Ode dneška vydělávají lidé jen sami na sebe.

Ode dneška vydělávají lidé jen sami na sebe. | foto: Profimedia.cz

Den daňové svobody je tu, „otročina“ pro stát skončila

  • 360
Češi mohou slavit. V pátek uplynul poslední den, kdy všechny své výdělky odváděli pomyslně do státní kasy, a od dnešního dne už vydělávají jen sami na sebe. Těšit je může to, že den daňové svobody přichází letos o pět dní dříve než loni.

Zatímco v roce 2011 pracovali Češi na stát 165 dní, letos jen 160. "Posun dne daňové svobody směrem k Novému roku je jednoznačně pozitivní, neboť značí menší apetit vládních institucí utrácet prostředky daňových poplatníků vzhledem k HDP v naší zemi," říká Aleš Rod, analytik Liberálního institutu, který každoročně vypočítává oslavy daňové svobody na základě údajů OECD.

Den daňové svobody

Češi se mohou radovat také z toho, že jsou na tom lépe v porovnání s řadou dalších evropských států. Na stát vydělává déle například Německo, Francie, Velká Británie či Itálie.

Vůbec "největšími chudáky" jsou v tomto ohledu Dánové. Ti musejí odvádět své příjmy do státní kasy 224 dní v roce, den daňové svobody totiž oslaví až 12. srpna.

Den daňové svobody

Je pomyslná hranice, která rozděluje rok na dvě části. První část zobrazuje období, v němž obyvatelé pracují jen na to, aby se z jejich výdělků uhradily veřejné výdaje. Druhá část ukazuje, odkdy lidé vydělávají už jen na své potřeby. 

Existuje několik způsobů výpočtu dne daňové svobody. Liberální institut se opírá o metodiku OECD. Ta využívá odhad poměru veřejných výdajů na HDP a umožňuje tak porovnat situaci v Česku s vývojem v dalších zemích.

Patria Finance využívá metodu sestavenou organizací Tax Foundation. Ta rozděluje rok na dvě části v poměru odpovídajícím podílu celkových daňových příjmů a čistého národního důchodu. Letos vypočítala oslavu daňové svobody na 19. června.

To však podle Roda neznamená, že se Česká republika nemusí snažit zlevnit chod svého hospodářství a osekávat státní správu. Ze zemí EU je na tom lépe například Španělsko, které oslavilo daňovou svobodu na konci května, o sedm dní dříve než v roce 2011. Země má přitom potíže se splácením dluhů a to, že den daňové svobody dokázala přiblížit začátku roku, znamená, že se vládě daří úspěšně škrtat.

Ideál, ke kterému se mohou Češi přibližovat, pak představuje Jižní Korea. Ta oslavila den daňové svobody už 23. dubna, tedy o 47 dní dříve. Dříve než Češi na sebe začínají vydělávat například ještě Australané, kteří oslavili daňovou svobodu 4. května, či Švýcaři, kteří ji uctili dva dny po Austrálii.

Vůbec nejúspěšněji se podařilo práci pro stát omezit Islandu, který hranici daňové oslavy posunul za tři roky o 40 dní směrem k začátku roku. Zatímco v roce 2009 slavili Islanďané konec odvádění výdělků do státní kasy 24. července, letos se budou radovat už 14. června.