Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deregulace zvýší rozdíly v nájmech

  1:00aktualizováno  1:00
Postupné uvolnění cen regulovaného nájemného pocítí lidé rozdílně podle toho, kde žijí. Třeba v Ostravě, kde dnes za byt 2+1 o velikosti 68 metrů zaplatí měsíčně bez plynu, vody a elektřiny 1683 korun, budou za stejný byt v roce 2010 platit 1876 korun.
Peníze

Peníze - Peníze - ilustrační foto | foto: MF DNES

ČTĚTE TAKÉ:
ČSSD podpořila deregulaci nájmů podle lidovců

Ale třeba v Hradci Králové, kde je nyní měsíční činže bytu se stejnými parametry 1383 korun, sáhnou za pět let do kapsy podstatně hlouběji a zaplatí měsíčně 3074 korun.

Vyplývá to z vládních tabulek, v nichž jsou uvedeny "cílové hodnoty" měsíčního nájemného v korunách za metr čtvereční bytu a které má redakce MF DNES k dispozici.

Nejcitelnější růst cen nájemného pocítí obyvatelé Prahy. Sociální demokraté, lidovci a unionisté se dohodli na výjimce pro tři nejdražší části hlavního města, aby růst nájemného byl méně dramatický.

Zatímco všude jinde v republice by po deregulaci nájmů lidé měli za byt ročně zaplatit pět procent jeho tržní ceny, v centru Prahy to bude o něco méně. "Chtěli jsme, aby to pro lidi, kteří bydlí v hlavním městě, bylo únosné," vysvětluje ministr pro místní rozvoj Radko Martínek.

Nespokojení majitelé
Šéf občanského sdružení Střecha - Sdružení majitelů domů Libor Dellin projekt vládní koalice, který má znamenat uvolnění cen nájmů do roku 2010, tvrdě kritizuje.

"I po těch čtyřech letech bude cena nájemného s výjimkou Prahy a Brna pod nákladovou úrovní nájemného," uvedl Dellin.

Nájemné by se podle něj mělo zvýšit neprodleně. "Jsem přesvědčen, že schválení zákona by podpořilo naši už tak dobrou pozici u soudu ve Štrasburku," řekl Dellin.

Lidovecký expert pro oblast bydlení, poslanec Tomáš Kvapil, otevřeně přiznal, že právě obavy z úspěchu žalob majitelů domů u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku přiměly vládní koalici, aby se zákon o zvýšení nájmů pokusila prosadit.

Zatím se vládní strany nemohly dohodnout, protože měly o rychlosti deregulace odlišné představy. K tomu, aby na dohodu kývli, přesvědčilo poslance ČSSD i to, že dostali tabulku s výpočtem nájemného v místě jejich kanceláře.

"Nájemních bytů je menšina, asi 750 tisíc, a jsou to zejména mladé rodiny s dětmi, které nyní doplácejí na to, že ještě nebyly uvolněny ceny nájmů," dodal Kvapil.

Lidovci a unionisté původně na sociální demokraty tlačili, aby se nájmy uvolnily ještě rychleji - už během tří let. 

"Je to sociálně citlivá deregulace, nelze prodlužovat stav, který tu teď je," uvedl ministr financí a úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle něj budou schváleny i sociální kompenzace, tak aby nemělo zdražení nájmů negativní dopad na nejchudší obyvatele.

"Regulace stejně nechrání sociálně slabé občany a dávno ji měli zrušit," myslí si starosta Orlové Vladimír Farata.

S hlasy komunistů a ODS vláda asi počítat nemůže. "To, že vláda odložila zvýšení nájmů až na dobu po volbách, je podvod na voliče, takže je to celé diskutabilní," prohlásil šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý.

Více práv pro majitele domů
Deregulaci nájemného má doprovodit změna občanského zákoníku. Na první pohled by se mohlo zdát, že posílí práva majitelů domů. Bez předchozího souhlasu soudu budou moci dát nájemníkovi výpověď, když nebude platit za byt, bude narušovat dobré mravy v domě či když majitel zjistí, že nájemník má druhý byt.

Má to ale háček. Když dá nájemník do 60 dnů žalobu na neplatnost výpovědi, nemusí se vystěhovat, než se ukáže, kdo má pravdu. "Pro nás to je přijatelné," řekl šéf Sdružení na ochranu nájemníků Stanislav Křeček.

Jen s předchozím souhlasem soudu bude moci dát majitel nájemníkovi výpověď, když bude byt potřebovat pro sebe.

Když nájemník zemře, přejde nájem na nejbližší příbuzné, kteří s ním žili ve společné domácnosti v den smrti a nemají vlastní byt. V případě vnoučat má platit, že budou muset žít v bytě se svými prarodiči nejméně tři roky před jejich smrtí.

"Domníváme se, že by měla existovat větší volnost pro majitele domů," říká Miroslav Beneš z ODS. Jeho strana navrhuje, aby pronajímatel mohl vypovědět bez udání důvodu smlouvu na dobu neurčitou s tím, že by se nájemník do dvou let musel vystěhovat. To ale není pro ČSSD přijatelné.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Mobilní telefony se zakusují do online nakupování. Oblíbili si je mladí

Ze 129 největších maloobchodních prodejců jich má web přizpůsobený pro mobil 81...

Prostřednictvím mobilního telefonu nakupuje online 21 procent Čechů, o deset procentních bodů více než před dvěma lety....

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Najdete na iDNES.cz