Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kolik stojí ráj. Jak se z bašty umělců a bohémů na Mallorce stalo město duchů

  16:27
Deià je malebná vesnička ležící v nádherném pohoří Tramuntana na Mallorce. Toto středomořské zosobnění idyly je již více než sto let magnetem pro umělce a bohémy. Mají tu klid, protože v okolí se nenachází žádná pláž. Deià má však jiný problém: dnes si mohou dovolit tu žít jen milionáři. Hrstka místních už jen vzpomíná, že ves kdysi tepala životem sousedské komunity.
„Nezáleží nám na národnosti lidí, každý je vítán. Jde o to, jak chtějí domy...

„Nezáleží nám na národnosti lidí, každý je vítán. Jde o to, jak chtějí domy využít,“ říká starosta vesnice Deià Lluís Apesteguia. | foto: Profimedia.cz

„Místo stále přitahuje tvůrčí lidi, ale nyní už musí mít plné kapsy peněz,“ říká Joanna Kuhneová, která v Deie žije od roku 1980. „Přijíždějí sem sice za odpočinkem, ale nechtějí se integrovat mezi ostatní anebo to neumějí. Jejich život je někde jinde,“ dodává umělkyně z Chicaga.

Místní už situace panující na trhu dávno vytlačila ze hry. Nejde o to, že by tu nebylo kde bydlet. Dvě realitní kanceláře ve vesnici nabízejí spoustu domů k prodeji. Spíše jde o to, že lidé na Baleárských ostrovech, kde je průměrný měsíční plat 1 598 eur (38 600 Kč), nyní mají hluboko do kapsy. Zatímco vylidňování venkovských oblastí na španělské pevnině způsobuje chudoba, Deiu a desítky podobných vesnic na Baleárech lidé opouštějí kvůli bohatství. Informaci přinesl list The Guardian.

Regionální vláda se tomuto neblahému vlivu samozřejmě brání. Žádá nyní o evropské schválení zákona zakazujícího nákup nemovitostí všem, kdo nemají na ostrovech trvalý pobyt. To se často vykládá jako zákaz nákupu nemovitostí cizinci. V případě Deii už je ale stejně pozdě. Cizinci, většinou z Velké Británie a USA, tvoří asi 37 procent obyvatel.

„Nezáleží nám na národnosti lidí, každý je tu vítán. Jde o to, jak chtějí domy využít,“ říká starosta vísky Lluís Apesteguia. „Chceme zde lidi, kteří zde plánují žít. Nechceme ty, kteří si kupují druhé domy, ani spekulanty,“ dodává.

Na počátku byl Graves

Vlnu zájmu umělců o Deiu odstartoval anglický spisovatel Robert Graves (1895–1985). Ten se zde usadil v roce 1929 a vepsal její jméno na pomyslnou mapu poutních míst kumštýřů a bohémů. „Už v době otcova příjezdu zde ovšem existovala umělecká kolonie německých a katalánských malířů,“ říká dnes Gravesův syn Tomás. „Ve skutečnosti si i on zpočátku pronajal byt od jedné Američanky,“ dodává jeho syn.

Tehdy zde upadal průmysl milířů, to vedlo k masivnímu exodu místních. Proto bylo ještě tehdy možné levně koupit nebo pronajmout domy. Když v 60. letech nastoupil masový turismus, enkláva zahraničních obyvatel se postavila proti jakémukoli rozvoji cestovního ruchu. „To byl první rozkol mezi místními obyvateli a cizinci,“ vzpomíná Graves ml.. „Cizinci nechtěli další výstavbu, ale místní viděli, co se děje jinde, a tak chtěli něco také pro sebe,“ dodává.

Výzva přijata, vyrážím sama s batohem přes Mallorcu

„Tehdy byla Mallorca ráj,“ souhlasí Carmen Domènechová, která se do Deiy přestěhovala z Barcelony v roce 1974. Bylo to tenkrát podle ní útočiště umělců, básníků a intelektuálů. „Mezi místními i cizinci tehdy panovaly dobré vztahy. Mohli jste sedět v baru a u vedlejšího stolu seděl třeba argentinský spisovatel Julio Cortázar. Všechno plynulo velmi přirozené. Byla to správná vesnice s jedním řezníkem a prodavačem ryb,“ vzpomíná místní obyvatelka.

