Dávky státní sociální podpory nezávislé na příjmu rodiny

Přiznání některých dávek státní sociální podpory není podmíněno výší příjmu, ale jen specifickou situací rodiny. Patří k nim rodičovský a zaopatřovací příspěvek, příspěvky pěstounům, porodně a pohřebné. Žádá se o ně na předepsaném formuláři na kontaktních místech okresních úřadů, nárok na dávky pokud nejsou uplatněny ve stanoveném čase, zaniká.

Rodičovský příspěvek

Je stanoven jako 1,1 násobku životního minima na osobní potřebu rodiče a v současné době se vyplácí ve výši 2409 korun. Je určen rodičům, kteří celodenně pečují o dítě do 4 let, v případě dlouhodobě zdravotně postiženého dítěte je věková hranice posunuta na 7 let.

Rodiče přitom mohou, aniž by o příspěvek přišli, nejvýše na tři dny v měsíci svěřit děti školce či jeslím.

"Dodržování této podmínky v předškolních zařízeních ověřujeme, ale to jestli dítě někdo cizí hlídá doma a jeho matka zatím někde pracuje. zkontrolovat můžeme jen těžko," říká Aneta Helešicová.

Měkčí podmínky mají studující maminky - nepřijdou o příspěvek, ani když během povinných přednášek nechávají své dítě hlídat. Všichni rodiče si mohou při péči o dítě přivydělat, o rodičovský příspěvek nepřijdou jen pokud jejich průměrný čistý měsíční příjem nepřesáhne částku rovnou životnímu minimu pro jednotlivce, což je v současnosti 2190 korun.

Rodičům-podnikatelům je dávka vyplácena zálohově a po uplynutí kalendářního roku je zúčtována podle skutečného příjmu na základě daňového přiznání. Rodičovský příspěvek může uplatnit rodič ve věku od 16 let.

Uplatnění zpětného nároku: do tří let ode dne vzniku nároku

Pohřebné:

Nárok na pohřebné má ten, kdo uhradil náklady spojené s vypravením pohřbu, bez ohledu na výši příjmu. Uplatňuje se na kontaktním místě okresního úřadu podle místa trvalého bydliště žadatele. Pohřebné je stanoveno na 5000 korun, mění se v souvislosti s výraznějším zvyšováním průměrných cen v pohřebnictví.

Uplatnění zpětného nároku: do jednoho roku od vypravení pohřbu

Životní minimum
Věk Částka Kč

dítě do 6 let 1600
dítě 6-10 let 1780
dítě 10-15 tet 2110
dítě od 15-26let 2310
ostatní 2190

Pramen: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Částka pro zajištění nezbytných potřeb pro domácnost
Domácnost Částka (Kč)

jednotlivec 1580
dvoučlenná dom. 2060
tří -až čtyřčlenná dom. 2560
pěti-a vícečlenná dom. 2870

Pramen: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Porodné

Porodně náleží matce dítěte, případně jejímu manželovi, pokud žena zemřela. Je určeno i osobě, která převzala dítě mladší jednoho roku do péče nahrazující péči rodičů. Výše dávky je ovlivněna počtem dětí. Porodně pro jedno dítě je čtyřnásobkem částky platného životního minima na osobní potřeby dítěte. Nárok na porodné může uplatnit oprávněná osoba již od 16 let věku bez účasti zákonného zástupce.

Uplatnění zpětného nároku na dávku: do jednoho roku od narození dítěte

Porodné
Počet dětí Částka (Kč)

1 6400
2 16 000
3 43 200
4 57 600
5 72 000

Zaopatřovací příspěvek

Je určený pro rodiny vojáků základní i civilní služby, kteří po dobu služby nemají nárok na náhradu mzdy nebo jiného příjmu. Manželka vojáka má na příspěvek nárok, pokud nepracuje a celodenně pečuje o dítě do 4 let věku nebo o dítě ve věku do 7 let, které je dlouhodobě tělesně či zdravotně postižené. Nárok na zaopatřovací příspěvek má i nezaopatřené dítě.

Uplatnění zpětného nároku na dávku: do tří let ode dne vzniku nároku

Výše zaopatřovacího příspěvku (Kč)
Věk Částka (Kč)

dítě do 6 let 1072
dítě 6-10 let 1193
dítě 10-15 let 1414
dítě 15-26 let 1548
dospělá osoba 1468

Pramen: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Pěstounské dávky

Jsou určeny lidem, kteří si vezmou do pěstounské péče dítě. Velikost dávek závisí na věku dítěte, nikoli na příjmu rodiny. Jedná se o tyto dávky:

Příspěvek na úhradu potřeb nezaopatřeného dítěte

Poskytuje se na základě žádosti pěstounovi měsíčně ve výši 1,2-2,8 násobku životního minima na osobní potřeby dítěte podle jeho věku a zdravotního stavu.
Uplatnění zpětného nároku: do tří let ode dne vzniku nároku

Odměna pěstouna

Poskytuje se na základě žádosti měsíčně ve výši poloviny životního minima na osobní spotřebu pěstouna 1095 korun, a to za každé svěřené dítě.
Uplatnění zpětného nároku: do tří let ode dne vzniku nároku

Příspěvek při převzetí dítěte

Jednorázová dávka poskytnutá na základě žádosti ve výši čtyřnásobku životního minima na nákup věcí pro dítě přicházející do náhradní rodinné péče.
Uplatnění zpětného nároku: do jednoho roku ode dne vzniku nároku

Příspěvek na zakoupení motorového vozidla

Nárok na něj má pěstounská rodina, která pečuje minimálně o čtyři děti. Použití příspěvku musí rodina doložit, maximální částka je 70 procent z ceny pořizovaného automobilu, nejvýše 100 000 korun. Auto nesmí být použito k výdělečné činnosti.
Uplatnění zpětného nároku: do jednoho roku ode dne vzniku nároku