Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Chcete vyšší plat? Studujte!

Vystudovat vysokou školu se v Čechách vyplácí. Vysokoškolák si totiž vydělá v průměru o 80 procent více než středoškolák a více než dvakrát tolik než člověk, který dosáhl pouze základního vzdělání. Obdobné proporce platí i ve vyspělých zemích. V těch je však podíl vysokoškoláků výrazně vyšší. Zatímco v Čechách má vysokou školu zhruba 11 procent ekonomicky aktivních obyvatel, tak v hospodářsky nejvyspělejších zemích světa je to o 7 procent více. Přitom platí, že čím má země vysokoškolsky vzdělaných lidí méně, tím jsou lépe placeni.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Robos

To je ale blbost
Pokud mají vysokoškoláci větší prachy, pak jenom proto, že mají větší chuť učit se a mají ostřejší lokty. A dou do věcí na vlastní pěst. Velký vzdělání tady nikdo neocení. Naco. Tady z toho všichni dělaj českou průmyslovou republiku a až si sem cizí firmy nalifrujou svůj vlastní cizí management, tak je vš vzdělání fakt jen pro nedoceněný učitele a doktory. Na všechno zbylý stačí schopní středoškoláci.
0/0
26.6.2001 0:03

honza

nechapu pani Blazkovou
z prizpevku pani Blazkove nejsem vubec chytry nejdriv si stezuje jak se ma spatne utlacovana byrokratickymi fetisistickymi a jinymi hroznymi vlastnostmi obdarenymi sefy a pak se prokaze jako soukroma podnikatelka PROBOHA LIDI PISTE SEM NECO NORMALNIHO VY MLZITE STEJNE JAKO TI NOVINARI - VIDITE JSTE VSICHNI STEJNI
0/0
25.6.2001 18:11

Václav Malý

Nejen protekcí živ je člověk
Myslím, že doba phopouhé protekce je již dávno věcí přežilou. Z vlastní zkušenosti vím, že větší část soukromých firem nebude platit někomu více peněz je protot, že je to něčí známý. Je-li někdo něčí známý, pak má maximálně větší šanci ukázat, co v něm je. Pokud v něm není to, o co si řekl na výplatní pásce, pak ho nikdo ze svých pěněz platit nebude. To jsou mé vlastní zkušenosti. Václav Malý, Brno
0/0
25.6.2001 9:43

Honza

platy VŠ
Naprosto souhlasím s Lenkou. Neznám mnoho příkladů, kdy by zaměstanec, vysokoškolák, měl pozici a plat v porovnání se středoškoláky či dokonce vyučenými odpovídající pětiletému úsilí o zvýšení kvalifikace a rozhledu. Pro dobré místo jsou navíc velmi třeba známosti ( bohužel ) a zcela jistě i ostré lokty. Mnohdy mi proto, také bohužel, moje studování přišlo jako ztráta času. Nebude už ale dlouho trvat a já založím svůj vlastní podnik. Těším se na to.
0/0
25.6.2001 9:34

Lenka

Re : panu Vranému
Milý Karle, kdybych nebyla schopná, seděla bych někde v koutku a naříkala nad tou nespravedlností a nic proti tomu nedělala. Já měla dvě volby: za lepší a lépe placenou prací dojíždět, anebo podnikat. Vybrala jsem si druhou možnost - protože mám dvě děti, nechtěla jsem ráno vyjíždět v šest a vracet se v osm. Podnikám, uplatňuji vše, co umím a jsem spokojená ( jako překladatelka a tlumočnice v mnoha oborech). Kolik a jakých zakázek a za jaké ceny, o všem si rozhoduji jen já sama a nemusím se před nikým ani ponižovat, ani mít pocit, že mi ubližují. Co si udělám, to mám. Ale ne všichni se k tomu odhodlají a ne všichni jsou natolik vzdělaní, že toho, co umějí, si vyberou to, na čem podnikání založí.A nemyslím, že by je všechny trh vstřebal jako podnikatele. Nevím,odkud jste, ale znáte situaci v malých městech ? Tam se opravdu musí smířit s lecčím. Dovede si představit,že by všichni utíkali za prací třeba do Prahy ? Jistě, spousta lidí to udělá. A kdybych dnes byla svobodná a bezdětná, udělala bych to taky. Ale když si postavíte dům, zadlužíte se na x let, chcete, aby děti vyrůstaly v pěkném prostředí, musíte leccos slevit. A zbude na výběr to, co je v nejbližším okolí. A jen tak na okraj, můj manžel je mou spolupraující osobou. Zároveň pracuje jako konstruktér, t.č. v zahraničí. Opravdu si myslíte, že jsme totálně neschopní?
0/0
25.6.2001 9:14

Dohnálek Z.

