Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dědečkův med s antibiotiky pocházel z Ukrajiny. Změní pravidla kontroly

  15:01aktualizováno  15:01
Státní veterinární správa směřuje k uzavření kauzy medu se zakázanými antibiotiky. Jejich stopy zjistili kontroloři v medech společnosti Včelpo, která patří Českému svazu včelařů. Podle závěrů veterinářů pocházel závadný med z Ukrajiny, i když byl označen jako český.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Zakázané látky streptomycin, sulfonamid, sulfathiazol a asulfadimidin odhalili veterináři v medech Včelpa loni na podzim. Látky se vyskytovaly v několika produktech značky Dědečkův med, které nesly označení český med.

Úřady proto zahájily šetření, jak se závadný med do produktů Včelpa dostal. Společnost totiž vykupuje med od členů Českého svaz včelařů, zároveň však odebírá i suroviny z dovozu. Panovalo tak podezření, že zakázané látky mohli používat i tuzemští chovatelé.

„Jednorázově během dvou dnů bylo odebráno téměř padesát vzorků medu od českých včelařů. V žádném z nich se výskyt antimikrobiálních látek neprokázal. Současně byly vyšetřeny i suroviny pro výrobu medu pocházející z jiných zemí,“ popsal mluvčí SVS Petr Pejchal.

Stejná antibiotika pak kontroloři objevili v medu pocházejícím z Ukrajiny. Celkem zajistili 63 tun medu, který vrátili na Ukrajinu. Stejně jako v celé Evropské unii se přitom antibiotika při léčbě včel nemohou používat ani na Ukrajině. Jednou z nepotvrzených verzí tak je, že závadný med byl na Ukrajinu dovezen například z Číny. Původně panovalo i podezření, že med v produktech Včelpo pochází právě z asijské země.

Ukrajinci se kají: jsme nezkušení, vyvážíme teprve krátce

Metody ukrajinských úřadů na zjišťování zakázaných látek v medu nejsou podle Pejchala tak citlivé jako v Česku. To může být důvodem, proč Ukrajinci antibiotika neodhalili a bez obav poslali dál na trh EU. „Příčinou problému jsou diagnostické metody pro detekci reziduí antibiotik, které jsou v ČR citlivější, než na Ukrajině. Med vyšetřený na Ukrajině tak mohl zdánlivě splňovat limity, při použití citlivějších metod se ale ukázalo, že obsahuje rezidua nežádoucích látek,“ vysvětlil Pejchal.

Stát dává včelařům miliony. Kvůli zakázaným antibiotikům o ně nepřijdou

V návaznosti na kauzu už Ukrajina zpřísnila předpisy pro zjišťování nepovolených látek v medu.

„Kontrolovali jsme, zda naše postupy pro zajišťování zdravotní nezávadnosti splňují požadavky členských států EU. Bohužel, několik drobných, ale významných závad ve fungování systému pro zajišťování zdravotní nezávadnosti jsme našli,“ prohlásil Volodymyr Lapa, náměstek Vedoucího státní služby Ukrajiny pro otázky zdravotní nezávadnosti potravinářských výrobků a ochrany spotřebitelů. Dodal, že příčinou problému může být i nezkušenost tamních úřadů. Ukrajina začala potraviny na západ vyvážet ve velkém relativně nedávno.

Včelařům hrozí vysoká pokuta

Skutečnost, že se pak ukrajinský med prodával označený jako český, je však jednoznačně vinou Včelpa. Společnost si také měla nakoupenou surovinu znovu prověřit. Včelaři kvůli kauze nejdříve vyměnili dozorčí radu Včelpa, v polovině prosince pak vedení svazu. Do čela rozhádané organizace zvolili vůbec první ženu Jarmilu Machovou (více čtěte zde).

Pro společnost Včelpo může mít kauza vážné následky. Do pondělí má možnost se k závěrům vyjádřit, pak SVS udělí firmě pokutu. Její výše se odvíjí od velikosti obratu, vzhledem k závažnosti provinění bude však v tomto případě hodně vysoká. Podle informací iDNES.cz by se mohla pohybovat kolem milionu korun. V úterý měla valná hromada Včelpa celou kauzu řešit a navrhnout, jak zlepší fungování firmy. Včelaři však jednání o týden odložili.

Mnohem vážnější škody než pokuta Včelpu způsobí ztráta na neprodaném zboží. Poté, co vyšla najevo informace o obsahu antibiotik, zastavila společnost prodej všech výrobků. A těžko měřitelná je i ztráta reputace. Drobní včelaři zaznamenali v poslední době zvýšený zájem o med, který prodávají zákazníkům přímo. Vysvětlují si to právě nedůvěrou lidí k medu prodávanému v obchodní síti (více o přímém prodeji medu čtěte zde).

Autor:Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Další z rubriky

SROVNÁNÍ: Pohonné hmoty v Česku zdražují, benzin už stojí 30,79 koruny

Pohonné hmoty (ilustrační foto)

Zdražování pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu zrychlilo. Začátkem ledna ceny stoupaly o haléře, nyní vzrostly...

Prazdroj se od nového roku vaří už jen v Plzni. Japonci vycouvali z Ruska

Plnící linka plzeňského Prazdroje

Plzeňský Prazdroj po deseti letech ukončil licenční výrobu v ruské Kaluze. Rusko bylo druhou a nyní už poslední...

Ahold testuje obchod budoucnosti. Zboží z regálu strčíte rovnou do tašky

Nakupování bez pokladen. Ahold v Nizozemsku testuje technologickou novinku Tap...

Nizozemská společnost Ahold testuje obchod budoucnosti bez pokladních zón. Zboží si zákazník dá rovnou do tašky poté,...

Najdete na iDNES.cz