Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Digitální daň po Česku: zasáhne 15 firem, neplatiči skončí na černé listině

  5:00
Digitální daň se v Česku podle ministerstva financí bude týkat asi 15 nadnárodních firem, které tu vydělávají na internetové reklamě nebo na zprostředkování služeb online. Návrh zákona o dani z vybraných digitálních služeb posílá do vlády, ta by ho měla projednat na podzim.

Facebook, Google and Twitter logos are seen in this combination photo from Reuters files. REUTERS/File Photos | foto: Reuters

Ministerstvo financí chce touto daní, namířenou na technologické giganty jako je Facebook a Google, příští rok vylepšit rozpočet o dvě miliardy a další roky až o pět miliard.

Česko přitom nebude první zemí v EU, která daň z tržeb za digitální služby zavede. „První evropskou zemí, kde by měla digitální daň vstoupit v platnost, je Francie od 1. ledna s retrospektivní aplikací od 1. ledna 2019,“ říká Jakub Vintrlík z tiskového oddělení ministerstva.

Česko zpětnou platnost nechystá, vybírat se daň začne až za transakce po začátku účinnosti zákona. Ta se očekává v druhé polovině příštího roku. Na dani se má za celý rok vybrat pět miliard korun ročně.

Podle analýzy ministerstva dopadne daň minimálně na 15 společností poskytujících digitální služby v Česku. Pět z nich jsou online platformy na zprostředkování služeb či zboží, z čehož si berou provizi – typově Uber, Airbnb. Tři se zabývají cílenou reklamou na internetu a zbývající poskytují obě zmíněné služby současně – mezi ně mohou patřit Google, Facebook či Amazon. Svůj seznam firem však ministerstvo zveřejnit nechce.

„Zhruba pětinový podíl na celkovém předpokládaném daňovém výnosu je tvořen z titulu poskytnutí zdanitelné služby provedení cílené reklamní kampaně a čtyřpětinový podíl pak z titulu poskytnutí služeb využití mnohostranného digitálního rozhraní,“ dodal Vintrlík.

Sedmiprocentní daň mají platit jen velké firmy, které mají celosvětový roční obrat alespoň 750 milionů eur (20 miliard korun, všechno nemusí být z digitálních služeb), ale z toho alespoň 50 milionů z digitálních služeb v Česku.

Jde přitom o tržby za některou ze tří druhů služeb, tedy za umístění cílené reklamy, za užívání vícestranného rozhraní (Uber a spol.) a za prodej uživatelských dat. Daň se nemá týkat e-shopů, online videopůjčoven, placeného hraní počítačových her, ale ani zprostředkování online finančních služeb (typu Zonky), protože ty podléhají jiné regulaci. Teoreticky by tam mohly spadat i placené seznamky nebo inzertní servery, pokud splní obratová kritéria.

„Do základu daně vstupuje pouze poměrná část zdanitelné služby, odpovídající tomu, v jaké míře byla daná služba poskytnuta v České republice,“ vysvětluje Matěj Čaňo, ředitel oddělení korporátních daní poradenské společnosti PwC.

Daň se nedotkne ani firem, které v Česku nabízejí zmíněné služby jen okrajově, a ne jako hlavní činnosti. Na reklamě plus na prodeji dat zde neutrží více než pět milionů korun ročně nebo jejich digitální rozhraní má méně než 200 tisíc uživatelů.

Spoléhá se přitom na to, že se firmy, které kritéria splňují, samy k dani v Česku registrují a to u Specializovaného finančního úřadu. Daň se bude platit v měsíčních zálohách, na základě daně z předchozího roku.

Finanční správa ale nemá přístup k informacím z účetnictví nadnárodních firem, které se zde nepřihlásily k dani. Nemůže tak ani zkontrolovat, kolik jejich tržeb pochází z Česka (například kolik lidí z české IP adresy kliklo na placenou reklamu), nebo kolik zde mají jejich platformy uživatelů.

Podle daňových poradců si nicméně může finanční správa tyto údaje dožádat od partnerské finanční správy v zemi, kde je nadnárodní firma usazená. Ministerstvo v návrhu nepočítá s tím, že by za neplacení daně ukládalo klasické pokuty. Důvod je prostý, z povinné firmy by ji těžko dostávalo. Místo toho se chystá neplatiče zveřejňovat online na černé listině „nespolehlivých plátců digitální daně“. Trestem tak má být reputační újma.

Výhoda digitálních firem

O digitální dani se začalo diskutovat v září 2017 na úrovni Evropské komise, ale nepodařilo se shodnout na její podobě.

Různé státy se tak vydávají vlastními cestami, sazbu tři procenta zvolily Španělsko, Itálie a Francie, pět procent Rakousko. V Česku zaváděná daň je podle ministerstva zamýšlena jako dočasná a měla by zaniknout v momentě, kdy se státy sdružené v OECD shodnou na globálním řešení zdanění digitálních firem.

Na vývoj v této branži totiž včas nezareagovaly daňové zákony, takže tyto firmy mají výhodu. Neodvádějí daně ve státech, kde generují zisky z digitálních transakcí, ale platí je v jiných státech s nižší daňovou sazbou.

Přitom v ziskových zemích využívají tamější vybudovanou infrastrukturu – telekomunikační a dopravní síť či právní systém, bez kterých by tam neutržily vůbec nic. A to vše se musí zaplatit z daní.

Autor:

Šéf Úřadu práce: Umělá inteligence vše mění. Za mě už AI píše dopisy ministrům

  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

25. dubna 2024  11:25

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu....

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

Čtyři jaderné bloky nestačí, bude třeba budovat další, říká exministr Grégr

26. dubna 2024

Premium Kromě výstavby až čtyř jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně by už Fialova vláda měla plánovat i...

Místo dvou lvů jen jeden. Minerálka Magnesia po jedenácti letech mění logo

26. dubna 2024

Značka minerální vody Magnesia patřící do portfolia nápojářského gigantu Mattoni 1873 po jedenácti...

Německá atomová kauza pokračuje. Opozice hledá viníky za odklon země od jádra

26. dubna 2024

Německem v posledních dnech hýbe kauza zveřejněných dokumentů německého měsíčníku Cicero týkající...

České dráhy hledají nové sídlo. Musí být v docházkové vzdálenosti od vlaku

26. dubna 2024  15:26

Po tříleté pauze se České dráhy pokoušejí najít nové sídlo a vystěhovat se z ministerského podnájmu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...