla další část pláště ze svého programu. Stínový ministr financí Vlastimil Tlustý představil projekt státem zaručeného příjmu. Nahradil by sociální dávky. Rodině, která by na tabulkový příjem nedosáhla z platu, by peníze doplatil stát.
Státem zaručený příjem má nahradit sociální dávky. Ilustrační foto

Státem zaručený příjem má nahradit sociální dávky. Ilustrační foto | foto: Martin AdamecMF DNES

Každý dospělý člověk by podle tohoto plánu měl nárok na šest tisíc korun měsíčně. To by u oddaných párů platilo i pro druhého z manželů.

Jejich první dítě by pak mělo nárok na 2400 korun, další potomek podle přestav ODS měsíčně spotřebuje 3600 korun.

Sečteno a podtrženo - od průměrné české rodiny se dvěma dětmi se očekává, že bude mít každý měsíc v peněžence 20 tisíc korun.

Pokud rodiče nejsou schopni tyto peníze sami vydělat, rozdíl mezi čísly na výplatní pásce a státem zaručeným příjmem jim doplatí stát.

Státem garantovaný příjem má snížit počet lidí bez práce. V prvním roce by se počet nezaměstnaných měl klesnout nejméně o sto tisíc, upřesnila představy ČTK.

ODS už dříve představila svou vizi o rovné patnáctiprocentní dani pro občany i firmy. Tlustý v neděli doplnil, že odpočitatelná položka na jedno dítě má být 2400 korun, na druhé a třetí dítě 3600 korun.

Chystá se také rovný důchod ve výši 20 až 25 procent průměrné mzdy, připomněla ČTK. Současných důchodců se plány ODS nedotknou, plně se vztahují na ročníky 1975 a mladší.

Penzisté by podle nejsilnější opoziční strany měli dostávat k důchodu ještě bonus za vychované děti v podobě desetiny sociálních odvodů svých potomků. Tím se podle Tlustého zásadně posílí mezigenerační solidarita.

SOCIÁLNÍ REFORMA PODLE ODS
Na důchod si budeme šetřit. Stát zajistí každému občanovi rovný důchod ve výši jen 20-25 procent průměrné mzdy, což je téměř o polovinu méně než dnes. Výměnou za to budou mít lidé vyšší plat - nebude se strhávat osm procent mzdy na sociální pojištění. Počítá se s tím, že si tyto peníze lidé budou spořit na důchod. Dnešních důchodců se změna netýká, nový systém se má dotknout lidí narozených po roce 1975.

Z příjmů, zboží i služeb se bude platit rovná daň ve výši 15 procent. To znamená: mohou zlevnit všechny věci jako elektronika, auta, naopak zdraží potraviny. Z platu se bude měsíčně odpočítávat 6 tisíc korun na dospělého (i na dospělou vyživovanou osobu), 2400 Kč na jedno, po 3600 Kč na druhé a třetí dítě. Ze zbytku se strhne daň patnáct procent. Nejvíce si polepší lidé s vyššími platy.

Zavedení rovné sociální dávky pro všechny. Stát každému ručí za minimální měsíční příjem ve výši 6 tisíc korun na dospělého. Pokud si tuto garantovanou částku lidé nevydělají sami, stát jim rozdíl doplatí - to platí například pro nezaměstnané. Zaručený příjem nahradí řadu současných sociálních podpor - například přídavky na děti, podporu v nezaměstnanosti a doplatky do sociálního minima, které jsou vyplácené po vypršení podpory.

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Senát vrátil poslancům návrh na průlom bankovního tajemství

(Ilustrační snímek)

Senát zamítl předlohu, podle níž by banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti musely poskytovat...

Prazdroj se pochlubil rekordními prodeji, dařilo se mu hlavně v zahraničí

(Ilustrační snímek)

V Česku i cizině prodal Plzeňský Prazdroj rekordních více než jedenáct milionů hektolitrů piva. To je meziročně téměř o...

Efekt EET: firmy přiznávají větší tržby. Čísla je třeba brát s rezervou

(Ilustrační snímek)

Případ patnáctitisícové pokuty za nepřiznanou tržbu za nákup bonbonů v hodnotě 15 korun má nový rozměr. Ukazuje, že...

Najdete na iDNES.cz