Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deregulace nájmů přežila ve Sněmovně první hlasování

  11:48aktualizováno  11:48
Poslanci se pustili do dalšího pokusu o uvolnění cen nájemného. Jen v tomto volebním období jde už o čtvrtou podobnou předlohu. Po obsáhlé rozpravě prošel zákon o nájemném prvním čtením. Počítá s ročním nárůstem nájmu průměrně o 9,3 procenta do roku 2012.
Dům, nemovitost

Dům, nemovitost - Nemovitosti - ilustrační foto | foto: plziDNES.cz

Opozice se ho ale ještě bude snažit změnit. ODS by přivítala rychlejší postup deregulace, podle komunistů jsou naopak dostačující už současné činže a trh v oblasti bydlení připustit nechtějí.

Nespokojení jsou i někteří sociální demokraté, například obhájce nájemníků Stanislav Křeček. Lze proto očekávat celou řadu pozměňujících návrhů a konečný osud zákona ve třetím čtení je zatím - stejně jako u jeho předchůdců - nejasný. Jen v tomto volebním období jde už o čtvrtý pokus o narovnání nájmů

Uvolňování nájmů by podle současných představ vlády mělo začít v říjnu 2006 a trvat po dobu následujících šesti let, tedy do roku 2012.

Během šesti let od počátku deregulace by se roční nájemné mělo dostat zhruba na pět procent ceny nemovitosti. Tato cílová hodnota je ale odlišná pro obce i kraje. V Praze 2 by to tak měla být čtyři a v Praze 1 jen 3,2 procenta.

„Pro byty se sníženou kvalitou je pak stanovena nižší cílová hodnota,“ řekl ministr pro místní rozvoj Radko Martínek.

„V budoucnosti budou výrazné rozdíly mezi hodnotami nájemného kvalitativně stejných bytů v různých lokalitách České republiky,“ dodal ministr ve své řeči před poslanci.

Ministr také dodal, že jeho úřad při práci na zákonu vycházel z toho, aby se vlastníci bytů dostali ke spravedlivému nájemnému, které jim bude zajišťovat dostatek financí na údržbu a přiměřený zisk.

„Zároveň musíme hájit zájmy nájemníků, aby růst nájemného byl sociálně únosný a nevyvolával sociální traumata. Proto jsme zvolili dobu šesti let jako přechodné období,“ dodal.

Na námitky komunistických poslanců nebo výpady Stanislava Křečka z ČSSD ministr uvedl, že nejvyšší plánovaný nárůst v říjnu 2006 by představoval pět až sedm korun za metr čtvereční.

To se podle údajů ministerstva týká ale zhruba 6 procent ze 760 tisíc bytů s regulovaným nájemným. V největší skupině (v asi třetině případů) by se příští rok měsíční nájemné zvedlo o 1 až 2 koruny za metr čtvereční.

Koho se deregulace týká

Podle údajů ministerstva pro místní rozvoj jde zhruba o 760 tisíc bytů, což představuje zhruba 17 procent celkového bytového fondu a přibližně 20 procent trvale obydlených bytů. Jde tedy o každý pátý obydlený byt, Osmdesáti procent domácností se deregulace nijak netýká.
Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Najdete na iDNES.cz