DHL začíná šetřit, propouštět však nechce

  18:15aktualizováno  18:15
Největší zaměstnavatel z padesátky nejlépe platících firem -technické centrum nadnárodního přepravce DHL Information Services - přišel do Česka teprve v roce 2004. Začal pobírat státní pobídky a "kazit" platy v oboru informačních technologií.
Praha je jednou ze tří zastávek DHL na cestě kolem světa. Ilustrační foto

Praha je jednou ze tří zastávek DHL na cestě kolem světa. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nabíral experty za platy i o pětinu vyšší, než byly v oboru běžné. Takto už má nyní přes tisícovku zaměstnanců a průměrný plat přes 80 tisíc měsíčně. Nyní však zápasí s červenými čísly, a aby ušetřil, předá ještě letos velkou část IT byznysu po světě počítačové firmě Hewlett-Packard. Propouštět však nebude.

Praha je jednou ze tří zastávek DHL na cestě za sluncem kolem světa. Vznosně nazvaná strategie "Follow the Sun" čili "Jdi za sluncem" znamená fakticky stálé firemní bdění 24 hodin denně. Na stráži firmy jsou tři centra: v Arizoně, v Malajsii a v Evropě, tedy v Česku. I v nich se odráží celý svět. V Praze totiž pracuje na šedesát národností.

"Každý, kromě Angličanů a Američanů, mluví dvěma třemi jazyky. Ale angličtina je hlavní," popisují bývalí zaměstnanci. Ti současní za firmu na veřejnosti mluvit nemohou.

Podle amerického časopisu Business Week je pražské centrum pro logistiku technickým triumfem přepravní společnosti. Z Prahy se dá řídit celosvětová IT infrastruktura firmy. Odsud připravují a sledují po celém světě cesty balíků, za každého počasí a v krátkém čase.

Společnost sem nalákaly nejen investiční pobídky, ale i pověst dobrých studentů techniky a propočty nákladů včetně platů, které se před pár lety pohybovaly na třetině západní úrovně. Podobně se do ČR vydal i americký Sun Microsystems nebo německý výrobce softwaru SAP.

Původně americká DHL, nyní vlastněná německou Deutsche Post, sem přišla za lacinou a kvalifikovanou pracovní silou. Ale sama tuto "láci" narušila. Lákala experty z velkých počítačových firem na vyšší mzdy. Stávalo se však, že jí utekli, protože tempo bylo hektické. "Jelo se i o víkendech," popisuje jeden z bývalých zaměstnanců.

Stát pomohl přeplácet. Na nižších pozicích neplatila DHL přemrštěně více. K platu však nabízí velkou výhodu - drahé školení a kurzy. Peníze na vzdělávání firmě dokonce dodal stát. Společnost totiž získala dotace na část mezd zaměstnanců na dva roky a na školení a rekvalifikace.

"Šlo o historicky největší investici - 4,66 miliardy korun - v sektoru strategických služeb, kterou zprostředkoval CzechInvest," popisuje Lucie Králová, mluvčí této státní agentury. Dotace na platy může v případě DHL podle ní dosáhnout až pětiny výdělků.

Aby firma dostala další dotaci na školení a rekvalifikace, musí na vzdělávání vynaložit více než miliardu korun. Pak si může po dobu pěti let odečíst z těchto nákladů 25 nebo 50 procent podle typu školení, které jim zaplatí stát.

Firma podle výsledků z roku 2006 ročně vydá miliardu na výplaty pro zaměstnance, další půl miliardy na jejich školení. Výnosy převýšily sedm miliard korun.Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Češi si připlatí i za další značku piva, ceny zvyší také Bernard

Stanislav Bernard

Rodinný pivovar Bernard z Humpolce od 29. října zdraží svá piva. Cenu sudového moku zvýší v průměru o 70 haléřů,...

Říkali nám, že e-shop s kytarami je hloupost, tvrdí největší prodejce

„Lidé nám říkali, že prodávat hudební nástroje přes internet je hloupost. Jeli...

Jedna kytara muzikantům nestačí, říká spolumajitel e-shopu Kytary.cz Vladimír Myslík. Největší prodejce v Česku, který...

Trump ulevil od cel holítkům Gillette, už dřív podpořil jejího konkurenta

Holítka značky Gillette, ilustrační snímek

Společnosti Procter & Gamble, mateřské firmě Gillette, se v úterý dostalo pomoci od administrativy amerického...Najdete na iDNES.cz