Agrární komora varovala masokombináty před odběrem masa z Německa. Ilustrační foto

Agrární komora varovala masokombináty před odběrem masa z Německa. Ilustrační foto | foto: AP

Nekupujte německé vepřové, vyzvala Agrární komora. Kontroloři obavy mírní

  • 110
Agrární komora varovala masokombináty před nákupem masa z Německa, kde dioxinová aféra srazila prodejcům tržby. Podle šéfa komory Jana Veleby se teď němečtí obchodníci budou snažit "zahojit" u sousedů a na českých pultech by se tak mohlo objevit závadné maso. Mluvčí státní veterinární správy Josef Duben však obavy mírní. Podle něj bylo vepřové maso z Německa dosud v pořádku.

Maso z Německa, které se objevilo ve Středočeském a Ústeckém kraji, bylo podle mluvčího veterinární správy v pořádku. Odborníci z něj odebrali vzorky a provedli vyšetření. "To prokázalo, že by maso nemělo být zdravotně závadné," uvedl Duben v tiskové zprávě.

Agrární komora upozornila na to, že se němečtí zákazníci po vypuknutí dioxinové aféry zdráhají kupovat maso a producenti se tak potýkají s výrazným poklesem tržeb. Maso jim navíc přebývá v regálech. 

"V Německu je výrazný přetlak vepřového masa. Čína a Korea uzavřely své hranice. Jsou signály, že budeme pojistný ventil, kam to maso unikne. Proto ta výzva. Situace není pod kontrolou. Česko neví, kolik masa s obsahem nebezpečných dioxinů se dostalo na český trh. Jde o fatální selhání německých orgánů," tlumočil obavy českých zemědělců šéf Svazu chovatelů prasat Jan Stibal.

85 kamionů vepřového denně

Šéf Agrární komory Veleba prohlásil, že česká strana navíc neučinila žádná preventivní opatření. "Do České republiky se měsíčně doveze 17 tisíc tun vepřového, což je denně 85 kamionů. Dioxiny se míchaly do krmiv už od března 2010," upozornil Veleba.

Česká veterinární správa ale s takovými tvrzeními nesouhlasí s tím, že české konzumenty chrání veterinární zákon. "Z něho vyplývá povinnost jakékoli nadlimitní zjištění čehokoli okamžitě sdělit jednak místně příslušní krajské veterinární správě, ale hlavně okamžitě i ústředí, tedy Státní veterinární správě," říká Duben.

Velkým dovozcem masa jsou vedle masokombinátů také obchodní řetězce. Například společnost Ahold, která v Česku provozuje obchody Albert, ale ujišťuje, že přes ní do Česka závadné maso nepronikne. "Od všech německých dodavatelů jsme si vyžádali potvrzení, že jejich maso je nezávadné. V tomto směru máme absolutní jistotu, že maso je testované a nekontaminované," řekl iDNES.cz Petr Chadraba, mluvčí společnosti Ahold, která v Česku provozuje obchody Albert.

Co je dioxin

Dioxin je vysoce toxická a karcinogenní látka, která se rozkládá jen pomalu. Dobře se váže na tuk v lidském nebo zvířecím těle a při větších koncentracích nebo dlouhodobém působení může způsobit vážné zdravotní poruchy.

Českým veterinářům se podařilo najít a pozastavit prodej zhruba pětiny z celkem 4 500 kilogramů vepřového masa, které bylo na přelomu loňského a letošního roku dovezeno z Německa do Česka a mohlo obsahovat rakovinotvorný dioxin.

Maso pocházelo z německé farmy používající krmivo s obsahem dioxinů. Polovina směřovala zejména do stravovacích zařízení ve Středočeském kraji. Z této zásilky veterináři našli a pozastavili prodej 145 kilogramů masa. V Ústeckém kraji se podařilo dohledat asi polovinu dodávky, tedy 820 kilogramů vepřového masa.

Aféra kolem zvýšeného výskytu dioxinu vypukla v Německu na přelomu roku. Ukázalo se, že výrobce krmných tuků ze severu země používal k jejich produkci látky určené výhradně k technickým účelům, například výrobě papíru.

Spolkové ministerstvo zemědělství o víkendu oznámilo, že objevilo dalšího výrobce krmiv, který je podezřelý, že v jeho produktech se nachází jedovatý rakovinotvorný dioxin. Dodatečně bylo proto uzavřeno dalších 934 podniků ve spolkové zemi Dolní Sasko.

, ,