Britský premiér Gordon Brown hovoří během schůzky Světového ekonomického fóra....

Britský premiér Gordon Brown hovoří během schůzky Světového ekonomického fóra. (31. ledna 2009) | foto: Reuters

Davos varoval před protekcionismem, bojí se amerických plánů

  • 9
Světoví politici a podnikatelé diskutují v Davosu o tom, jak čelit zvýšenému nebezpečí obchodního protekcionismu. Aktivní jsou na Světovém ekonomickém fóru i obchodní vyjednavači, kteří hledají možnosti oživení globální obchodní dohody.

Globální obchodní dohoda je stále více považována za nástroj nezbytný pro odvrácení hrozby ochranářství. Tu zvýšila nynější finanční krize a hluboká ekonomická recese.

Před ochranářskými tendencemi varoval již v pátek britský premiér Gordon Brown a dnes na tato vyjádření navázal. Řekl, že potíže vyvolané finanční krizí nejsou důvodem pro opuštění volného obchodu a mezinárodní spolupráce. "Není to jako ve 30. letech. Svět může postupovat společně," prohlásil Brown. - čtěte Neopakujme chyby ze 30. let, ozývá se Davosem

Před vzmáhajícím se protekcionismem, který se nyní projevuje zejména v plánech nové americké vlády, varoval v Davosu rovněž japonský premiér Taró Aso, brazilský ministr zahraničí Celso Amorim nebo kanadský ministr financí Jim Flaherty.

Dokonce i Christine Lagardeová, ministryně financí a hospodářství Francie, země známé silnými ochranářskými tendencemi, zdůraznila, že pomoc slábnoucímu průmyslu nesmí poškodit volný obchod.

Jednání Světového ekonomického fóra. (31. ledna 2009)

Jednání v Davosu se zúčastnili mimo jiné (zleva) vydavatel týdeníku Newsweek Fareed Zakaria, jihoafrický prezident Kgalema Motlanthe, jihokorejský premiér Han Seung-Soo, britský předseda vlády Gordon Brown a mexický prezident Felipe Calderon.

Strach vzbuzuje hlavně Obamův plán na oživení ekonomiky USA

Obavy politiků a podnikatelů z protekcionismu se nyní týkají především kroků Washingtonu. Vláda prezidenta Baracka Obamy zahrnula do připravovaného plánu na oživení ekonomiky ustanovení "Buy America", které nařizuje využívat v projektech financovaných těmito penězi jen některé americké produkty.

Jednání Světového ekonomického fóra. (31. ledna 2009)

Japonský premiér Taro Aso během sobotního jednání v Davosu.

Zavládl proto strach, že se USA uchýlí ke strategii, kterou uplatnily na počátku Velké hospodářské krize 30. let. Tehdy zvýšily cla na tisíce položek zahraničního zboží. To vyvolalo podobné kroky v celém světě, což celou krizi výrazně zostřilo a globálně rozšířilo.

Za ochranářské tendence je kritizována i Evropská unie, která právě dnes uvalila na dovoz šroubů z Číny antidumpingová cla až 85 procent, poté co podobná cla uplatnila proti čínské obuvi a ocelovým prutům. - čtěte více

Ministři obchodu slibují průlom v katarských jednáních

Na okraji davoské schůzky se dnes sešli ministři a obchodní vyjednávači zhruba dvacítky zemí. Slíbili vyřešit zbylé rozpory, které brání dokončit takzvané katarské kolo jednání o liberalizaci světového obchodu.

Švýcarská ministryně hospodářství Doris Leuthardová, která dnešní schůzku v Davosu hostila, uvedla, že ministři by se kvůli katarskému kolu mohli znovu sejít před summitem skupiny G20 plánovaným na 12. dubna. "Otevření trhů je to nejlepší, co můžeme v boji s krizí udělat," řekla.

Obchodní jednání jsou podle Leuthardové nyní v nadějné fázi. Dobrá nálada po schůzce vyzařovala i z kanadského ministra obchodu Stockwella Daye. "Výrazně převažuje optimismus a silná touha, aby se něco udělalo. Z této schůzky vzešel impulz k pohybu vpřed," řekl Day.

Jednání, která začala v katarské metropoli Dauhá před osmi lety, měla původně skončit již před více než čtyřmi lety. Blokují je však stále hlavně rozpory v otázce zemědělského obchodu mezi vyspělým a rozvojovým světem.

,