Plat středoškoláka v technickém oboru elektro
Pracuji v teplárennství v podniku, jehož vlastník je zahraniční subjekt, jako technik elektro, plat který dosahuji nic moc, na to co mám za odpovědnost, co vše se musím neustále učit - nové technologie se cítím nedoceněn. Naopak v letošním roce má mzda klesající tendenci. Manželka je taktéž středoškolák a máme co dělat abychom uživili sebe a naše dvě děti studující na vysoké škole, natož poplatili veškeré poplatky za bydlení atd. Dohnálek
0/0
25.6.2001 8:51

Marie

VŠ v ČR
Nezdá se mi, že VŠ vzdělaní lidé v ČR mají na trhu práce o tolik lepší pozici než třeba SŠ nebo vyučení. Dle vlastních zkušeností vím, že firmy raději přijmou středoškoláka, protože je pro ně levnější. K těm platům: jako au-pair v GB jsem měla měsičně více peněz než teď, kdy vykonávám práci odpovídající VŠ vzdělání (v Ostravě). A to jsem nemusela platit za jídlo a za bydlení.
0/0
25.6.2001 8:19

ROMAN

Re: VŠ v ČR
Mila damo! Jestlize jste si vice vydelala jako au-pair (sam jsem to zazil a v zivote tyto zprostredkovatelske firmy uz nepodporim, nic vic nez vydirani lidi) tak to jednoznacne vypovida o vasi naproste neschopnosti prosadit se v CR. Uz to neni tak jednoduche co, nez podepsat nekde papir, delat ze sebe naprosteho idiota jako au-pair za par usmolenych a smesnych liber. Dokaz, ze v tobe neco je?
0/0
25.6.2001 20:27

Marie

Re: Re: VŠ v ČR
Au-pair jsem dělala proto, že to pro mě byl legální způsob, jak si vydělat peníze na studium angličtiny v zahraničí. Pokud si najdete dobrou rodinu, nemusíte ze sebe dělat idiota. Za zprostředkování této práce jsem jako au-pair neplatila nic - v GB hradí tyto výdaje rodina, která chce au-pair mít.
0/0
26.6.2001 10:55

ivan

škrabálkové zase něco napsali!
lež jako věž, je mi 38 let, mám LF UK, beru 10 500 hrubého. čili nestudujte, je to na ....o.,vyšší plat nedostanete. známá, která nastoupila v osmnácti do cestovky, si nosí domů 6 500 čistého. až něco zase naškrábete, tak to alespoň nepouštějte do éteru...
0/0
25.6.2001 8:18

Mates

Re: škrabálkové zase něco napsali!
No nevím, nevím. Jestli máš pocit, že ideální rada ostatním je "nestudujte, stojí to za h....", tak asi málo hulíš. Ono se tady v týhle zemi celkově málo hulí ... :-) To pak budem všichni ideálně blbí a budeme tleskat podobným názorům. Není to tady sice ideální, ale brečet taky nemusíte ...
0/0
25.6.2001 9:37

Lenka

platy VŠ
Článek vyjadřuje, jak by to být mělo a snad i někde - větších městech - je. Já jen ze své vlastní praxe vím, že ač jsem vystudovala vysoké školy dvě a mám státnice ze tří cizích jazyků, to, jaký budu mít plat, zcela závisí na libovůli či zlovůli ješitných šéfů,kteří ocení donašectví, podlézavost, přetvářku, osobní sympatie aj, ale ne poctivou práci. Otázkou je, nakolik hraje roli, že jsem žena. Je smutné, musí-li se zaměstnanec podřídit a nereptat, protože platí například hypotéku a reptání by mohlo znamenat postih v podobě ještě daleko nižšího platu než kolegové, a to za daleko více práce, přesouvání na horší pracovní místo apod. A pokud se mi to nelíbí, pak vše záleží na známých a protekci, které mám, abych si mohla sehnat místo lepší, potažmo lépe placené. A ještě smutnější je, nemůže-li se pracovník opřít třeba o odbory.Protože ty přece moderní a prosperující firma, ve které jsou všichni (?) spokojeni(?) nemůže potřebovat. Konkrétně v naší firmě jsou spokojeni právě ti, kteří jsou "pouze" vyučení, protože jejich platy se pohybují kolem celostátního průměru. Jinde by dostali podstatně méně. Proto jinam nepůjdou. Ostatní pracovníci mají o nějakou tu stokorunu víc. Rozdíl v pár stokorunách je opravdu směšný.A to za x hodin přesčasů, které dělník propláceny dostane, ale technik nikoli. Ale není výjimkou, že vysokoškolák má často nižší plat, než středoškolák. Jistě, praxe časem rozdíly ve vzdělání setře. Ale jako by to vypadalo, že snad vysokoškoláci nejsou ani zapotřebí, zvládnou-li práci i středoškolácí.Středoškoláci jsou posílání na školení, kurzy atd.aby si zvyšovali kvalifikaci, ale vysokoškoláci, protože byli natolik naivní, že studovali, si o nějakém rozšiřování obzorů mohou zdát. Dnes je bohužel doba, kdy převládají všude materiální statky. Není divu, že jedním z hlavních motivů a stimulů pro práci je peněžní ohodnocení. A pokud toto chybí, nesmí se firmy divit, že vzdělaní pracovníci se nechovají tak, jak by se dle představ šéfů chovat měli : dýchat pro firmu a být zcela loajální. Demotivovaní lidé jdou do práce, protože se nějak živit musí, ale nelze očekávat,pokud nemají zajištěny potřeby v oblasti bydlení,zdraví,vzdělání svých dětí apod., že budou donekonečna dělat "toho pracujícího vola od vidím do nevidím, který stejně neodejde". Jistě, nejsou-li jiné pracovní příležitosti, musí se to vydržet dlouho. Ale i jen pár nespokojených pracovníků svědčí o tom, že je ve firmě něco nezdravého. Je jen otázkou času, kdy se to firmě vrátí i s úroky. A je škoda, odcházejí-li z firem právě vzdělaní lidé, kteří by při patřičném ohodnocení a stimulaci jistě neodešli, tam, kde si jich váží víc.
0/0
25.6.2001 7:55

