Dealeři v bankách zažívají horké svátky

aktualizováno 
Posilující koruna prolomila tento týden hranice, které jí ekonomové předpovídali až na příští rok. Obchodníci s měnami mají proto řádně napjaté nervy. Blížící se vánoční svátky obvykle přinášejí klid i na devizový trh, kde se obchoduje s českou měnou. V závěru letošního roku však rozhoupaný kurz koruny nenechává obchodníky v klidu.

Jejich komentář je tak je vzácně shodný: "Něco takového jsme letos ještě nezažili." Zatímco během roku plynulo obchodování s korunou celkem nudně a bezvýrazně, předešlé dny přinesly velký rozruch.

Kurz posílil během pondělí o téměř osmdesát haléřů a v úterý odpoledne o dalších čtyřicet. "Během dvou dnů koruna posílila o 4,2 procenta. To je něco, co se hned tak nestane," říká dealer Raiffeisenbank Tomáš Baginský. Právě dealerům, kteří nakupují a prodávají pro banku a její klienty různé měny, zejména korunu za eura a naopak, přinesl tento vývoj nejvíce adrenalinu a většině z nich i zklamání.

Tomu, co se na trhu přesně děje, laik z řeči dealerů příliš neporozumí. "Banky byly dlouhé v eurech, udělaly až čtyři stoplossy za den," popisuje jeden z nich situaci posledních dní. Pokud by existoval dealerský slovník, čtenář by v něm nalistoval asi toto: "Banky měly nakoupeno velké množství eur . Jak koruna posílila, jejich ztráty se přiblížily k hranici, která dealerovi nařizuje eura prodat i se ztrátou."

Dealeři jsou elitní kastou
Každá banka skrývá ve svých útrobách malou skupinku osob, která denně otáčí stamiliony až miliardy korun.
Mladí lidé, většinou ve věku mezi 25 až 35 roky, obchodují s cizími měnami, dluhopisy, akciemi a finanční svět je zná jako dealery. Nákup eur za stovky milionů korun pro ně při několikahaléřovém oslabení koruny a včasném prodeji nakoupených eur znamená výdělek desítek milionů. Při opačném pohybu kurzu naopak velké ztráty.
Leckdy stresující práce je vyvažována příjmy, kterými si banky šikovné dealery hýčkají. Úspěšný rok většinou znamená tučné roční bonusy, s jejichž započtením se měsíční příjem dealera může pohybovat kolem sta tisíc korun. Na druhou stranu stačí několik klopýtnutí a dealer se musí se svým obchodním terminálem rozloučit.
V londýnské City se traduje, že úspěšný dealer jezdí ve voze Porsche Carrera a ruku mu zdobí zlaté hodinky Rolex. Neúspěšného dealera naopak potkáte u nástěnky s inzerátem, v němž hledá kupce auta i hodinek.
Studijní obor dealer se na žádné škole nenajde. Jsou mezi nimi ekonomové, matematici, strojaři, vysokoškoláci i středoškoláci. Jejich odpovědnost omezují přísná pravidla, kdy obchod uzavřít, ať už se ziskem či se ztrátou. Nechat to pouze na vůli dealera by znamenalo vystavit banku příliš velkým rizikům. Spekulace na to, že se například nepříznivý vývoj brzy otočí, se nemusí vyplatit. Přesvědčil se o tom třeba dealer Jeff Czernek, který tato pravidla ignoroval - čekal příliš dlouho a loni „vyrobil“ v ČSOB ztrátu na obchodech s americkými dluhopisy kolem dvou miliard korun. (jaš)

Tyto vynucené prodeje eur neboli "uzavření pozic" pak ještě přidaly koruně na síle.

V jaké náladě posilující koruna dealery zastihla? To, že postupně posiluje, nikoho nepřekvapilo. "Ale že bude téměř 31 korun za euro, to nikdo nepředpokládal," říká dealer ČSOB Jan Boháč.

