Dětské nápoje mohou děti dovést až k obezitě

  12:12aktualizováno  15:01
Jsou praktické, děti je milují, protože jsou hezky barevné a sladké. Jenže někdy obsahují konzervanty a barviva a také pořádnou nálož cukru.
Dětské nápoje mohou vést až k obezitě.

Dětské nápoje mohou vést až k obezitě. | foto: Profimedia.cz

Deset kostek cukru do hrnečku čaje by žádný rodič dítěti nedal, lahvičku nebo krabičku dětského nápoje mu však do ruky vloží s klidným svědomím. Možná ještě s pocitem, že pro dítě dělá to nejlepší - vždyť mu dává ovocný nápoj. Nedělá. Nabízí mu pití, které má příliš velkou kalorickou zátěž. Někdy ještě posílenou nevhodnými aditivy, tedy "éčky“ v podobě barviv a konzervačních látek.

S jednou lahvičkou dítě do sebe hravě dostane 80 procent z dávky cukru, kterou by mělo přijmout za celý den. "Pokud by tyto nápoje dítě dostávalo pravidelně na běžné každodenní pití, může to u něj vést i k obezitě,“ říká obezitolog z pražského Endokrinologického ústavu Petr Hlavatý.

. Srovnání nápojů pro děti

Podívejte se, jak na tom jsou jednotlivé nápoje

Děti s nadváhou by se měly těmto nápojům vyhnout velkým obloukem. "Ale ani pro děti s normální váhou, které nemají sklony k tloustnutí, se nehodí na běžné pití, zbytečně jim odčerpávají z jejich přísunu jednoduchých cukrů,“ říká lékařka Václava Kunová. K čemu jsou tedy dobré? "Snad jen jako občasný nápoj pro radost, ale nikoliv jako základ pitného režimu. Tím by měla být voda nebo ovocné čaje, rozhodně ne nápoje s přidaným cukrem,“ říká Petr Hlavatý.

K takovým závěrům dospěl test MF DNES, který zkoumal 18 různých nápojů určených dětem. Výsledky analýz Státního veterinárního ústavu v Praze spolu se složením nápojů posoudily odbornice Václava Kunová a Martina Běhalová ze Společnosti pro výživu.

Nejsladší je Kubík
Ke každodennímu pití nedoporučují z 18 testovaných nápojů ani jeden. K občasnému pití jich je vhodných osm. "Lze je připustit jako občasné pití pro radost, protože jsou sice energeticky náročné, ale neobsahují žádné konzervační látky nebo umělá barviva,“ říká Václava Kunová.

Patří mezi ně i přeborník v množství energie, populární Kubík. Má sice největší podíl ovoce, ale také největší nálož cukru. S jednou lahvičkou dítě vypije tolik cukru, kolik má téměř 11 kostek.

Další šestice obsahuje méně vhodná aditiva, bez nichž by se děti měly obejít.

A čtyřem dalším by se měly vyhnout úplně, jsou v nich aditiva podezřelá z nepříznivých zdravotních účinků.

Kazí zuby
Dalším minusem těchto nápojů pro děti je, že cukr v nich obsažený útočí na zubní sklovinu. A přispívají k tomu paradoxně i tolik oblíbené praktické uzávěry s dětskou pojistkou.

"Děti lahvičku někdy používají trochu jako dudlík, kontakt s cukrem v puse je tedy delší, než když pijí ze skleničky, a to vůbec není ideální. Hodně to přispívá ke kazivosti zubů. Funguje to stejně, jako když malé dítě dostane dudlík namočený do medu,“ říká obezitolog Petr Hlavatý.

Evropa se chystá barviva omezit
Džusy a nektary neobsahují žádné konzervační látky nebo barviva či umělá sladidla, ale v ostatních typech nápojů být mohou (viz O nápojích - vpravo). Většina z nich je sice neškodná, některé však jsou pro děti vyloženě nevhodné.

"Mezi éčky v nápojích najdeme jak neškodné látky, například kyselinu citronovou nebo vitaminy, tak i látky, jejichž použití je sporné. U citlivých osob mohou některá aditiva vyvolat reakce podobné alergickým,“ vysvětluje odbornice na výživu Martina Běhalová.

Vědecké poznatky totiž ukazují, že některé látky přidávané do potravin mohou mít špatný vliv na děti - jsou dokonce dávány do souvislosti s jejich hyperaktivitou. Patří mezi ně barviva E 110, E 104, E 122, E 129, E 102 a E 124.

Proto se Evropská unie snaží používání aditiv v potravinách pro děti omezit. Před dvěma týdny rozhodla, že výrobky pro kojence a nejmenší děti nebudou smět obsahovat žádná sladidla a barviva. U všech dalších výrobků bude muset být na obale uvedeno, že obsahují přísady, jež mohou mít nežádoucí vliv na pozornost a aktivitu dětí.Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Pojištění mělo přinést úspory. Teď americkým důchodcům odsává peníze z účtů

Ilustrační snímek

Univerzální životní pojištění, hit 80. a 90. let, který se mnohým starším Američanům vymstil. Místo úspor, které jim...

GLOSA: Při nákupu bez plastu přijdete nejméně o čtyři pětiny věcí

Členové Autonomní skupiny aktivistů proti plastu (ASAPP) polepili v jednom z...

Nakupovat „bez plastu“ jde už dnes. Jen se zákazník musí smířit s tím, že při výběru přijde o dobré čtyři pětiny věcí a...

TEST DNES: Úplné výsledky testu proteinových tyčinek

Proteinové tyčinky

MF DNES otestovala dvanáct tyčinek, které zdůrazňují přítomnost bílkovin výrazem „protein“ v názvu. Zde najdete úplné...Najdete na iDNES.cz