Situace se pomalu začala měnit v roce 1987, kdy šéf Virgin Group Richard Branson získal stavební povolení na stavbu komplexu La Residencia. Původně to mělo být útočiště umělců, ve skutečnosti to ale byl luxusní hotel.

„S Bransonovým příchodem do vsi přišel úpadek a přesně to byla chvíle, kdy jsem se stala aktivistkou,“ říká Domènechová. Podle ní se tehdy horečně debatovalo, že díky Bransonovi konečně přiteče do oblasti spousta peněz a všichni budou mít práci. „Téměř celá vesnice byla tehdy proti mně, protože jsem tomu nevěřila,“ vzpomíná žena. I Graves ml. přiznává, že po Bransonově příchodu ceny domů raketově vzrostly. La Residencia začala přitahovat spíše konzumenty umění než jeho producenty.

Ceny nemovitostí šly nahoru také poté, co podle předpisu přijatého v 80. letech musely být všechny nové domy postaveny z kamene, a to je výrazně zdražilo. V roce 2002 Branson hotel prodal. Nyní jej vlastní Bernard Arnault, šéf společnosti LVMH vyrábějící luxusní zboží a v současnosti nejbohatší muž světa.

Sex, drogy a rokenrol

Třiašedesátiletá Francesca Deiová žije ve vesnici po většinu svého života. Vzpomíná, jaké to bylo vyrůstat v tak kosmopolitní společnosti v místě, které bylo velmi konzervativní a také striktně katolické. „Pro starší generaci byli lidé, kteří sem přišli, jako mimozemšťané a naši rodiče nás chtěli chránit před sexem, drogami a rokenrolem,“ vybavuje si obyvatelka. Obohatilo jí, že mohla vyrůstat mezi různými národnostmi a naučila se anglicky a velšsky. „Ale v dnešní době to už moc nevidím. Integrace je menší,“ dodává.

„Je zvláštní, že umělci a bohémové často říkají, že se cítí svobodněji na venkově, v konzervativních místech než ve městě,“ přitakává její velšský partner Dai Griffiths. Jako by jazykové a kulturní bariéry byly výhodou, protože tito lidé necítí potřebu zapojovat se do kontaktu s lidmi kolem sebe. Vesnice je pro ně jen kulisa,“ dodává.

Starosta Deie Apesteguia sám sebe označuje za patologického optimistu. Říká, že EU musí být flexibilní a uznat, že ostrovy jsou zvláštním případem, jinak podle něj vesnice, jako je ta jeho, přestanou existovat. „Počet obyvatel Mallorky neustále roste, zatímco tady v Deie klesá,“ říká. „Vesnice bez stabilní komunity není vesnicí, je to jen skupina domů nebo turistické středisko,“ dodává.

Kromě malého supermarketu zmizely ze vsi téměř všechny obchody i služby. Ordinační hodiny praktického lékaře se smrskly ze čtyř dnů v týdnu na dvě hodiny. „Je to město duchů a zábavní park,“ říká Domènechová. Starosta Apesteguia s ní, ač nerad, souhlasí. „Turisté sem přijeli, protože je to tu autentické,“ říká. „Ale teď už není,“ uzavírá podle The Guardianu.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:
  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nová vábnička pro miliardáře: ponorná superjachta jako pevnost plná luxusu

23. dubna 2024  20:16

Rakouská firma vyvíjí hračku pro super bohaté zájemce o cestování, bezpečnost a luxus. Je to 165...

K moři vyrazí víc lidí než loni. Kvůli davům Češi hledají méně okoukaná místa

25. dubna 2024

Premium Na potravinách a jiném zboží nebo na návštěvách restaurací jsou Češi ochotní šetřit, ale na...

Peníze jsou v IT nebo farmacii. V účetnictví moc nevyděláte, ukázal průzkum

25. dubna 2024

Zaměstnanci sektoru IT i mají v poslední době i kvůli umělé inteligenci hledání práce těžší. Když...

Švédsko se připravuje na válku. Investuje nejen do energetické infrastruktury

24. dubna 2024

Švédsko se připravuje na možný válečný střet s Ruskem. V současné době se zaměřuje zejména na...

Na léto jsme připraveni. Letiště Heathrow čeká nejrušnější sezonu v historii

24. dubna 2024

Největší londýnské letiště očekává letos historicky nejrušnější letní prázdninovou sezonu. Počet...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...