Zemědělec - ilustrační foto.

Zemědělec - ilustrační foto. - Zemědělec | foto: Profimedia.cz

Demonstrace je socialistická metoda, říká biofarmář z Vysočiny

  • 52
Miroslav Šrůtek je farmář, na protesty svých kolegů do Prahy ale nepřijel. Metody nespokojených zemědělců považuje za socialistické. Namísto demonstrace raději vyrábí ekologické mléko, které dostává ve finále podobu goudy, eidamu a ementálu. "Mně to zásadně neuráží, ale neúčastnil bych se toho," říká o protestech.

Co na své farmě na Vysočině vyrábíte?
Děláme jen biomléko a také obilí a jetelotrávy, ale to všechno spotřebují zvířata. Naše farma má sto padesát hektarů a sto padesát zvířat. Děláme to ve třech a na sezónu si musíme najmout nějaké pracovníky.

Týkají se vás také problémy, na které si stěžují zemědělci?
Samozřejmě, ale myslím, že argumenty nejsou úplně košer. Základní dotace máme na poměrně vysoké úrovni ve vztahu ke starým státům EU a s mlékem, masem a obilím je problém v celé Unii. Je asi potřeba si stěžovat, ale to, co tady předvádí Agrární komora, mně přijde jako takový mírný socialismus. Francouzi se chovají podobně, mně to v zásadě neuráží, ale neúčastnil bych se toho.

Biomléko

Já na tom jsem o něco lépe, protože to prodávám jako bioprodukt

Na druhou stranu ceny mléka jsou pod výrobními náklady a je rozporuplné se k tomu vyjadřovat. Já na tom jsem o něco lépe, protože to prodávám jako bioprodukt, ale v okamžiku, kdy bych byl konvenční zemědělec, tak jsem někde na šesti korunách a to je průšvih, je to dvě koruny pod náklady. Já prodávám litr za 9,50 korun a nějaký zisk mám.

Takže ty problémy tady jsou...
Peníze za běžné mléko jsou hluboce pod náklady, což je průšvih. Zemědělci do technologií investovali hrozně peněz, řada družstev si postavila nové kravíny a teď v zásadě musejí vyrábět, protože kravín nepředěláte na nic jiného, nebo předěláte, ale přijdete o hrozně peněz.

Cenu údajně snižují i obchodní řetězce. Jaký je další důvod, proč je mléko tak levné?
Problém je v celé Unii a je těžké z toho vybruslit, protože v Evropské unii je nadbytek mléka. Problém je v tom, že se snížila poptávka, ekonomika velmi visí na spotřebě ve všem, nejen v zemědělství a v okamžiku, kdy lidé nemají peníze a přestanou kupovat, zvýší se přetlak produktů na trhu.

Jak se liší ekonomická náročnost ve výrobě biomléka od obyčejného mléka?
Nestaráte se o výrobu krmiva, o denní krmení. Konvenční farma denně dováží konzervované krmivo do kravína. Tím se zvyšují náklady minimálně na naftu a na mzdy.

Nízké ceny

Peníze za běžné mléko jsou hluboce pod náklady, což je průšvih

Máte nějaké problémy s čerpáním dotací?
Problémy nejsou. Teď to funguje docela dobře. Náhodně na vás mohou chodit kontroly, které mohou objevit nějaké nedostatky. Nedostatky objeví všude. V zemědělství se nedá dělat dokonalá práce a kontrolora nezajímají vaše problémy.

Kolik dostáváte z EU?
Unie platí 75 procent a stát k tomu přidává 25 procent. V ekologickém zemědělství to vychází zhruba na deset tisíc korun na hektar. Pro mě je to celkem asi 1,5 milionu korun.

Zasáhla finanční krize méně nebo více biozemědělství ve srovnání s konvenčním zemědělstvím?
Stejně, protože lidé v době, kdy nemají moc peněz, nebudou kupovat dražší produkty. Když je konjunktura, lidé hledí na své zdraví, když je recese, šetří. Majitel mlékárny, kam dodáváme, tvrdil, že ho biomléko drží nad vodou.

Miroslav Šrůtek

Je ekologický zemědělec, vědec a výzkumník botanického ústavu. Hospodaří na své farmě v Benešově na Vysočině, kde žije od roku 1992. Vyrábí jen mléko, které dodává do mlékárny ve Velkém Meziříčí. Z něj se dělají tvrdé sýry eidam, ementál a gouda.