Hala s bazénem pro vyhořelé palivo vpředu a s kruhovým prostorem pro reaktor....

Hala s bazénem pro vyhořelé palivo vpředu a s kruhovým prostorem pro reaktor. Víko kontejnmentu je odstraněno. Nad ním je vidět velký jeřáb. | foto: TEPCO

Odstraňovali radioaktivní odpad ve Fukušimě, teď dělníci firmu žalují

  • 0
Čtyři zaměstnanci jaderné elektrárny Fukušima se s jejím provozovatelem Tepco soudí kvůli neuhrazeným rizikovým příplatkům ke mzdám. Požadují dohromady částku 65 milionů jenů, tedy přes 13 milionů korun, za odstraňování kontaminovaných sutin po havárii v roce 2011.

Zaměstnanci fukušimské elektrárny tvrdí, že kompenzace za odstraňování radioaktivního odpadu a hlídání areálu po havárii neodpovídaly rizikům, které podstoupili. Uvedla to britská BBC.

Je to vůbec poprvé, kdy společnost Tepco čelí právním krokům ze strany dělníků ve Fukušimě, které se týkají mezd a pracovních podmínek. Soudní cestou se rozhodli jít dva současní a dva bývalí pracovníci elektrárny ve věku od 30 do 60 let. Provozovatel Fukušimy to nekomentoval.

"Jednou to může podlomit mé zdraví," zdůvodnil jeden z dělníků zpravodajství NHK. "Myslím, že existuje spousta lidí, kteří o stejném problému nemohou mluvit," domnívá se. "Mohou mě vyhodit nebo mi nedat další práci. Ale doufám, že lidé tohle vezmou jako příležitost, aby o tom mohli mluvit a dostali zaplaceno," dodal.

Jaderný reaktor ve Fukušimě zkolaboval po silném zemětřesení a vlně tsunami v březnu roku 2011 poté, co selhal chladicí systém. Nehoda je označována jako největší jaderná havárie od doby tragédie v Černobylu. Desetitisíce lidí z okolí Fukušimy se stále nevrátily do svých domovů nebo na místa, kde pracovali kvůli přetrvávající radiaci. Společnost Tepco nalila miliardy dolarů na zmírnění následků katastrofy.