Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Desítky tisíc lidí reklamují výši penze

  1:00aktualizováno  1:00
Jestli vás v poslední době nezavolali ze mzdové účtárny, abyste podepsali nový lísteček pro důchodovou správu, něco u vás v práci není v pořádku. Brzy se ukáže, že leckde nemají potřebný pořádek už mnoho let, a kvůli důchodům bude velká mela.

Důchodová správa právě dělá velkou inventuru mzdových listů potřebných pro výpočet důchodů a ukazuje se, že v řadě případů dokumenty z historie chybějí a lidé pak dostávají menší důchod.

Každý rok svůj výměr reklamují desítky tisíc lidí. Na další podobné nemilé překvapení čeká, až do penze půjdou. Do dvou let má být inventura hotova. Pak se ukáže rozsah problému, který může být nečekaně veliký.

"Lze odhadnout, že evidenční materiál není úplný u zhruba deseti až patnácti procent z celkového počtu 180 tisíc důchodů, které každý rok nově vyměříme," uvedl včera šéf České správy sociálního zabezpečení Jiří Hoidekr.

Jeden z poškozených, Josef Rut, se loni svěřil v televizním Občanském judu. Na montážích na Ukrajině pracoval pro Průmyslové stavby Brno, jenže po pádu komunismu se podnik rozpadl, některé části se zprivatizovaly, jiné zanikly a dokumenty o pojistném pana Josefa Ruta se ztratily. Část se našla a důchod se pak zvedl o 1720 korun, Rut však míní, že by měl dostat ještě dalších 1200.

Někdy se v archivech pídí samy úřednice, ale ve finále musí důkazy přinést důchodci, protože správa vypočítává důchod z dokumentů, které má. Pro bývalé zaměstnance zaniklých firem to může být velmi komplikované, zvláště pokud se o nepořádku dozvědí až po letech, když odcházejí do penze.

U sporných případů, kdy jde o tisíce korun měsíčně, se používají všechny dostupné důkazy. "Dobré jsou například členské průkazy ROH, kam se lepily známky podle výše platu," říká Hoidekr.

Lístečky, které se nyní ve firmách vyplňují, mají do budoucna nepořádku zabránit. Důchodová správa si podle svého šéfa pohlídá, aby evidenci odevzdali všichni existující zaměstnavatelé. Poslední termín je 8. květen.

Zpoždění se podle Hoidekra odpustí jen těm firmám, které převezmou počítačový model důchodové správy a budou údaje posílat elektronicky. Tím ušetří práci. Na důchodovou správu má totiž přijít 4,5 milionu lístečků, a kdyby všechny přišly na papíře, daly by dohromady sloup vysoký 91 metrů.

Jenže nové lístečky jsou jen za loňský rok. Tento režim se bude opakovat každý rok na jaře. Vedle toho důchodová správa nyní kompletuje archiv údajů za pojistné zaplacené před rokem 2003.

Za dva roky bude archiv hotov a pak správa spustí podle Hoidekra obří ojedinělou korespondenční akci, kdy všem lidem poštou pošle, kolik mají na důchodovém účtu zaplaceno a jak vypadá jejich nárok na důchod. U mladších lidí už je ztráta dokladů méně pravděpodobná, ale kdyby se procento reklamací drželo nad deseti procenty, půjde o stovky tisíc stížností.

Hoidekr věří, že se tím jednou provždy ukážou sporné případy a problém se vyřeší. "Nastartujeme tím očistnou proceduru," říká Hoidekr.

Důchodová správa má digitální archiv hotový z velké části už teď, ale požádat si o kompletní výpis nyní nelze kvůli práci s novými ročními lístečky.

Myslíte si, že máte špatně vypočtený důchod?
Napište na: Ekonomická redakce MF DNES, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5
nebo e-mailem na: mfdnes@mfdnes.cz, heslo: Důchody

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Ceny pražských bytů se od roku 1998 ztrojnásobily. I nadále porostou

(Ilustrační snímek)

Ani krize nezastavila cenový růst českých bytů, které v některých oblastech oproti roku 2005 podražily o více než 76...

Počet vydaných platebních karet loni klesl, těch bezkontaktních přibylo

(Ilustrační snímek)

Počet vydaných platebních karet v loňském roce klesl o 592 tisíc na 10,7 milionu. Oznámilo to Sdružení pro bankovní...

Najdete na iDNES.cz