Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

DHL začíná šetřit, propouštět však nechce

  18:15aktualizováno  18:15
Největší zaměstnavatel z padesátky nejlépe platících firem -technické centrum nadnárodního přepravce DHL Information Services - přišel do Česka teprve v roce 2004. Začal pobírat státní pobídky a "kazit" platy v oboru informačních technologií.
Praha je jednou ze tří zastávek DHL na cestě kolem světa. Ilustrační foto

Praha je jednou ze tří zastávek DHL na cestě kolem světa. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nabíral experty za platy i o pětinu vyšší, než byly v oboru běžné. Takto už má nyní přes tisícovku zaměstnanců a průměrný plat přes 80 tisíc měsíčně. Nyní však zápasí s červenými čísly, a aby ušetřil, předá ještě letos velkou část IT byznysu po světě počítačové firmě Hewlett-Packard. Propouštět však nebude.

Praha je jednou ze tří zastávek DHL na cestě za sluncem kolem světa. Vznosně nazvaná strategie "Follow the Sun" čili "Jdi za sluncem" znamená fakticky stálé firemní bdění 24 hodin denně. Na stráži firmy jsou tři centra: v Arizoně, v Malajsii a v Evropě, tedy v Česku. I v nich se odráží celý svět. V Praze totiž pracuje na šedesát národností.

"Každý, kromě Angličanů a Američanů, mluví dvěma třemi jazyky. Ale angličtina je hlavní," popisují bývalí zaměstnanci. Ti současní za firmu na veřejnosti mluvit nemohou.

Podle amerického časopisu Business Week je pražské centrum pro logistiku technickým triumfem přepravní společnosti. Z Prahy se dá řídit celosvětová IT infrastruktura firmy. Odsud připravují a sledují po celém světě cesty balíků, za každého počasí a v krátkém čase.

Společnost sem nalákaly nejen investiční pobídky, ale i pověst dobrých studentů techniky a propočty nákladů včetně platů, které se před pár lety pohybovaly na třetině západní úrovně. Podobně se do ČR vydal i americký Sun Microsystems nebo německý výrobce softwaru SAP.

Původně americká DHL, nyní vlastněná německou Deutsche Post, sem přišla za lacinou a kvalifikovanou pracovní silou. Ale sama tuto "láci" narušila. Lákala experty z velkých počítačových firem na vyšší mzdy. Stávalo se však, že jí utekli, protože tempo bylo hektické. "Jelo se i o víkendech," popisuje jeden z bývalých zaměstnanců.

Stát pomohl přeplácet. Na nižších pozicích neplatila DHL přemrštěně více. K platu však nabízí velkou výhodu - drahé školení a kurzy. Peníze na vzdělávání firmě dokonce dodal stát. Společnost totiž získala dotace na část mezd zaměstnanců na dva roky a na školení a rekvalifikace.

"Šlo o historicky největší investici - 4,66 miliardy korun - v sektoru strategických služeb, kterou zprostředkoval CzechInvest," popisuje Lucie Králová, mluvčí této státní agentury. Dotace na platy může v případě DHL podle ní dosáhnout až pětiny výdělků.

Aby firma dostala další dotaci na školení a rekvalifikace, musí na vzdělávání vynaložit více než miliardu korun. Pak si může po dobu pěti let odečíst z těchto nákladů 25 nebo 50 procent podle typu školení, které jim zaplatí stát.

Firma podle výsledků z roku 2006 ročně vydá miliardu na výplaty pro zaměstnance, další půl miliardy na jejich školení. Výnosy převýšily sedm miliard korun.Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

PPF podala žalobu, chce zvrátit zákaz a koupit bulharskou televizi Nova

Bulharská televizní stanice NOVA

Investiční skupina PPF podala žalobu k bulharskému Nejvyššímu správnímu soudu kvůli červencovému verdiktu místní Komise...

Státní lesy mají přebytek dřeva, chtějí víc vyvážet do Číny

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Státní podnik Lesy České republiky by chtěl do Číny vyvážet dřevo, kterého je nyní kvůli kůrovcové kalamitě v Česku a...

Leo Express zkouší nový systém financování. Od investorů vybral 8 milionů

Vlak společnosti Leo Express

Přes 600 drobných investorů, vesměs fyzických osob, investovalo od července do úvěru pro soukromého dopravce Leo...

Najdete na iDNES.cz