Bývalý americký fotbalista postavil první solární město na světě

  14:45aktualizováno  14:45
Postavit město zcela napájené slunečními paprsky je výzvou i na slunné Floridě. A to nejen z technických důvodů. Přesvědčit potenciální zákazníky, aby investovali do dražších nemovitostí, není nic jednoduchého. Své o tom ví i bývalý americký fotbalista Syd Kitson, který se stal developerem.

Babcock Ranch vypadá jako každé jiné floridské město. Úhledné čtvrti tvoří světlé domy s šikmými střechami, dřevěnými panely a velkými verandami před domem. Upravené zahrady zdobí přírodní palmy. 

Architektura je sice podobná jako v kterémkoliv jiném městě na Floridě, avšak domy jsou postaveny podle standardů organizace Florida Green Building Coalition. Jinými slovy, jsou supermoderní a ekologické.

Střechy domů jsou kovové, aby se snížily náklady na vytápění a chlazení. Okapy jsou prodloužené, aby vytvořily stín. V garážích se nachází dobíjecí zařízení. Jenom 30 procent zahrad tvoří trávník. Na zbytku zahrad jsou vysazené méně žíznivé domácí rostliny. „Šedá voda“, která pochází z městské čistírny odpadních vod a z odtoku dešťové vody, slouží k zavlažování a doplňování jezer.

Tato směsice moderních technologií je částečně důvodem, proč se Richard a Robin Kinleyovi rozhodli, že si v novém městečku koupí dům. „Líbí se nám, že jsou všechny technologie skryté a také to, že všechny domy mají optický internet,“ sdělil Richard Kinley Deutsche Welle. Dalším důvodem je snaha uniknout na důchod z rušné Atlanty a vychutnat si čistší prostředí.

Fotogalerie

Manželé Kinleyovi byli mezi prvními obyvateli, kteří se v lednu 2018 přestěhovali na Babcock Ranch. Výstavba města probíhá po etapách.Týden co týden tak dům Kinleyových obklopují noví a noví sousedé. Pozemek o rozloze 18 tisíc hektarů by měl nakonec poskytnout domov 50 tisícům lidí ve 19 500 domech.

Pokud vše klapne, prodá developer do konce roku celkem 250 domů. „Prodat i tento počet domů je velmi těžké,“ řekl Syd Kitson, muž který stojí za projektem. Kitson byl dříve profesionálním americkým fotbalistou. V roce 2005 začal uvažovat o tom, že postaví udržitelné město, které funguje jen na sluneční energii.

„Chtěli jsme, aby byl Babcock Ranch prvním solárním městem ve Spojených státech, možná na celém světě,“ sdělil Kitson, bývalý hráč národní fotbalové ligy NFL.

Kitson koupil na Floridě ranč o rozloze 91 tisíc akrů a 73 tisíc z nich prodal státu, který půdu označil za přírodní rezervaci. „Před 8 nebo 9 lety jsem si vůbec neuvědomoval, jak těžké bude přesvědčit lidi, že je to správná věc,“ vzpomíná Kitson.

Kitson si nedovedl představit, kolik lidí odradí průměrná cena instalace solárních panelů, která na Floridě vychází přibližně na 20 tisíc dolarů. Na to, aby mohl zahájit výstavbu solárního městečka ve státě, který je do značné míry závislý na fosilních palivech, potřeboval perfektní nápad.

Solární řešení s nevýhodou?

Řešením nakonec bylo darovat 440 akrů půdy energetické společnosti Florida Power & Light, která dodává energii více než 10 milionům zákazníků. Společnost Kitsonovi na oplátku nainstalovala 340 tisíc solárních panelů s kapacitou 75 megawattů, což je mimochodem jejich největší instalace. Počátkem příštího roku má Kitson v plánu zdvojnásobit velikost solárního parku, čímž se město stane čistým výrobcem solární energie.

V praxi dohoda mezi developerem a energetickou společností znamená, že město používá energii ze solární farmy od energetické společnosti, takže obyvatelé nemusí platit počáteční náklady na přechod na obnovitelný zdroj energie. Obyvatelé ale budou muset i nadále platit standardní sazby za použitou energii.

„To by se mohlo ukázat jako nevýhoda,“ říká Jody Finver, koordinátor programu Solar Neighbors, což je nezisková organizace, která pomáhá majitelům domů přejít na solární energii. „U střešní solární elektrárny je totiž jedním z motivujících faktorů to, že se vaše účty za elektřinu brzy sníží,“ upozornil na potenciální problém Finver.

Teoreticky by Babcock Ranch mohl být v budoucnosti nezávislý na místní solární farmě. Každý dům je strukturován tak, aby umožňoval dodatečnou montáž solární střechy.

Nejen pro důchodce

Kitson doufá, že se do městečka nastěhují lidé všech věkových kategorií, nejen senioři. Florida je totiž obvyklým místem, kam se lidé stěhují na důchod. Aby do města dostal správnou kombinaci všech věkových kategorií, vytvořil developer rekreační zařízení s bazény, přírodní stezky, rybníky pro rybaření i plavbu lodí.

Součástí města jsou také cvičební stroje, které při používání generují energii. Sousední škola nabízí environmentálně zaměřený vzdělávací program nazvaný „greenSTEAM“, který integruje vědu, techniku, inženýrství, umění a matematiku.

Obyvatelé mohou také využít aplikaci, aby se mohli svézt veřejnou dopravou, kterou zajišťují autonomní vozidla. Studenty bude do městských škol brzy dopravovat autobus na elektřinu.

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Nemá kdo obsluhovat. Německo bojuje s rekordním nedostatkem pracovníků

Ilustrační snímek

Německo se potýká s rekordním nedostatkem zaměstnanců, v zemi je několik set tisíc volných pracovních pozic. Pracovníci...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Další z rubriky

Výzva pro závislé mileniály: 100 000 dolarů za roční půst bez smartphonu

iPhone X byl prvním telefonem Applu s OLED displejem. Teď se možná vrátí na trh

Jsou američtí mileniálové ochotní vzdát se na jeden rok používání svého smartphonu? Značka nápojů Vitaminwater, která...

OBRAZEM: Svařák, Santa a ozdoby. Vánoční trhy najdete nejen v Evropě

Vánoční trhy v Moskvě (prosinec 2018)

Češi na adventních věncích brzy zapálí třetí svíčku a mnozí začínají plánovat výlety na vánoční trhy do zahraničí....

Změňme název odrůdy Zweigelt, byl to nacista, žádají rakouští aktivisté

Víno od vinaře Pavla Hrabkovského z Velkých Žernosek

Aktivisté z vídeňského kulturního centra IODE požadují změnu názvu vinné odrůdy známé jako Zweigeltrebe nebo Zweigelt....

Najdete na iDNES.cz