Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Česko slaví deset let v EU. Přišly důležité investice, ale i byrokracie

  0:29
Poslední roky před vstupem do EU byly pro tuzemské firmy těžké, musely se vypořádat se zahraniční konkurencí a řada z nich boj vzala. Vstup však ekonomice jednoznačně pomohl. Zahraniční firmy v Česku masivně investovaly a příjmy Čechů se přiblížily starým zemím. Citelně však rostly i ceny.
Evropská unie.

Evropská unie. | foto: Evropská komise.

Sto osmdesát zaměstnanců tavírny sýrů ve Velkém Valtinově na Českolipsku zaskočila před jedenácti lety špatná správa. Továrna se zavírá a oni přijdou o práci. Údajně proto, že provozovna nevyhovuje předpisům Evropské unie, do které hodlala Česká republika co nevidět vstoupit.

To je jeden z konkrétních příkladů, proč pro tuzemský potravinářský průmysl nebyl vstup do EU nijak příjemný. V silné zahraniční konkurenci spojené s přísnými bruselskými předpisy řada podniků neobstála, z českého trhu je vytlačili zahraniční výrobci a na pultech obchodů staré patnáctky se jim nedaří prorazit. Přesto se i potravináři dívají na uplynulých deset let v Evropské unii pozitivně.

"Vstup do Unie hodnotím jednoznačně kladně. EU nám umožnila dostat se do střetu se špičkovou konkurencí a to nás žene dopředu. Musíme počítat s tím, že máme velký trh. Kdo se s tím nevypořádal, tak musel zavřít," upozorňuje Oldřich Obermaier, současný jednatel mlékáren TPK, kterým zmíněná tavírna patřila.

Členství EU přilákalo zahraniční firmy

Vstup do Unie ekonomice jednoznačně pomohl, do Česka začaly přitékat ve velkém zahraniční investice. Peníze sice do země proudily i v letech před vstupem s tím, jak investoři s členstvím počítali, v roce 2004 se ovšem počet investic i jejich hodnota prakticky zdvojnásobily a poklesly až s příchodem krize.

Nejvíce v Česku investovaly automobilky Hyundai či Volkswagen, díky kterým se země stala jedním z nejvýznamnějších výrobců aut a dílů v Evropě. Hodně peněz však přinesly i veřejnosti méně známé firmy, jako je třeba japonský výrobce klimatizací Daikin nebo nizozemský producent vegetariánského jídla Tivall.

"Pro nás je fakt, že Česko je v Unii velmi vysokou přidanou hodnotou. Kdyby nebylo její součástí, bylo by pro nás rozhodování o umístění továren mnohem komplikovanější," říká Zuzana Klimková z Daikinu, který má továrny v Plzni a Brně a v Česku už investoval přes sedm miliard korun.

Zástupci firem se shodují, že největší výhodou vstupu do Unie je konec celních bariér. "Jako výhodu bych označil možnost volného pohybu zboží a služeb po Evropě, jako minus stále narůstající byrokracii," míní Jiří Šimáně, šéf skupiny Unimex. Podle analýzy rakouské banky Erste rostl export z Česka také díky novým firmám třikrát rychleji než ve staré patnáctce - ta zaznamenala v letech 2003 až 2013 64procentní nárůst exportu, zatímco Česko 182procentní.

Kolik Čechů pracuje v zemích EU

Ekonomové se přitom shodují, že bez jistoty podnikatelského a právního prostředí spojeného s členstvím v Unii by firmy do Česka přišly jen stěží. "Právě členství v EU zvýšilo atraktivitu regionu, když se odbouraly bariéry při dovozu a vývozu," připomíná analytik Erste Juraj Kotian.

Firmy v nemalé míře nalákala i levnější pracovní síla. Díky investicím tak přišla i pracovní místa. Poměrně nízká nezaměstnanost však nenutila vlády, aby se pustily do důležitých reforem státních institucí nebo vzdělávacího systému.

"Růstový model vedl k nízké nezaměstnanosti, což by mohl kdokoliv závidět. Zmizel však také tlak na pokračování reforem," upozorňuje Milan Lisický, ekonom Generálního ředitelství pro ekonomické a finanční záležitosti Evropské komise. Nedošlo tak na kroky, které by v konečném důsledku vedly i ke zkvalitnění života běžných občanů.

Mzdy rostly, ale na růst cen nestačily

Kvůli absenci potřebných změn tak dopad na život obyčejných Čechů zůstává rozporuplný. Úroveň cen i mezd se sice přiblížila průměru EU 15, ze statistik však vyplývá, že ceny se úrovni starých zemí EU přibližovaly rychleji než mzdy.

Účty za energie, telekomunikační služby či módu už jsou na podobné úrovni, naopak školství či zdravotnictví zůstávají v porovnání se Západem poměrně levnou záležitostí, někdy však na úkor efektivity a kvality.

Podle indexu kvality života od Erste, který vedle ekonomických ukazatelů zohledňuje i faktory jako počet sebevražd nebo studentů, kteří nedokončí střední školu, se tak život Čechů sice za posledních deset let zlepšil více než Němců, ještě většího pokroku však dosáhli Poláci či Slováci.

Podle Kotiana je však přibližování životních standardů v Unii velmi zdlouhavý proces. Připomíná přitom, že více než v Bruselu je potřeba kořeny problémů hledat spíš v Praze. "Česko například nevyužilo naplno potenciál, který se mu nabízel při čerpání z unijních fondů, když vyčerpalo pouze polovinu z celkového balíku. Příčinou tohoto problému je nízká kvalita veřejných institucí i vysoká míra korupce," říká Kotian.

Autor:
  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

Každý je vítěz. Hra pomáhá nakrmit chudé Bangladéšany a baví sociální sítě

19. dubna 2024

Obyvatele Bangladéše trápí vysoké ceny potravin, které si kvůli inflaci nemohou dovolit. Přesto...

Letiště v Česku odbavila o třetinu víc pasažérů. Většinu z nich z Ruzyně

19. dubna 2024  11:13

Letiště v Česku loni odbavila téměř 15 milionů cestujících, meziročně zhruba o 29 procent více, ale...

Za zájezd jen čtvrtinu předem, navrhuje EU. Cestovky s tím mají problém

19. dubna 2024,  aktualizováno 

Premium Předem zaplaťte jen 25 procent a doplatek až čtyři týdny před odjezdem na dovolenou. Takový návrh...

Brusel vyčlenil půl miliardy eur na výroby munice, do Česka jdou tři procenta

19. dubna 2024

Dva české podniky uspěly v konkurenci evropských obranných firem, které se ucházely o finanční...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...