Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Developer Orco má problémy. Jak nepřijít o zaplacený byt?

  1:15aktualizováno  1:15
Co hrozí kvůli potížím Orka lidem, kteří si u něj koupili byt, ale ještě ho nemají celý zaplacený a převedený v katastru nemovitostí? A jak se vyhnout podobným problémům a na co si ve smlouvách dát pozor? MF DNES přináší odpovědi na nejčastější dotazy.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

1. Orco mi staví byt. Přijdu o­ něj?
Zatím se nic neděje, protože ochrana se netýká přímo českého Orka. Je vyhlášená ve Francii, má přímý dopad na mateřskou společnost obchodovanou na burze. "Toto opatření se tudíž nevztahuje na české dceřiné společnosti," říká Michal Hrnčíř z realitního týmu advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

2. Orco mi postavilo byt, je již zaplacený a převedený v katastru. Hrozí mi něco?
Ne. Můžete být zcela bez obav.

3. Pokud Orco spadne do konkurzu, co bude s mým rozestavěným bytem?
Dceřiné společnosti, které staví jednotlivé bytové projekty, patří do majetku Orka. Jejich akcie či obchodní podíly jsou případnou součástí možné konkurzní podstaty. Teprve v případě, že by se v konkurzní situaci ocitly tyto dceřiné společnosti, mohly by být součástí konkurzní podstaty i byty, které ještě nebyly převedeny na zájemce v­ katastru nemovitostí.

4. Mám šanci získat v případě konkurzu peníze zpět?
V případě, že došlo k zaplacení kupní ceny či zálohy na kupní cenu, byt ještě nebyl převeden do vlastnictví a došlo k prohlášení konkurzu, bude pravděpodobně nutné přihlásit vaši pohledávku vůči firmě. To však bude vždy záležet na konkrétní situaci.

5. Hrozí podobné problémy u jiných developerů?
Ano. Developeři jsou jedni z nejvíce postižených krizí, banky jim přestaly půjčovat a zájem o nové byty prudce klesl. Svědčí o tom i klesající ceny nových bytů a prázdné již postavené objekty.

6. Byt mi společnost, která zkrachovala, převedla maximálně před půl rokem. Hrozí mi ještě problém kvůli půlroční ochranné lhůtě v zákoně?
Pokud byl byt koupen za standardních tržních podmínek a byla zaplacena kupní cena, majitel se nemusí ničeho obávat. Pouze v případě, že by teoreticky došlo k tomu, že byt byl koupen podezřele levně a poškodil se tím majetek firmy, mohl by konkurzní správce koupi zpochybnit.

7. Dá se koupit nový byt bez obav o peníze?
Ano. Buď si koupíte již postavený, ale nebudete mít možnost mluvit během stavby do jeho vybavení a uspořádání, nebo  dbejte důkladně na to, aby smlouvy mezi vámi a developerem nebyly jednostranně nevýhodné pro vás. Platby záloh se dají řešit například notářskou úschovou místo přímých plateb developerovi nebo vázaným účtem, což někteří developeři na žádost klienta dělají. 

Nevýhodné smlouvy

Právě uzavření smlouvy tak, aby klient nebyl proti staviteli v nevýhodě, patří podle advokátní kanceláře Ambruz & Dark k nejpalčivějším problémům při koupi nového bytu. A nakonec na tom mohou tratit i stavitelé.

čtěte také

Developer Orco požádal o ochranu před věřiteli

Právní rozbor smluv desítek developerů ukázal, že smlouvy jsou často velmi jednostranné. A právě nevyvážené smlouvy může zneplatnit soud a výrazně tak pošramotit pověst stavitelů bytů.

Jaké jsou tedy nejčastější prohřešky developerů ve smlouvách na koupi nových bytů?

I. Zaplacení celé smluvní ceny před zhotovením a převzetím bytu. V případě potíží developera se mohou lidé velmi rychle dostat do situace, kdy nemají ani byt, ani peníze. Developerské firmy mají navíc často velmi nízké základní jmění a ­šance na získání peněz zpět je velmi malá.

II. Změna podlahové plochy do určité výše (zhruba tří procent) nemá vliv na kupní cenu a odstoupit od smlouvy lze až po větší změně výše podlahové plochy (zhruba o více než pět procent). Developer může postavit mírně menší byt, než je ve smlouvě, a spotřebitel přesto zaplatí byt v původní velikosti. U větších bytů může jít o statisíce korun.

III. Problémy s převzetím bytu. Zákazník musí převzít byt, i­když v něm najde zásadní vady, které brání jeho užívání.  O tom, jak jsou vady závažné, rozhoduje "nezávislý" expert, kterého však jednostranně určuje developer.

IV. Developer si ponechá rezervační poplatek (většinou statisíce) a zdržuje podpis dalších smluv.

V. Spotřebitel podpisem souhlasí s dalšími výhodami pro developera, například umístěním reklamy na budovu. Bez těchto ústupků nemá možnost uzavřít smlouvu.

VI. Nejasný termín zahájení, dokončení výstavby a předání bytu.

Výběr projektů Orka

Praha – Hagibor Office Building

Dokončené nové sídlo Rádia Svobodná Evropa na pražském Hagiboru patří mezi prestižní projekty firmy. Rádio si budovu pronajalo na 15 let s možností prodloužení.

Praha – Bubny

Zřejmě nejambicióznější projekt Orka. V Praze 7 chce postavit město ve městě – byty, kanceláře, obchody či nemocnice. Za více než 70 miliard korun během 15 let.

Brno – Kouzelné Medlánky

Více než tisícovka bytů v brněnské čtvrti na severozápadním okraji města nedaleko zalesněné oblasti Baba.

Ostrava – Podkova

Jednapadesát jednotek v bytovém domě v samotném centru města nedaleko radnice a přímo v sousedství Komenského sadů.

Düsseldorf – Sky Office

Nový německý kancelářský mrakodrap, který se právě staví, nabídne 23 pater a 89 metrů výšky s výhledem na město. Hotovo by mělo být letos.

Złota 44

Už týden stojí stavba jednoho z nejvyšších mrakodrapů v centru Varšavy. Z 54 pater obytného domu je zatím postaveno jen 17.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Škoda zvýšila zisk. Vděčí za to výrobě dražších vozů Kodiaq a Karoq

Předseda představenstva Škody Auto Bernhard Maier představil 6. března na 88....

Automobilka Škoda loni vydělala 31,8 miliardy korun po zdanění. To je zhruba o šest miliard korun více než loni. Podle...

Číňané z CEFC couvají z navýšení podílu v bance J&T, Slavii si ponechají

Logo společnosti CEFC

Čínská skupina CEFC stáhla žádost o navýšení podílu ve skupině J&T Finance Group, kterou podala k České národní bance....

Chcete stavět dům nebo rekonstruovat? Čekání na úřady trvá měsíce

(ilustrační snímek)

Novela stavebního zákona měla vše zjednodušit, ale přináší také komplikace. Doplácejí na to lidé, kteří si stavějí dům....

Najdete na iDNES.cz