(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Do EU se valí čínská ocel. Oceláři jedou demonstrovat do Bruselu

  • 241
Do Bruselu plánuje během neděle vyrazit více než sto pracovníků moravskoslezských ocelářských firem. Připojí se k zaměstnancům průmyslových podniků z celé Evropy, aby demonstrovaly proti zavedení tržního statusu Číny. Krok by podle nich mohl zlikvidovat české ocelářství.

Za Třinecké železárny zamíří do Bruselu zhruba šest desítek ocelářů, po dvou desítkách vysílají ArcelorMittal Ostrava a Vítkovice Steel. Na demonstraci svolanou průmyslovou asociací AEGIS Europe jedou i ředitelé firem.

Mluvčí ArcelorMittalu Barbora Černá Dvořáková řekla, že dohromady bude demonstrantů kolem 1 600.

Ocelářům vadí rostoucí dovoz dumpingového čínského zboží do Evropy, udělení statusu tržní ekonomiky Číně by podle nich mohlo české ocelářství úplně zlikvidovat. Podle moravskoslezské krajské tripartity by to v kraji ohrozilo 15 000 pracovních míst v hutních podnicích a jejich dceřiných společnostech a až 45 000 navázaných pracovních míst.

„Čína během posledních 18 měsíců zdvojnásobila dovoz levné, státem subvencované oceli do EU, což v evropském ocelářském průmyslu vede k uzavírání výrobních kapacit a ztrátám pracovních míst,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva ArcelorMittalu Tapas Rádžerkar, který se demonstrace v Bruselu rovněž zúčastní. Generální ředitel TŽ Jan Czudek řekl, že čínská ocel se na rozdíl od evropské nevyrábí ekologicky.

„Evropa nyní stojí před rozhodováním, zda Číně udělit status tržní ekonomiky. Kdyby byl status udělen, přišli bychom o možnost bránit se proti neférovým dovozům. Pokud máme oceli z Číny na evropském trhu konkurovat, musí pro čínské výrobce platit stejná pravidla hry, a to včetně ekologických aspektů,“ uvedl Rádžerkar.

Krajská tripartita tento měsíc vyzvala českou vládu, aby zasáhla a ochránila české ocelářství a podstatnou část české ekonomiky.

,