Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dávky podle ODS: Co nevyděláte, dostanete

  11:24aktualizováno  28. listopadu 11:03
Občanská demokratická strana na svém sjezdu strhla další část pláště ze svého programu. Stínový ministr financí Vlastimil Tlustý představil projekt státem zaručeného příjmu. Nahradil by sociální dávky. Rodině, která by na tabulkový příjem nedosáhla z platu, by peníze doplatil stát.
Státem zaručený příjem má nahradit sociální dávky. Ilustrační foto

Státem zaručený příjem má nahradit sociální dávky. Ilustrační foto | foto: Martin AdamecMF DNES

Každý dospělý člověk by podle tohoto plánu měl nárok na šest tisíc korun měsíčně. To by u oddaných párů platilo i pro druhého z manželů.

Jejich první dítě by pak mělo nárok na 2400 korun, další potomek podle přestav ODS měsíčně spotřebuje 3600 korun.

Sečteno a podtrženo - od průměrné české rodiny se dvěma dětmi se očekává, že bude mít každý měsíc v peněžence 20 tisíc korun.

Pokud rodiče nejsou schopni tyto peníze sami vydělat, rozdíl mezi čísly na výplatní pásce a státem zaručeným příjmem jim doplatí stát.

Státem garantovaný příjem má snížit počet lidí bez práce. V prvním roce by se počet nezaměstnaných měl klesnout nejméně o sto tisíc, upřesnila představy ČTK.

ODS už dříve představila svou vizi o rovné patnáctiprocentní dani pro občany i firmy. Tlustý v neděli doplnil, že odpočitatelná položka na jedno dítě má být 2400 korun, na druhé a třetí dítě 3600 korun.

Chystá se také rovný důchod ve výši 20 až 25 procent průměrné mzdy, připomněla ČTK. Současných důchodců se plány ODS nedotknou, plně se vztahují na ročníky 1975 a mladší.

Penzisté by podle nejsilnější opoziční strany měli dostávat k důchodu ještě bonus za vychované děti v podobě desetiny sociálních odvodů svých potomků. Tím se podle Tlustého zásadně posílí mezigenerační solidarita.

SOCIÁLNÍ REFORMA PODLE ODS
Na důchod si budeme šetřit. Stát zajistí každému občanovi rovný důchod ve výši jen 20-25 procent průměrné mzdy, což je téměř o polovinu méně než dnes. Výměnou za to budou mít lidé vyšší plat - nebude se strhávat osm procent mzdy na sociální pojištění. Počítá se s tím, že si tyto peníze lidé budou spořit na důchod. Dnešních důchodců se změna netýká, nový systém se má dotknout lidí narozených po roce 1975.

Z příjmů, zboží i služeb se bude platit rovná daň ve výši 15 procent. To znamená: mohou zlevnit všechny věci jako elektronika, auta, naopak zdraží potraviny. Z platu se bude měsíčně odpočítávat 6 tisíc korun na dospělého (i na dospělou vyživovanou osobu), 2400 Kč na jedno, po 3600 Kč na druhé a třetí dítě. Ze zbytku se strhne daň patnáct procent. Nejvíce si polepší lidé s vyššími platy.

Zavedení rovné sociální dávky pro všechny. Stát každému ručí za minimální měsíční příjem ve výši 6 tisíc korun na dospělého. Pokud si tuto garantovanou částku lidé nevydělají sami, stát jim rozdíl doplatí - to platí například pro nezaměstnané. Zaručený příjem nahradí řadu současných sociálních podpor - například přídavky na děti, podporu v nezaměstnanosti a doplatky do sociálního minima, které jsou vyplácené po vypršení podpory.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Najdete na iDNES.cz