Jak se vyrábí boty v indické Agře, se vydali zjišťovat Stanislav Komínek a Adam...

Jak se vyrábí boty v indické Agře, se vydali zjišťovat Stanislav Komínek a Adam Čajka z organizace NaZemi. Neplánovaně se dostali i do malých dílen, které využívají k práci děti. | foto: NaZemi

Každé sedmé dítě na světě pracuje. Na poli i v dolech a bez mzdy

  • 62
Místo běhání na hřišti šijí boty, obdělávají pole nebo těží kámen. Na světě pracuje každé sedmé dítě do patnácti let, v subsaharské Africe dokonce každé čtvrté. A jen zlomek z nich pobírá za tuto dřinu mzdu či odměnu.

V Asii je donuceno pracovat přes sto milionů dětí, v subsaharské Africe 35 milionů a v Latinské Americe 14 milionů. Ze statistik „zkaženého dětství“, které vydala Mezinárodní organizace práce, je jasné, že šest z deseti takto nedobrovolně zapřáhnutých dětí, pracuje v zemědělství.

Další děti šijí boty i kabelky, těží nerosty či drahokamy nebo pracují v oděvním průmyslu. Výjimkou nejsou ani vyspělé země, uvedl magazín Statistika & My Českého statistického úřadu, který data zveřejnil.

REPORTÁŽ: Češi navštívili tajné dílny v Indii

Agra je světovou továrnou na boty. Šijí se i v černých dílnách.

Je to bludný kruh. Pracují, často donuceni chudobou, na úkor hraní a hlavně docházení do školy. Nezískají proto potřebné vzdělání a hrozí, že ani jejich děti se nevymaní z pasti chudoby.

„Děti pracují jak v rodině samotné, tak i mimo ni. Jejich zaměstnavatelem se také stávají cizí domácnosti a ve větší míře i různé firmy a podniky,“ zmínil magazín Statistika & My.

Stanislav Komínek a Adam Čajka z organizace NaZemi zjišťovali, jak se vyrábí boty v indické Agře.

Důvodů, proč si firmy najímají děti, je několik. Dětská práce je levná. Dále mohou být na některé činnosti šikovnější než dospělí, například na tkaní koberců. Také ale neodmlouvají a neumí tak dobře hájit svá práva a zájmy.

Dětská práce má však další ekonomický dopad, informoval list. V některých státech Indie, kde se podařilo významně omezit dětskou práci, stoupla poptávka po práci dospělých a v tomto důsledku se zlepšily i pracovní podmínky a platy. Příjem rodiny se tak nesnížil, i když jejich děti už nepracovaly a chodily do školy.