Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Desítky tisíc lidí reklamují výši penze

  1:00aktualizováno  1:00
Jestli vás v poslední době nezavolali ze mzdové účtárny, abyste podepsali nový lísteček pro důchodovou správu, něco u vás v práci není v pořádku. Brzy se ukáže, že leckde nemají potřebný pořádek už mnoho let, a kvůli důchodům bude velká mela.

Důchodová správa právě dělá velkou inventuru mzdových listů potřebných pro výpočet důchodů a ukazuje se, že v řadě případů dokumenty z historie chybějí a lidé pak dostávají menší důchod.

Každý rok svůj výměr reklamují desítky tisíc lidí. Na další podobné nemilé překvapení čeká, až do penze půjdou. Do dvou let má být inventura hotova. Pak se ukáže rozsah problému, který může být nečekaně veliký.

"Lze odhadnout, že evidenční materiál není úplný u zhruba deseti až patnácti procent z celkového počtu 180 tisíc důchodů, které každý rok nově vyměříme," uvedl včera šéf České správy sociálního zabezpečení Jiří Hoidekr.

Jeden z poškozených, Josef Rut, se loni svěřil v televizním Občanském judu. Na montážích na Ukrajině pracoval pro Průmyslové stavby Brno, jenže po pádu komunismu se podnik rozpadl, některé části se zprivatizovaly, jiné zanikly a dokumenty o pojistném pana Josefa Ruta se ztratily. Část se našla a důchod se pak zvedl o 1720 korun, Rut však míní, že by měl dostat ještě dalších 1200.

Někdy se v archivech pídí samy úřednice, ale ve finále musí důkazy přinést důchodci, protože správa vypočítává důchod z dokumentů, které má. Pro bývalé zaměstnance zaniklých firem to může být velmi komplikované, zvláště pokud se o nepořádku dozvědí až po letech, když odcházejí do penze.

U sporných případů, kdy jde o tisíce korun měsíčně, se používají všechny dostupné důkazy. "Dobré jsou například členské průkazy ROH, kam se lepily známky podle výše platu," říká Hoidekr.

Lístečky, které se nyní ve firmách vyplňují, mají do budoucna nepořádku zabránit. Důchodová správa si podle svého šéfa pohlídá, aby evidenci odevzdali všichni existující zaměstnavatelé. Poslední termín je 8. květen.

Zpoždění se podle Hoidekra odpustí jen těm firmám, které převezmou počítačový model důchodové správy a budou údaje posílat elektronicky. Tím ušetří práci. Na důchodovou správu má totiž přijít 4,5 milionu lístečků, a kdyby všechny přišly na papíře, daly by dohromady sloup vysoký 91 metrů.

Jenže nové lístečky jsou jen za loňský rok. Tento režim se bude opakovat každý rok na jaře. Vedle toho důchodová správa nyní kompletuje archiv údajů za pojistné zaplacené před rokem 2003.

Za dva roky bude archiv hotov a pak správa spustí podle Hoidekra obří ojedinělou korespondenční akci, kdy všem lidem poštou pošle, kolik mají na důchodovém účtu zaplaceno a jak vypadá jejich nárok na důchod. U mladších lidí už je ztráta dokladů méně pravděpodobná, ale kdyby se procento reklamací drželo nad deseti procenty, půjde o stovky tisíc stížností.

Hoidekr věří, že se tím jednou provždy ukážou sporné případy a problém se vyřeší. "Nastartujeme tím očistnou proceduru," říká Hoidekr.

Důchodová správa má digitální archiv hotový z velké části už teď, ale požádat si o kompletní výpis nyní nelze kvůli práci s novými ročními lístečky.

Myslíte si, že máte špatně vypočtený důchod?
Napište na: Ekonomická redakce MF DNES, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5
nebo e-mailem na: mfdnes@mfdnes.cz, heslo: Důchody

Autoři:


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Tržby stavebních firem loni opět stouply, díky pozemnímu stavitelství

Ilustrační snímek

Tržby stavebních firem v Česku loni meziročně vzrostly o 6,8 procenta na 453,4 miliardy korun, uvedli statistici....

Robotů se nebojme, dají nám víc práce, tvrdí Světové ekonomické fórum

Obchod Robot Cache

Díky technologickému pokroku může ve světě vzniknout do poloviny příštího desetiletí dvojnásobný počet pracovních míst,...

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

Najdete na iDNES.cz