Před Vánocemi již trh bývá mrtvý, příliš se neobchoduje. K výraznému pohybu kurzu tak stačí menší obchod než obvykle. V tomto týdnu ovšem vláda ohlásila prodej Transgasu a Unipetrolu celkem za 140 miliard korun.

"Frankfurt to sem následně pral pod tlakem, do toho přišly stoplossy bank," komentoval dění dealer Komerční banky Luboš Kolařík. Jiným slovy, německé banky začaly masivně nakupovat koruny za eura a na to doplatili tuzemští hráči. Ti totiž měli nakoupena eura a rychlé zpevnění koruny je poslalo do ztráty.

Na trhu přitom nikdo nevěřil, že by koruna mohla posílit až k 31,20 za euro, kde se nakonec zastavila. Banky se na různých úrovních kurzu pokoušely nakupovat levně eura ve víře, že koruna později oslabí a zisky jim smažou předešlé ztráty. Namísto toho přišlo opět posílení koruny a podle odhadu dealerů se ztráty bank spíše zvýšily. Vydělat mohl ten, kdo kupoval koruny a nakonec za ně měl více eur, než kolik investoval.

Vysoká nervozita na trhu vedla i k rozšíření tzv. spredů, tedy rozpětí kurzů na nákup a podej. Zatímco běžně se pohybuje kolem tří až čtyř haléřů, v současnosti je zhruba trojnásobné. Podle dealerů se o nebývalý zájem o koruny zasloužili i velcí exportéři, kterým posilující koruna pocuchala nervy. Vývozci totiž při posilující koruně tratí na zisku.

Když utržené devizy převedou na koruny, je jich kvůli silnému kurzu méně než před několika týdny či měsíci. Rozhodli se proto na příští rok proti sílícímu kurzu zajistit, což znamená, že si s bankou dohodli kurz koruny, za který jí v budoucnosti utržená eura či dolary prodají.

Kromě exportérů a investorů se na pohybech kurzu přiživují i spekulanti. Pokud očekávají posílení kurzu, nakoupí ve velkém koruny například za eura a po určitém posílení je se ziskem vymění zpět. Zatímco při kurzu 32 Kč za euro by nakoupili za 10 milionů eur 320 milionů korun, po zpevnění kurzu na 31 Kč směnou do eur získají o zhruba 320 tisíc eur navíc. Vyjádřeno korunami - zisk 10 milionů korun.

Podle Boháče se však spekulanti na posílení kurzu v posledních dnech příliš nepodíleli. "To by koruna neoslabila pouze na dnešních 32,00 za euro, ale ten zpětný pohyb by byl daleko prudší," vysvětluje. Pro velké zahraniční spekulanty není podle dealerů tuzemský trh příliš atraktivní.

"Horkého kapitálu u nás moc není. Velcí hráči odešli na polský trh a dnes jezdí na Polákovi," potvrzuje i Kolařík. Od českého trhu totiž spekulanty odrazují nízké úrokové sazby, zatímco v Polsku jsou dvoj- až trojnásobné.

Dealer Komerční banky

Dealer Komerční banky

Dealer Komerční banky

Autoři:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Dámská a pánská volenka za 100 tisíc. Sezona tanečních startuje

Taneční pro mládež v tak masovém měřítku jsou unikát, který má obdoby jen na...

Kdo z absolventů tanečních by si nepamatoval, jak při střídavé mazurce vyzkoušel hned několik tanečních partnerů? Pro...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Další z rubriky

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Letošní úroda je nižší než za poslední roky, dařilo se řepce, žitu a ovsu

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

Obilí se letos v Česku sklidilo o 7,9 procenta méně než loni, zemědělci ho svezli z polí 6 861 milionu tun. Vyplývá to...

Péče o hada moc nestojí, šelma dokáže rozpočet zruinovat

Trojčatům sněžných levhartů v jihlavské zoologické zahradě už jsou dva měsíce,...

Péče o domácí mazlíčky může vyjít pořádně draho. Zatímco třeba had vysaje z peněženky svého majitele jen tisíce korun...Najdete na iDNES.cz