Deník ze Silicon Valley - Aleš Michl

Deník ze Silicon Valley - Aleš Michl | foto: iDNES.cz

DENÍK ZE SILICON VALLEY: Temná strana vývoje - zbraně z tiskárny a ztráta soukromí

  • 16
Změna společnosti na digitální má i svou odvrácenou stranu: dva mrtvé školáky našla policie v Kalifornii. Jeden student ze San Diega, druhý ze Stanfordu. Podle policie případ z léta vypadá na sebevraždu. Dosud není uzavřen.

Zbraň byla jednoho z nich. Neměla ale sériové číslo - byla vyrobena podomácku z částí, které se dají koupit on-line.

Andy Greenberg, redaktor místního časopisu Wired, si zase udělal velkou zbraň za pomoci 3D tiskárny. Na ní lze vytisknout všechny díly z plastu. Hlavní část zbraně, její tělo, ale udělal přelomově z kovu pomoci malého CNC stroje The Ghost Gunner objednaného přes internet za 1500 dolarů. A dosáhl tak dostačující pevnosti těla a pořádné palebné síly.

Jak tu 3D tiskárnu, tak CNC stroj nakrmil programy staženými z internetu. Lepší programy z obav před vyvěšením na internetu jejich autoři po objednávce on-line posílají off-line poštou na „flashce“.

Videoukázky a postupy jsou už i na YouTube.

Dobrá, zatím jde možná rychleji sehnat zbraň na černém trhu - ale tahle je bez evidenčního čísla. Dříve se tiskly na 3D tiskárnách jen předměty z plastu. Ale s rozšířením dalších tiskáren se speciálními domácími CNC, jde nyní těla zbraní dělat z kovu, hliníku, duralu a dosáhnout velké pevnosti materiálu. Ukazuje to, kam až pokrok v technologiích může sklouznout... (Češi, vy to doma nezkoušejte!).

Fotogalerie

Andy ji pak vyzkoušel a podle výsledků testu by byla schopná zabíjet. Na obrázku jsou vidět zásahy - pak to raději odnesl vše na policii, aby neměl zbraň bez zbrojního průkazu a evidenčního čísla.

Nejde ale jen o zbraně z 3D tiskáren nebo domácích CNC strojů. Další odvrácenou stranou je ztráta soukromí: Google (případně Apple) může být jako doktor Jekyll, ale Facebook je záhadný pan Hyde.

Skot Robert Louise Stevenson ve svém románu z roku 1886 píše o doktoru Jekyllovi (Google nebo Apple), kterému se podařilo namíchat směs, jakousi drogu (další technologický boom). Po jejím požití se tělem i duší mění v Hyda (přispívá ke vzniku velké sociální sítě, jejíž důsledky horko těžko domyslet - zrodil se Facebook). To umožňuje oddávat se nočnímu životu a choutkám. Místo abychom si zavolali svými iPhony a vygooglovali si hospodu, kam půjdeme na pivo, chatujeme, šťoucháme se a sdělujeme si pocity přes jakousi seznamku. Hyde postupem času začne ještě více nabývat na síle a svévolně přebírat vládu - viz. ztráta soukromí na sociální síti a manipulace s lidmi.

Tak abychom z toho všeho jednou neskončili jako v románu od Stevensona, kde se Jekyll stal nepříčetným a raději spáchal sebevraždu - tehdy asi ne ještě zbraní podomácky vytisknutou na 3D tiskárně.


Témata: Kalifornium