Děláme maximum, tvrdí bezmocně dopravci i správce železnic

  12:05aktualizováno  12:42
Ostřílení železničáři v oranžových vestách takovou kalamitu nepamatují. Od noci až do úterního poledne marně otloukají led na trakčním vedení, zatímco ve stanicích se bezmocně hromadí lidé a v nich kypí hněv. Správa železnic i dopravci však krčí rameny: víc jsme udělat nemohli, situace je extrémní.

Dopravci na železnici vracejí cestujícím jízdné. RegioJet, který má podobně jako další soukromník Leo Express jen elektrické lokomotivy, si půjčil motorový vlak od Arrivy, který v 11:44 vypraví z Prahy do Havířova. Má však jen dva vagony a pojede maximálně stokilometrovou rychlostí. Není však z čeho vybírat.

Leo Express v úterý zrušil všechny pravidelné spoje. Mezi Prahou, Olomoucí a Ostravou nasazuje čtyři autobusy. „Cestujícím vracíme jízdné v plné výši a také jim nabízíme kompenzaci ve výši padesáti procent z ceny jízdenky do kreditu. To platí i pro cestující, kteří v noci zůstali ve vlacích uvězněni a byli evakuováni,“ uvedla mluvčí Petra Valentová.

České dráhy pro úterý škrtly „mnoho stovek“ vlaků. Dopravce předeslal, že mimořádně odškodní cestující, kteří v jeho vlacích v noci z pondělka na úterý uvázli. „Přestože jde o vliv nepříznivé povětrnostní situace a Česká republika přijala výjimku z pravidel pro odškodnění v železniční dopravě v EU,“ uvedl mluvčí petr Šťáhlavský s tím, že konkrétní detaily dráhy oznámí během dne. „V každém případě mohou cestující vrátit jízdenky,“ doplnil Šťáhlavský. (Více o podmínkách odškodnění zde).

Cestující se navíc musí připravit, že podobné problémy zřejmě nastanou ve středu. „S ohledem na aktuální předpověď počasí budou stávající opatření a zásadní omezení dopravy pokračovat i v úterý,“ sdělil mluvčí ČD.

Podle dlouholetých pracovníků na železnici taková kalamita za třicet let nebyla. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) má 17 200 zaměstnanců a v podstatě všichni až na vedení jsou v terénu.

Fotogalerie

„Sníh jsme schopni odstranit, toto je ale komplexní kalamita, kdy ani nejsme pro lidi schopni dojet autobusy,“ líčí bezmoc železničářů mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský. „Slyšel jsem argument ‚Vy jste překvapení, že je v prosinci zima?‘. O tom to ale není. Je to souhra náhod, nejhorší náledí a námraza za posledních třicet let a ani dlouholetí železničáři nepamatují, že by se něco takového stalo,“ dodal.

Podle něj budou největší škody na reputaci železnice. V některých vlacích uvázli cestující už v noci a čekali dlouhé hodiny na vyproštění. Z Expresu Landek se lidé dostali až po více než 17 hodinách. Z osobního vlaku u Běchovic museli evakuovat těhotnou ženu a muže s kardiostimulátorem. Tisíce lidí až ve stanicích zjistily, že se nedostanou včas do práce.

Další škody budou mít železničáři například na výběru poplatků od dopravců nebo na opravách tratí. Dopravcům unikají tržby a vracejí jízdné. O odškodnění začínají mluvit i České dráhy, i státní dopravce se však hájí, že víc udělat nešlo.

„Znám situaci ze Slovinska, tam bývá situace podstatně horší. Slovinské železnice loni nejezdily na některých tratích dokonce několik týdnů a některé trasy byly obnoveny až na jaře,“ říká mluvčí ČD Šťáhlavský.

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Další z rubriky

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Dopravcům se nechce nahradit kamiony, dotace za stovky milionů nepomohly

kamion, odpočívadlo (ilustrační snímek)

Na účtech ministerstva dopravy zůstane minimálně polovina z osmisetmilionové dotace, kterou chtěl resort letos rozdělit...

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Najdete na iDNES.cz