Člověk, který bere 70 tisíc, není střední třída, řekl v Rozstřelu expert ČSSD

  • 1656
Návrh ČSSD více zdanit lidi s vyššími příjmy a naopak ulevit těm méně vydělávajícím se setkal s nesouhlasem v opozici i vládní koalici a odmítá ho i řada expertů. V pořadu iDNES.tv Rozstřel diskutovali o progresivním zdanění ekonomičtí experti ČSSD a ODS - Michal Pícl a Jan Skopeček. Ti se mimo jiné neshodli na tom, jak vypadá představitel střední třídy. Podle experta ODS to není stanovené jen velikostí příjmu.

ČSSD ve svém volebním programu navrhuje zavést čtyři daňové sazby pro daň z příjmu fyzických osob. Sazba by rostla s výší výdělků. Do hrubého měsíčního příjmu 30 tisíc korun by podle návrhu měla být daň 12 procent, naopak u výdělků nad 50 tisíc korun měsíčně pak 32 procent.

„Když se podíváte na rozložení mezd ve společnosti, náš návrh míří na čtyři miliony zaměstnanců. Ti budou mít v peněžence až o tisíc korun navíc,“ řekl k plánu sociálních demokratů Pícl. Dle něj se jedná o solidaritu, nikoli zdanění úspěšných.

Jeho oponent Skopeček byl ale opačného názoru. „Já si myslím, že bohatí by měli platit víc. A platí. Patnáct procent ze 100 tisíc je víc než 15 procent z 10 tisíc. Penalizovat úspěšné mi přijde demotivující a roste s tím i ambice lidí, kteří budou chtít takový systém obejít,“ vysvětlil Skopeček, proč si myslí, že návrh ČSSD ve skutečnosti příliš solidární není.

Diskutující se neshodli ani v otázce toho, jak moc je Česko rovnostářská země. Zejména potom ve srovnání s dalšími zeměmi Evropské unie.

„Míra pravděpodobnosti, že někdo upadne do chudoby, je u nás jedna z nejnižších na světě. Míra progresivního zdanění u nás nemá smysl, protože Češi nejsou mezi ohroženými,“ argumentoval proti návrhu sociálních demokratů Skopeček.

Návrh ČSSD by daňový systém zkomplikoval

Daně by podle návrhu ČSSD klesly více než 90 procentům zaměstnanců a 99 procentům firem. V současnosti je v Česku u zdanění firem jednotná sazba 19 procent a u příjmů fyzických osob 15 procent.

Jedním z problémů navrhované reformy daní je ale podle Skopečka ještě větší zkomplikování celého daňového systému. „Čím složitější systém, tím větší snaha ho obcházet. To není cesta. Cesta je systém zjednodušovat,“ řekl ve středečním Rozstřelu Skopeček.

Velká část Čechů díky slevám neplatí daně už dnes, říká daňový expert

Michal Pícl naopak zmínil, že ODS v minulosti daně snižovala a jediný efekt byl, že firmy ještě více odlévaly své zisky do zahraničí. „Vidíme možnost i ve vyškrtnutí některých daňových výjimek,“ doplnil Pícl plány ČSSD.

Ekonomický expert občanských demokratů k tématu uvedl, že „zjednodušování daňového systému má v programu každý“. Dodal ale, že četné podoby daňových výhod „jsou mnohdy vylobbované“.

Kdo je střední třída?

Diskutující se neshodli ani v definici toho, jak vlastně vypadá příslušník střední třídy. Podle Skopečka jsou to „kvalifikovaní zaměstnanci, malí a střední podnikatelé, kteří vytvářejí největší podíl hodnot“. Není je proto třeba omezovat nějakou platovou třídou.

Pícl mu oponoval slovy o tom, že střední třída „rozhodně nejsou lidé, kteří berou 70 tisíc“. Ani příklad diváka iDNES.tv, který se s platem 70 tisíc hrubého, manželkou na mateřské, autem a hypotékou považuje za příslušníka střední třídy s Píclem nehnul. „Já si nemyslím, že takový člověk je střední třída,“ zhodnotil sociálnědemokratický poradce.

Návrh sociálních demokratů, který v úterý představil jejich předseda Bohuslav Sobotka, narazil právě u opozice, podle níž by snížil motivaci lidí pracovat, ale i u koaličních lidovců. Také podle řady ekonomických expertů by taková novinka zemi neprospěla - příjmovou nerovností Česko netrpí a progresivní zdanění by ještě více zkomplikovalo daňový systém (další ohlasy najdete zde).

Celý záznam Rozstřelu: