Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dillard: Nevíme, kolik peněz dáme do IPB

  10:05aktualizováno  10:05
- Pro stabilitu Investiční a Poštovní banky, kterou v posledních dnech trápí spekulace o riziku nucené správy, je rozhodující chování hlavního akcionáře, japonské Nomury. Podle šéfa Nomury International Randalla Dillarda, místopředsedy dozorčí rady IPB, se však Nomura zatím nerozhodla, zda bude připravovat rychlejší prodej banky strategickému partnerovi, nebo se nejdříve pokusí zvýšit její hodnotu.

O kolik Nomura zvýší kapitál IPB?
To nemohu říci, minimálně zatím nevíme konkrétní číslo. Jedním rozměrem navýšení je otázka dalšího zvýšení tvorby rezerv podle požadavku auditora, ale předpokládáme, že v případě potřeby bude upsáno celých 13 miliard korun.

Padlo tedy již v ústředí londýnské Nomury jasné rozhodnutí?
Ne. Proto se zatím nevyjadřuji zcela jasně. K navýšení mělo dojít loni v prosinci, ale posléze bylo technicky blokované (žaloba menšinového akcionáře pozn. red.), a než to řešit soudně, tak jsme svolali novou valnou hromadu.

Koncem března by měla být známa konkrétní auditovaná čísla a my budeme vědět, kolik banka bude potřebovat peněz. Znáte ale auditory, může to být posunuté na květen, loni to bylo až v červnu. Myslím ale, že letos jsou termíny pevnější.

Bude 13 miliard stačit i v souvislosti s požadavky bankovního dohledu České národní banky na vyšší posílení rezerv?
Dohlídka ještě nebyla ukončena, bankovní dohled má obecně zájem  o co nejvyšší číslo, ale pro nás je důležitý audit.

Požadavky bankovního dohledu ČNB pro vás nejsou relevantní?
Názor bankovního dohledu se určitě bere v úvahu. Ale oficiální čísla jsou založena na auditu.

Před pár dny jste se sešel s šéfem bankovního dohledu ČNB. Jednali jste o výsledcích kontroly?
Ano, ale nečetl jsem žádné předběžné zprávy.

Nomura drží přes Saluku 46 procent akcií IPB, to vám stačí k efektivní kontrole banky?
Myslím si to. Nikdy jsme neměli problém se schválením záměrů na valné hromadě. Takže reálně jsme na valné hromadě neviděli žádnou opozici.

Čerpala IPB v souvislosti se spekulacemi o hrozbě nucené správy nějakou finanční pomoc od Nomury?
Ne. Likvidní rezervy IPB jsou silné, je to minimálně 60 miliard korun na hotovosti. Z tohoto hlediska IPB pomoc nepotřebuje.

Koncem loňského roku jste řekl, že Nomura posuzuje, zda urychlit prodej IPB, nebo počkat a pokusit se zvýšit hodnotu banky cestou akvizic. Padlo již rozhodnutí?
Ne. Předpokládáme, že analýza hodnoty banky bude dokončena stejně jako audit, takže probíhají paralelně dva finanční procesy. Strategické ohodnocení a audit za loňský rok.

Jak pokračují jednání o České pojišťovně, kterou ve shodě kontrolují PPF a IPB? PPF požádalo o převod akcií v držení IPB, ale zatím je převod zablokován...
Nejsme v tom až tak zapojeni, je to velice citlivá otázka, těžko se komentuje. Nemyslím si, že mohu říci něco víc.

PPF tvrdí, že má s IPB uzavřeny smlouvy, které ji opravňují požadovat převod akcií pojišťovny od IPB. Bude převod proveden?
Co na to mohu říci... Jsem přesvědčen, že Nomura nalezne odpovídající řešení, ale více nemohu...

Když se IPB zbaví akcií pojišťovny, neklesne její atraktivita pro případné zájemce o její koupi?
Není pochyb o tom, že IPB by měla zájem o fúzi s Českou pojišťovnou a pravděpodobně by to byl nejlepší výsledek.

Je to ale spíše otázka, jestli zúčastněné strany jsou schopné se dohodnout, že je to nejlepší řešení. Zároveň máme pojišťovnu IPB, která nemá stejný podíl na trhu. Ztrácíme příležitost, měli bychom buď fúzovat, nebo soutěžit. Myslím, že do jednoho či dvou měsíců se tato otázka vyřeší.

Státu by pomohlo řešit soudní spor s R.Lauderem, kdyby CME získala televizi Prima jako náhradu za ztrátu vlivu v televizi Nova. V jakém stadiu je prodej Primy, kterou ovládá IPB?
Nemohu říci, že v pokročilém. Neúčastnil jsem se žádných diskusí se státem. Banka je komerční hráč, a je-li tam silná obchodní nabídka, tak ji zváží.

Ale jakékoli rozhodnutí musí být zvažováno z hlediska akcionářů IPB. Nejsem si jist, že prodej Primy CME je správné řešení, to je můj osobní názor. Pokud stát má nějaké nápady, tak máme pocit morální povinnosti takové nápady zvážit.

Je pravda, že stát výměnou za prodej Primy CME nabízí spoluúčast na restrukturalizaci úvěrů či akciových účastí IPB, hovoří se o převzetí akcií firem, které jsou v konkursu nebo jim hrozí?
Slyšel jsem totéž. Ale nejsem si vědom, že by bylo něco seriózně projednáváno. Slyšel jsem úvahy, že by Prima mohla být majetkem, který by uspokojil zájmy CME, ale nikdo nám nepředložil atraktivní nabídku.

Myslíte ze strany CME?
Ze strany kohokoli. Myslím, že Prima má dobrou hodnotu a pozici na trhu. Naopak problémy CME a Novy vytvořily příležitost pro Primu z hlediska růstu na trhu. Takže Primu vnímám jako společnost, u níž se hodnota zvyšuje.

Pan Železný rozjel novou televizi Nova a jeho aktivity financuje IPB. Má tedy banka pod kontrolou obě televize?
Vztah s Novou je čistě na základě úvěrového financování. U Primy to byl úvěr překlopený do akcií. Takže z  hlediska podílu ani řízení žádná účast na Nově není.

Pan Železný měl majetek, který byl atraktivní z hlediska poskytování úvěru. Banka je toho názoru, že televizní byznys je dobrý byznys, který vydělává peníze a je schopný splácet úvěry.

V německém tisku vyšel článek o útocích vůči České národní bance a guvernérovi Tošovskému, za nimiž je podle některých informací IPB...
Četl jsem ho.

Informoval jste se o tom v IPB?
Ano. Působil jsem jako poradce centrální banky, a když jsem to četl, byl jsem osobně znepokojen. S kolegy z dozorčí rady IPB jsme se ptali představenstva na tuto záležitost a osobně jsem přesvědčen, že IPB v tom žádné zapojení neměla.

Vážím si pana Tošovského a nelíbí se mi žádné osobní útoky. Náznaky z tisku, že jsme schopni ovlivnit policii, aby vyšetřovala pana Klumpara (bývalý nucený správce AGB, pozn. red.) považuji za fantazii. Pokud bych nějaké zapojení lidí z IPB zjistil, informace bych předal a příslušní lidé by byli vyhozeni.

Agentura Moody´s snížila všechny tři ratingy IPB, takže z tuzemských velkých bank je hodnocena nejhůře. Jaké máte vysvětlení?
Osobně jsem s tím nesouhlasil, ale známky jsou stále v investičním pásmu a banka má pozitivní výhled.

Myslím, že jednou z příčin názoru Moody´s je průběh systémových změn v bankovnictví a též agentura zvažuje fakt, že někdy v budoucnosti se může akcionářská struktura IPB změnit. To vyvolává určitou nejistotu. Absolutní rating IPB však považuji za přijatelný a není významně nižší než u Nomury.

Má vedení IPB vaši plnou podporu, nebo uvažujete o výměně některých manažerů?
Myslím, že obchodní procesy v bance jsou zdravé, ale vždy je prostor pro zlepšení. To samozřejmě platí i v případě IPB. Nemohu ale komentovat konkrétní manažery.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
KOMENTÁŘ: Podnikatelé mají papírování plné zuby, to sdílené ekonomice nahrává

Sdílenou ekonomiku lze vnímat jako přirozenou reakci na přeregulovanost některých odvětví na trhu. Její potenciál je obrovský. Stávající hráči na trhu si...  celý článek

Logo Účtenkovky tvoří barevná písmena na bílém podkladu
Účtenkovka zlobí. Skenování moc nefunguje a hráčům se do přepisování nechce

Už je to více než dva týdny, co se rozjela účtenková loterie. Cestu k hlavní ceně milion korun, autu či dalším peněžním výhrám však lidem ztěžují problémy s...  celý článek

Václav Vachta, šéf sítě zdravotnických zařízení EUC.
Největší síť poliklinik EUC nakupuje v Ostravě. Letos utrží 2,5 miliardy

Jeden z největších soukromých hráčů ve zdravotnickém byznysu, skupina EUC, přikupuje devatenáctou polikliniku. Cenu za ostravské zařízení Mephacentrum...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.