Šaty i lehátka za hubičku. Do boje s Kik a Pepco se chystají nové řetězce

  1:00aktualizováno  1:00
Nepotravinářské řetězce s levným oblečením a potřebami pro domácnost v posledních letech provedly v tuzemsku kobercový nálet. Zejména Kik a Pepco jsou téměř všude. A v blízké budoucnosti jim nejspíš přibudou další konkurenti. Nizozemský Action a německý Tedi se už v Česku rozhlížejí.

KiK Textil předloni zvýšil v Česku zisk čtyřikrát na 145 milionů korun. | foto: KiK

Podle informací, které MF DNES získala od developerů, jsou dva nováčci zakresleni na mapě téměř každého nového retail parku. Nicméně centrály Tedi ani Actionu ještě definitivně nerozhodly, zda v tuzemsku obchody otevřou, případně, kdy se tak stane.

„Obchody Action dokázaly, že jsou úspěšné, už v sedmi zemích. Zkoumáme také další trhy a země, stejně jako Českou republiku,“ uvedla na dotazy mluvčí nizozemského řetězce Maria Langhammerová s tím, že nic bližšího v tuto chvíli firma uvést nemůže.

Pobočka řetězce Action je však již zapsána v tuzemském obchodním rejstříku. Podle zpráv od developerů nyní hledá vhodnou lokalitu pro sklad, který je pro expanzi nezbytný.

Podobně se vyjádřili zástupci prodejen Tedi. „Nejsme schopni poskytnout jakékoli konkrétní informace ohledně vstupu do České republiky,“ uvedla Saranda Lazraiová z tiskového oddělení.

Okukují Polsko

Oba řetězce zároveň čile expandují v okolních státech. Action má po Evropě přes tisíc obchodů, nejblíže v sousedním Německu, Rakousku a nově šest prodejen v Polsku. Tedi, založený v roce 2004, provozuje přes 1 700 obchodů v šesti zemích, mimo jiné i na Slovensku. Nyní se chystá do Polska.

Kromě souvislejšího pokrytí Evropy může být tuzemský trh pro nové diskontéry atraktivní tím, že jejich soupeřům se tady dobře daří. Kik i Pepco v posledních letech hodně expandovaly a každý z nich má dnes několik desítek obchodů po celé republice. Pepco chce mít podle šéfa české a slovenské části Milana Drahoše do konce letošního roku přes 160 prodejen.

Jediným stínem na rychlém rozvoji Pepca je, že jeho majitel, holding Steinhoff, se otřásá v základech kvůli účetnímu skandálu. Akcie Steinhoffu jsou na desetině hodnoty před odhalením problémů koncem loňského roku a podnik kvůli pokrytí dluhů musí rozprodávat svá aktiva. Tedy i Pepco.

Pro zákazníky to ale zřejmě žádnou velkou změnu nepřinese, protože pravděpodobným novým majitelem bude finanční investor, který bude pokračovat v dosavadní strategii.

Stamilionové zisky

Kik, který spadá stejně jako budoucí možný konkurent Tedi pod německou skupinu Tengelmann (před lety provozovala řetězec Plus Discount), má nyní 202 prodejen. „Plánujeme otevřít 16 nových prodejen a 43 jich chceme renovovat. U dalších sedmi prodejen budeme zásadně rozšiřovat prodejní plochu,“ uvádí jednatel firmy Martin Šatný.

V novém kabátě staví od loňska i Pepco a menší prodejny se snaží podle Drahoše rozšiřovat. Rozsáhlé plány na modernizaci a přestavování obchodů jsou přitom vždy signálem toho, že se obchodům a prodejům dobře daří.

Kik loni utržil 3,1 miliardy korun a dosáhl čistého zisku 265 milionů. Pepco za loňský rok končící 30. září (který byl kvůli posunu finančního roku prodloužen na 15 měsíců) utržilo 3,2 miliardy a vydělalo 402 milionů korun.

Poperou se spolu

Kik, Pepco a v budoucnu případně i Action či Tedi míří hlavně do retail parků. To jsou seskupení obchodů se samostatnými vchody, často se nacházejí u menších měst a vévodí jim řetězce Kik, Pepco nebo drogerie Teta. Většinou je poblíž potravinový řetězec, ať už Billa, Tesco či Lidl.

Nájmy tam jsou nižší než v obchodních centrech, a hlavně obchody nemusí platit poplatky za společné prostory a marketing. A to je pro tyto řetězce, kde nejsou marže tak vysoké jako třeba u módy, významná úspora.

Několik výjimek ovšem potvrzuje, že dokážou utáhnout i obchodní centrum, a dokonce mu pomoci. „Bylo to prokleté místo v prvním patře, několik let bylo prázdné. Pak tam přišlo Pepco a velmi dobře se mu daří,“ popisuje David Pažitka, jednatel společnosti Klepierre, která provozuje mimo jiné menší sídlištní centrum na Novodvorské. Podobně ve slepé části, kam dříve davy neproudily, se Pepco usadilo i na Harfě v Praze 9.

Do obchodních center, menších či sídlištních, míří občas i Kik. Dlouhodobě je například v mladoboleslavském centru Bondy, ve Futuru Brno, nověji v pražském sídlištním centru Krakov či kladenském Centrálu.

Otázkou je, jak se na český trh plný hypermarketů a diskontů vměstnají ještě dva potenciální hráči s obdobnou nabídkou. Zatímco Kik a Pepco se zaměřují hlavně na oblečení, Tedi a Action budou konkurencí především samy sobě. Mají podobnou skladbu převážně nepotravinářského zboží – ať už jde o levné nářadí, potřeby do domácnosti, sportovní doplňky a hračky pro děti, nebo nyní před létem třeba matrace k vodě. Lidé z byznysu tento sortiment shrnují pod slovem „zboží rychlé spotřeby“.

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

Aukce unikátních láhví Pilsner Urquell vynesla rekordních 2 759 988 korun

Láhve zdobí i skleněná pečeť kvality Pilsner Urquell.

Tradiční vánoční charitativní aukce na portálu iDNES.cz vynesla dva a tři čtvrtě milionu korun pro handicapované....

Zloději oberou řetězce o desítky milionů ročně, způsoby kradení se mění

Ilustrační snímek

Rozšiřování samoobslužných pokladen a dalších moderních technologií inspiruje zloděje k novým nápadům, jak okrádat...

Nižší DPH i dotace na obnovu lesů. Stát představil plán boje s kůrovcem

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Ministerstvo zemědělství představilo sérii kroků pro boj s kůrovcem. Očekává se další zhoršování kalamity i mimo...

Najdete na iDNES.cz