Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na DPH se v Česku podvádí i u mobilů, ministerstvo hodlá zakročit

  4:26aktualizováno  4:26
Česká republika se stala rájem pro podvody na DPH. Zatím posledním trendem je obcházení daní u mobilních telefonů. Ministerstvo financí se na bídnou situaci rozhodlo reagovat, a hodlá proto změnit systém výběru DPH u některých typů zboží.
Na DPH se v Česku podvádí i u mobilů, ministerstvo hodlá zakročit. Ilustrační snímek

Na DPH se v Česku podvádí i u mobilů, ministerstvo hodlá zakročit. Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Daňoví podvodníci jsou vždy o krok napřed před finančními úřady, nejnovější důkaz poskytly české daňové správě mezinárodní organizované skupiny obchodující s mobilními telefony. Jak podvod funguje? Podvodníci – podle informací MF DNES se na tuto komoditu zaměřují v Evropě především pákistánsko-indické mafie – nakoupí v zahraničí velkoobchodně mobily bez DPH.

Zboží následně vyvezou například do České republiky a prodají nastrčené české firmě, bílému koni. Ten je prodá dál a o jeho zboží je zájem, protože se nabízí levněji než u konkurence. Jak to? Neodvedl státu DPH 21 procent, a může tedy dát slevu. Než se na to přijde (přiznání k DPH se podávají měsíčně, případně čtvrtletně, pozn. red.), přestane bílý kůň komunikovat s úřady a ty nemají od koho daň vybrat. Na příští kolo si podvodníci založí nového bílého koně.

Podvody nejvíc poškozují oficiální dovozce nejdražších smartphonů, zejména Apple. "Stejný mechanismus, který je zaznamenáván v oblasti obchodování s telefonními přístroji se vyskytuje i u dalších komodit, jako například obchod s česnekem, textilem, elektrosoučástkami, nekovovým šrotem a tak dále," říká Jaroslav Ibehej, mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, který spolu s daňovou správou tyto podvody vyšetřuje.

Opatření už se v minulosti osvědčilo

Stát se proto proti podvodům s mobily rozhodl zakročit. Zavede na některé komodity speciální režim odvodu DPH, takzvanou reverse charge. DPH v tom případě platí až poslední podnikatel v řetězci, registrovaný k DPH. Zpravidla to bývá maloobchodník, který výrobek, v tomto případě mobil, prodá spotřebiteli. "Předběžně se s touto položkou uvažuje, účinnost může být pravděpodobně 1. 1. 2015," dodal mluvčí ministerstva financí Ondřej Šrámek.

V minulosti už se opatření osvědčilo – v Česku se metodou "poslední v řetězci" odvádí DPH ze stavebních prací, šrotu či zlata. "Podvody v oblasti stavebních prací díky tomu byly utlumeny. Podvodníci se ale velmi pružně přesunou na jinou oblast," říká mluvčí finanční správy Petra Petlachová.

Obchodníci s mobily si proto budou muset nastudovat nová pravidla, jak DPH účtovat a přiznávat. "Podnikatelé pak trochu jinak komunikují se správcem daně," připouští Ladislav Minčič, náměstek ministra financí pro daně.

Nový režim výběru DPH musí schválit Evropská komise

Firmy si to ještě neumí představit. "Zatím se k tomu vyjadřovat nechceme. Je to čerstvá informace, ke které navíc neznáme podrobnosti, takže můžeme velmi těžko analyzovat dopady," říká Michaela Gregorová, mluvčí internetového obchodu s elektronikou Mall.cz.

Režim reverse charge musí schválit pro každý stát Evropská komise – naposledy ve směrnici všem státům plošně dovolila hlídat si tímto systémem kromě mobilů také dodávání mikroprocesorů, herních konzolí, tabletů, laptopů, dodávky plynu a elektřiny či emisních povolenek. I to může od příštího roku překvapit české obchodníky s těmito komoditami. "Není tam bohužel obsažena komodita, která nás nejvíc trápí – pohonné hmoty," lituje Minčič.

Zavedení speciálního režimu se Česko už pokoušelo prosadit, ale pohořelo. Podobně jako Maďarsko, které má problém s úniky DPH na obchodu s cukrem. Ostatní státy EU se totiž bojí, že by se podvody přelily k nim.  Přesto si formující se vláda Bohuslava Sobotky dala do programového prohlášení, že se o jiný režim zdanění pohonných hmot pokusí znovu.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

OBRAZEM: Češi nakupují v automatech mléko, vejce, kružítka i pizzu

Nákup mléka v mlékomatu.

V zemi vycházejícího slunce dotáhli automatové šílenství k dokonalosti. Z pouličních mašin vypadne snad všechno od...

Stavební spořitelny přetahují bankám klienty, nabízejí levnější úvěry

Darovací smlouva má své nesporné výhody, neplatí se daň z nabytí nemovitých...

Poptávka po úvěrech na bydlení nejen kvůli růstu cen nemovitostí stagnuje. Hypoteční banky mohou navíc přijít o část...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Najdete na iDNES.cz