Děti lze pojistit a přitom jim spořit

Specializované produkty, vhodné pro děti a mladé lidi, nabízejí také pojišťovny.
Specializované produkty, vhodné pro děti a mladé lidi, nabízejí také pojišťovny. Kromě klasických úrazových pojistek jsou to různé obdoby životních kapitálových pojistek. Děti pak bývají finančně zajištěné pro případ, že jejich rodiče zemřou, a navíc si mohou v dospělosti vybrat určité peníze třeba na studium nebo na věno.

Úrazová pojistka

Když se dítě vážně zraní, mohou se zvýšenými náklady na jeho léčbu pomocí úrazové pojistky. Z nich pojišťovna vyplácí jednorázově předem smluvený obnos nebo za každý den léčení takzvané bolestné. U tohoto typu úrazových pojistek platí rodič pravidelně určitou částku, závislou na výši sumy, kterou by pojišťovna v případě nehody zaplatila. Jedná se o klasickou pojistku, to znamená, že pokud se nic nestane, rodiče ani dítě po skončení pojistné smlouvy vložené peníze zpátky nedostanou. Proto je tento druh pojištění vhodný zejména pro děti, které se aktivně věnují nějakému sportu, pohybují se často na různých dětských cvičeních v přírodě a podobně.

"Spořící" pojistky

Kromě toho ale existují také pojistky se spořící složkou. Fungují částečně na principu klasické pojistky, částečně na principu spoření. Jedna část peněz, které člověk dává pojišťovně se zhodnocuje a druhou si pojišťovna bere jako takzvanou rizikovou složku pro případ nehody - z ní pak vyplácí smluvený obnos, když se stane například vážný úraz. "Spořící" složku pojišťovna investuje a zhodnocuje a dítě Biji v určitém předem sjednaném věku nebo při události (například svatbě) může vybrat. Tento druh pojištění více připomíná spoření v bance. Rodiče, kteří pro dítě takovou pojistku uzavřou, zabezpečují své dítě dvojím způsobem. Pokud by se s nimi něco stalo, potomek dostane peníze od pojišťovny. Navíc pojistná smlouva dále trvá až do předem dohodnuté doby, ale není potřeba platit pojistné. Poté, například v osmnácti letech nebo při svatbě, dostane dítě "naspořený" obnos. Ten však může být dokonce nižší než celkově zaplacené pojistné, protože část si pojišťovna bere na krytí výše zmíněného rizika. "Výhody pojištění se projeví v nepříznivých životních situacích, jako je například úraz nebo smrt živitele," doplňuje tisková mluvčí ING NationaleNederlanden Lenka Libánská. Pojistka s důrazem na pojištění proti riziku smrti se vyplatí zejména těm, kteří mají například rizikové povolání a z jejichž příjmů žije celá rodina.

Procenta bankovních účtů a pojistek nelze srovnávat

Kolik člověk od pojišťovny dostane, se dá nejlépe zjistit podle takzvané pojistné částky. U pojistek, které umožňují po letech vybrat naspořené peníze, však nelze vždy srovnávat uváděné procento zhodnocení například s úroky v bankách. Zmíněná riziková složka pojistného se totiž nezhodnocuje, zatímco vklad na bankovním účtu se zhodnocuje celý. Na druhou stranu pojišťovny kromě zaručené míry výnosu klientovi připisují na účet ještě podíl na zisku. Jeho výše však záleží na tom, jak konkrétní pojišťovna investovala svěřené peníze a jaké má z těchto investic zisky. Proto není předem známo, kolik nad zaručenou míru výnosu majitel pojistky získá.

Čím delší pojištění, tím více peněz

Někdy záleží také na celkové době pojištění. Například u takzvaných svatebních pojistek se z finančního pohledu nevyplatí se svatbou pospíchat. Čím mladší dítě v době svatby je, tím méně peněz dostává. Například kdyby se člověk, kterému otec platil od jeho pěti let věku měsíčně 350 korun na svatební pojištění od ING Nationale-Nederlanden, ženil v osmnácti, dostal by od pojišťovny necelých 55 tisíc korun. Kdyby však ještě sedm let počkal, získal by zhruba o dvacet tisíc korun více, protože se pojistné déle zhodnocuje. Přitom délka placení pojistného může být pevně dána. Takže když rodiče skončili s placením v souladu se smlouvu třeba při osmnáctých narozeninách dítěte, které však uzavře sňatek až v pětadvaceti, zhodnocuje se po dobu sedmi let naspořená částka - a rodiče už k ní nic nepřiplácejí.

Názvy mohou být matoucí

Člověk by se také neměl nechat zmást různými názvy pojištění. Například věnové či svatební pojištění nebo pojištění stipendijní může vyvolat dojem, že pokud se dané dítě neožení, nevdá nebo nezačne studovat, smluvenou částku od pojišťovny nedostane. Ve skutečnosti tomu tak není. "Sjednané částky jsou vyplaceny i v případě, že se svatba či studium neuskuteční," upozorňuje zástupkyně České pojišťovny Dagmar Koutská.

Za děti platí rodiče

U pojistek, které umožňují dítěti vybrat v dospělosti naspořené peníze, bývá pojištěným rodič. Ve smlouvě je však uvedeno, že v případě jeho smrti nebo v určitém věku dítěte jsou peníze vyplaceny dítěti. Kdo se rozhodne pro uzavření takové pojistky, měl by pečlivě prostudovat nabídky jednotlivých pojišťoven. Přestože zásady těchto druhů pojištění jsou v podstatě stejné, mohou jednotlivé drobnosti v konkrétních případech způsobit citelné rozdíly ve výši vyplacené částky.