Karel Vraný

Re: platy VŠ
Milá paní Blažková, když si myslíte, že Vás podnik platí málo, navrhuji, abyste svého zaměstnavatele potrestala. Odejděte na lépe placené místo! Původní zaměstnavatel na tom bude škodný (ztratí tak skvělého zaměstnance s dvěma VŠ a ještě více státnicemi) a Vy si pomůžete. Že Vám jinde nejsou ochotní nabídnout více? Tak to asi nebudete tak schopná.
0/0
25.6.2001 8:10

Ibrahim

Re: Re: platy VŠ
A nejste náhodou z Prahy, když máte tak chytrý nápad? Ono se to hrozně snadno řekne, ale možná tomu nebudete věřit - každý nemá tu možnost jít na lépe placené místo - je rád, že má aspoň mizerně placené !!!
0/0
25.6.2001 10:06

Dood

Re: Re: platy VŠ
Nemyslite ze clovek ktery ma dve VS a tri statnice z jazyku asi nebude az tak neschopny vy jste to dokazal ? Ja ne (mam jenom jednu VS)! A muze byt i ten nejlepsi na svete kdyz se jeho zamestnavatel rozhodne ze mu bude stacit taky plat jaky mu da tak s tim nic neudela ! A kdyz ne tak at jde kam chce ! Pokud bydli v regionu jako ja tak ho mozna nemine ani pracak ! A ta vase otazka "Že Vám jinde nejsou ochotní nabídnout více? " tady mate odpoved : Zamestnavatel je ten ktery urcuje vysi platu a kdyz ponuka pracovnych sil predci poptavku tak z pravidla nabizeny plat neni moc vysoky ! A zadny zamestnavatel v zadnem oboru nebude nabizet 50 000 kdyz se platy ve stejnem oboru a regionu pohybuji kolem 15 000 neni predce blby ! A tak vysoka nezamestnanost (mimo jine) snizuje mzdy a lidi se citi nedoceneni !. A clovek , protoze nema jinou perspektivu (leda ze by odesel jinam za priblizne stejny peniz ) pracuje dal tam kde je ! Tady mate skutecnost ktera je v CR a ne ty vase zvasty ! Nedivejte se tak moc na americke filmy stracite pak smysl pro realitu !
0/0
25.6.2001 10:19

Martin

Platy vysokoškoláků
Souhlasím s předchozím příspěvkem.Pro porovnávání není vhodné používat průměry,kda může pár velmi vysokých platů zkreslit celou statistiku.Vhodnější je pro určité výšky platu určit četnost jejich výskytu. Pokud jde o zaměstnanost,nemám také nejlepší zkušenost.V bývalém zaměstnání jsem byl odejit jenom proto,že ostatní "zasloužilí" kolegové nesnesli to,že mám titul. A ještě Vám trochu pokazím reklamu na studium. Studujte, ale počítejte s tím,že bez protekce se budete těžko dopracovávat k celostátnímu průměrnému platu. (Moje zkušenosti platí pro malá města v regionech s větší nezaměstnaností)
0/0
25.6.2001 6:49

Zdeněk

výška platu VŠ
To vůbec není pravda, že vysokoškoláci vydělávají víc. Jsem vysokoškolák,pracuji skoro 30roků a stále nedosahuji ani průměrného platu. Jestli je k živobytí 11tisíc hrubého!!!! Je to směšný a výsměch.
0/0
25.6.2001 6:28Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.