Němeční policisté prohledali ve středu sídlo Deutsche bank (12. prosince 2012)

Němeční policisté prohledali ve středu sídlo Deutsche bank (12. prosince 2012) | foto: Reuters

Krize a manipulace v Deutsche Bank. Zapletla se s toxickou Monte dei Paschi

  • 19
Největší německá banka Deutsche Bank se nadále zmítá v problémech. Poslední audit naznačil, že finanční dům se sídlem ve Frankfurtu se zapletl s nejstarší bankou na světě Banca Monte dei Paschi di Siena, která před nedávnem neprošlá zátěžovými testy evropských regulátorů.

Deutsche Bank podle všeho zatajovala ztráty italského finančního domu, a k tomu podobně jako italská Monte dei Paschi nekorektně vedla vlastní účetnictví.

Banka propustí dalších tisíc lidí

Deutsche Bank uzavřela se závodní radou dohodu, díky které bude moci zrušit další tisícovku pracovních míst v Německu. Ve čtvrtek o tom informoval personální šéf firmy Karl von Rohr. Již v červnu se přitom dohodla na snížení německé pracovní síly o 3 000 lidí. Tyto kroky jsou součástí plánu na zrušení 9 000 pracovních míst po celém světě, který firma představila v loňském roce.

Zdroj: ČTK

Manažeři Deutsche Bank s třiceti svými klienty v roce 2013 sjednali 103 podezřelých dohod o celkové hodnotě 11,8 miliardy dolarů (asi 285 miliard korun), uvedla agentura Bloomberg, která má výsledky auditu k dispozici. Německá banka následně 37 z nich (kromě těch s Monte dei Paschi) v účetnictví místo za půjčky označila za finanční deriváty.

Podezřelé transakční metody Deutsche Bank, které jsou nyní předmětem vyšetřování, poukazují na snahu banky znepřehlednit své účetnictví v době, kdy probíhaly rizikové operace.

I když banka od nakládání s rizikovými aktivy od té doby ustoupila a zároveň ve snaze navýšit kapitál propustila tisíce svých pracovníků, stále rostoucí výdaje za právníky jsou pro investory znepokojující. Akcie Deutsche Bank dlouhodobě klesají a od začátku letošního roku odepisují skoro 50 procent.

Chyby vedou do dob finanční krize

Přestože je italská banka dle auditu jediným klientem Deutsche Bank, který zkresloval své účetnictví, německý dům správně nezapočítal podobné dohody z let 2008 a 2010 mezi bankami z Itálie nebo Indonésie.

„Deutsche Bank reklasifikovala způsob, jakým v roce 2013 vedla takzvané rozšířené REPO transakce, což však nemělo vliv na její zisky,“ uvedl mluvčí banky Adrian Cox. Způsob jakým tak učinila podle něj nezavdává pochybnostem o přímém propojení s pochybným účetnictvím bank, zejména potom s Monte Paschi.

Italská banka chybně vedené transakce z roku 2013 přehodnotila a výsledky na základě požadavku tamního regulátora v roce 2015 opravila. Opravy v účetnictví ze strany německé banky podle auditu neměly dopad na její hospodářský výsledek, který tak banka nemusela upravovat.

Damoklova pokuta za 14 miliard dolarů

Deutsche Bank v současné době čelí hrozbě, že bude muset zaplatit obří pokutu ve výši 14 miliard dolarů (v přepočtu 337 miliard korun) za špatné hypotéky, které přispěly k pádu americké banky Lehman Brothers, který následně zažehl finanční a hospodářskou krizi z roku 2008. Banka se nechala slyšet, že tak velkou pokutu Spojeným státům zaplatit nehodlá. Skutečností je, že obří suma by banku mohla položit. Šéf banky John Cryan tvrdí, že německému domu pád nehrozí. Podle dostupných zdrojů ale vyjednává o snížení pokutované částky.

Trhy se obávají, že případný pád banky by mohl zažehnout novou bankovní krizi. Německá kancléřka Angela Merkelová se nechala slyšet, že čtvrté největší bance na světě v případě jejího kolapsu nepomůže. Před případnými riziky varuje i Mezinárodní měnový fond, který ve středu uvedl, že evropské banky potřebují naléhavé a komplexní kroky, aby vyřešily problémy, které mají kvůli špatným úvěrům a někdy i neefektivním modelům podnikání.

Nízká ziskovost bank způsobená nízkými úrokovými sazbami a slabým hospodářským růstem by totiž mohly časem ohrozit rezervy evropských bank, které mají jako polštář na horší časy, což podkopává jejich schopnost podporovat ekonomické oživení a oslabuje stabilitu.

Deutsche Bank evidovala na konci září letošního roku aktiva v objemu 1,8 bilionů eur (téměř 49 bilionů korun).