Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Desetina lidí bere méně než osm tisíc

  1:00aktualizováno  1:00
Měsíc čekání a za týden je výplata pryč. Většina Čechů musí vyjít s hrubou mzdou do 18 tisíc korun měsíčně. Podle sociologů si čtvrtina domácností stěžuje na svou životní úroveň. Méně než osm tisíc hrubého bere v Česku zhruba 80 tisíc lidí, bez započtení drobných podnikatelů.

"S platem nejsme spokojeni ani jeden. Dohromady domů přineseme 25 tisíc korun měsíčně, ale za to si nemůžeme dovolit ani hypotéku, abychom mohli bydlet ve svém," říká 27letá Radka z Liberce, která pracuje jako úřednice.

INFOGRAFIKA:
STRUKTURA PLATŮ

Její muž Petr je počítačový technik. Na hypotéku by dosáhli, ale velkou část příjmů vydávají na pronájem.

"Se službami nás přijde měsíčně na 7500 korun," říká Radka. I proto si manželé založili stavební spoření, kam měsíčně posílají dohromady dva a půl tisíce korun a čtyři tisíce měsíčně vydají na jídlo.

Pod průměrem
Podobně jako oni musí dvě třetiny lidí v Česku vystačit s méně než průměrnou mzdou. Ta se za loňský rok pohybuje podle měření mezi 18 a 20 tisíci korunami hrubého.

Celá třetina lidí zaměstnaných v soukromých firmách má na výplatních páskách měsíčně mezi 12 tisíci a 18 tisíci korunami. Měsíčně tak hospodaří s částkami mezi 9400 a 14 000 korunami čistého.

Ze statistik společnosti Trexima vyplývá, že celkem desetina zaměstnanců v soukromých firmách má dokonce méně než deset tisíc hrubého. Horní desetina lidí pak bere přes 32 tisíc korun.

Rozdíly mezi výdělky zaměstnanců v soukromých podnicích jsou větší než na státních úřadech, lidé se častěji dostanou ke mzdě přes 50 tisíc korun, ale také pod osm tisíc.

Naopak platy úředníků či učitelů jsou mnohem vyrovnanější, a to i po loňském rozšíření platových tříd. Nejvíce lidí placených státem má na výplatní pásce od 14 do 22 tisíc korun hrubého. Méně než osm tisíc hrubého bere v Česku zhruba 80 tisíc lidí, bez započtení drobných podnikatelů.

"Je to směšné. Chci si najít jinou práci. Teď dělám dvanáctihodinové směny a dlouhý a krátký týden, a vydělám si 7200 korun čistého. Naštěstí mám přítele a pronájem bytu táhneme ve dvou," říká 26letá prodavačka pražské drogerie, která nechtěla uvést jméno. Nejmenší mzda je podle zákona nyní 7185 korun.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Najdete na iDNES.cz