Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dědickou daň neplatí přímí příbuzní

aktualizováno 
- Dědická daň patří mezi jednorázové daně přichází na řadu v případě, kdy si na člověka někdo vzpomene a zahrne ho do závěti nebo se stane dědicem ze zákona. Její velikost závisí na ceně zděděného majetku a na vztahu dědice k zemřelému. S výpočtem dědické daně si však pozůstalí lámat hlavu nemusí, udělá to za ně finanční úřad. Povinností dědiců je však podat přiznání k dědické dani.

Nejbližší příbuzní mají daň nejnižší

Všichni dědicové jsou rozděleni do tří skupin podle vztahu k zemřelému. V první jsou přímí příbuzní, tedy prarodiče, rodiče, děti, vnuci. Ti platí nejnižší nebo žádnou daň.

Osvobození od daně pro přímé příbuzné přinesla novela zákona v srpnu 1998, ale notářství stále ještě projednávají řadu dědických řízení, které se vztahují k dřívějšímu období tito dědicové musí daň zaplatit.

Další příbuzní se musí připravit na to, že daň zaplatí. Její výše se bude odvíjet vedle velikostí majetku také od skupiny, do níž jsou podle zákona zařazeni nižší sazby platí pro příbuzné ve druhé skupině (to jsou například sourozenci, synovci neteře, strýcové a tety či manželé dětí), vyšší pro všechny ostatní.

Jak se stanoví hodnota dědictví?

Základ pro výpočet daně tvoří hodnota nabytého majetku snížená o prokazatelné dluhy, které přešly na dědice po pozůstalém. Od základu daně se odečítá také cena majetku osvobozeného od daně, náklady na pohřeb zesnulého a také odměna notáře, který je pověřen vyřízením dědictví.

Odměna notáře závisí na hodnotě projednávaného majetku, ale nesmí přesáhnout 20 000 korun. Hodnota projednávaného majetku je souhrnem všech dílčích částí dědictví - u finančních prostředků (hotovosti, vkladních knížek a podobně) je zřejmá, v případě nemovitostí je určena posudkem znalce, podobně jako je tomu například u starožitností či šperků. Pokud jsou do dědictví zahrnuty také akcie z kuponové privatizace, jejich hodnotu určí Středisko cenných papírů ke dni úmrtí zůstavitele.

Příklad dědické daně v Kč*
Hodnota majetku    přímí příbuzní**    nepřímí příbuzní   ostatní
500 000                           nic                       7500            17 500
1 000 000                        nic                    15 000             35 000
5 000 000                       nic                     92 500           260 000
10 000 000                     nic                    232 500           680 000

Pozn.: * z hodnoty majetku po odečtu částek osvobozených od dané
** pro dědice po datu 15. 8. 1998

Co je dobré si zapamatovat
* Dědí se nejen majetek, ale i dluhy
* Dědictví je možné se vzdát u soudu
* Přiznání k dědické dani je nutné podat do třiceti dnů od pravomocně skončeného řízení o dědictví
* Daň spočítá finanční úřad
* Dědickou daň je potřeba zaplatit do 30 dnů od - doručení platebního výměru o vyměření daně
* Dědickou daň upravuje zákon číslo 357/1992 Sb. ve znění pozdějších předpisů

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

banka UniCredit
Internetové bankovnictví UniCredit Bank má stále drobné potíže

Klienti UniCredit Bank, kterým minulý týden několik dní nefungovalo internetové a mobilní bankovnictví, se v pondělí opět potýkají s některými omezeními...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Finanční úřad využije nový nástroj k doměřování daní. Data z EET

Data z EET budou mít další využití. Finanční úřad je bude v následujících letech používat k detailnějšímu doměřování daní podnikatelům, kteří buď neodevzdají...  celý článek

Vinařský oblek
Vinaři budou mít vlastní kroje, jeden vyjde na 16 tisíc korun

Nejen rybáři, myslivci nebo hasiči mají na jižní Moravě speciální obleky. Svůj slavnostní oděv budou mít také vinaři. Několik desítek se jich už šije.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.