Desetiletý Amazon.com: 50 milionů zákazníků

  12:26aktualizováno  12:26
Největší internetový obchod na světě válcuje internetovou i kamennou konkurenci už deset let. K příležitosti narozenin uspořádá velkolepou oslavu se dvěma z nejprodávanějších umělců - Bobem Dylanem a Norah Jonesovou. Miliony zákazníků na celém světě mohou koncert sledovat on-line.
Jeff Bezos, Amazon.com

Jeff Bezos, Amazon.com | foto: Profimedia.cz

Inspirací k založení internetového obchodu bylo pro jeho majitele Jeffa Bezose jedno jediné číslo. Bylo to 2300 a vyjadřovalo odhad procentuálního nárůstu uživatelů internetu v roce 1995. To ho přimělo k myšlence založit on-line knihkupectví.

Poté, co přemluvil rodinu, aby do projektu investovala peníze, pustil se do podnikání. "Zároveň jsem je ale varoval, že by o peníze mohli přijít. Chtěl jsem si být jistý, že můžu kdykoli přijít domů," řekl Bezos.

Začátky podnikání nebyly jednoduché. Bezos přejížděl mezi domovem a poštou a většinu času trávil balením knih pro zákazníky. Těch rychle přibývalo. Zatímco v roce 1998 nakoupilo v obchodu 4,5 milionu lidí, dnes je to desetkrát více.

Také sortiment Amazonu prodělal velké změny. Když v roce 1997 dostal Bezos e-mail od zákazníka, který se ptal, jestli Amazon.com bude prodávat také CD s hudbou, nedokázal přijít na jakýkoli racionální důvod, proč by tomu tak nemělo být.

Dnes si zákazníci mohou vybírat i v takových kategoriích jako mobilní telefony, hudební nástroje, počítače, nábytek nebo potraviny.

Z malé rodinné firmy se během desetiletí stal kolos o tržní hodnotě patnácti miliard dolarů. V současné době se kurz akcie Amazonu pohybuje okolo 36 dolarů. Za nejvyšší cenu se Amazon obchodoval v roce 2000, kdy kurz přesáhl sto dolarů.

Tehdejší doba přála internetovým firmám, trh s on-line službami rostl a ceny akcií dot.com společností letěly strmě vzhůru. Pak ale bublina praskla, zájem opadl a tržní ceny nadhodnocených firem náhle spadly.

Amazon ale zareagoval pružně, začal okamžitě propouštět a šetřit a díky tomu mohl v roce 2001 poprvé vykázat kladný hospodářský výsledek. Podle analytika Safy Raschtchyho dosáhne v roce 2006 Amazon zisku ve výši 375 milionů dolarů.

Nejprodávanější zboží na Amazon.com
spisovatelé
1. J.K. Rowlingová
2. Spencer Johnson
3. Nora Robertsová
4. Dan Brown
5. Dr. Seuss
hudebníci
1. Beatles
2. U2
3. Norah Jones
4. Diana Krall
5. Eva Cassidy
DVD
1. Pán prstenů - Společenstvo prstenu
2. Pán prstenů - Dvě věže
3. Pán prstenů - Návrat krále
4. Hvězdné války - trilogie
5. The Matrix
Zdroj: www.amazon.com

Autoři: , ,


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Moravská vína čeká výjimečný ročník, letos se mohou vyrovnat francouzským

Víno (ilustrační foto)

Mimořádně dobrý ročník, hlavně pro červená vína, se rýsuje jihomoravským vinařům. Vinobraní končí a podle prvotních...

Kdepak první republika, nejlíp se mají Češi dnes, tvrdí studie

Prezident T. G. Masaryk v doprovodu předsedy vlády Antonína Švehly přicházejí...

Život v Československu ve dvacátých letech 20. století bývá často idealizován. V mnoha ohledech byl však výrazně horší...

Nekonečný boj s plasty. Igelitky zdarma zmizely, zůstaly stovky milionů sáčků

Ilustrační snímek

Zatímco igelitkám už vyhlásili obchodníci i státy boj, mikrotenové sáčky zatím přežívají. Jejich postupné nahrazování...Najdete na iDNES.cz