Diskuze

Spoření nové byty nenese

Česká republika je sice se sto deseti smlouvami o stavebním spoření na tisíc obyvatel první v Evropě, na výstavbu nových bytů to však má zanedbatelný vliv. Počet dokončených bytů a rodinných domů se již třetím rokem pohybuje mezi 22 až 25 tisíci, rozestavěných dokonce loni meziročně ubylo zhruba o pět set na 32 tisíc bytů. "Žádná přímá úměra mezi růstem stavebního spoření a objemem stavebních prací neexistuje," tvrdí generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Dagmar

10. 8. 2001 13:25
Hypotéky
Já se také musím vždycky smát modelovým výpočtům u hypotéčních bank. Pan Mašek a spol. totiž možná vůbec netuší, že v některých regionech mají KVALIFIKOVANÍ muži i takové platy, jako je 7000-8000,-- Kč hrubého!
0 0
možnosti

Zdenek Remes

10. 8. 2001 8:55
Komuniste po sobe zanechali jednu positivni vec
- panelova sidliste nad kterymi zbohatlici typu Vaclava Havla ohrnuji noc. Ptam se, kde by ty statisice lidi dnes bydleli? Ve stresovicke vile za 40 mil? Ano, ze stavebniho sporeni se moc novych bytu nepostavilo. Jak by take mohlo? Pro drtivou vetsinu obyvatel je sporit 1500 Kc mesicne uz tak dost obtizne, a co si koupi za 250 tis po 5 letech stavebniho sporeni? Garsonku na malem meste nebo si zrekonstruuji byt po babicce. Chapu ale ty, kteri chteji zrusit statni podporu stavebnimu sporeni- zbylo by pak vice penez na podporu hypotek. Postavilo by se pak vice luxusnich residenci.
0 0
možnosti

Pinkas Petr

9. 8. 2001 16:31
Kdo chce zrušit fungující stavební spoření ?
Je málo věcí, které v ČR fungují. Je proto nutno zrušit právě jednu z těchto a to stavební spoření ? Ptám se. - proč bych měl spořit bez státního příspěvku, pouze s 3% úrokem ? Aby někdo jiný mohl použít levný úvěr ? To určitě ne. A kde pak vezmou stavební spořitelny peníze ? - není žádná úměra mezi růstem stavebního spoření a objemem stavebních prací. To snad ne, a co rekonstrukce střech, budov, bytů, plynofikace, rekonstrukce RD včetně nových omítek a další věci - Vy to pane Mašek nevidíte ? - lidé kupují ze stavebního spoření auta.... Neexistuje žádná statistika kolik z uspořených peněz lidé dávají na opravy domů.Je velké množství občanů, kteří v žádném případě se nechtějí zadlužit a nečerpou sledovatelné úvěry,řeší vše hotovými penězi.A i kdyby koupili to ojeté auto, nevrátí se to státu na daních, na zaměstnanosti, na platbách sociálního a zdravotního a podobně ? - kupují se starší byty nebo byty družstevní. Víte kolik mladých lidí by muselo čekat 10-20 let na přidělení státního bytu nebýt této možnosti ? To je chceme trestat za to, že jejich rodiče a oni sami se iniciativně starají o bydlení a nečekají s nataženou rukou, co jim všemocný stát přidělí. - atd. Můj dojem je jasný. Zrušit stavební spoření, protože čím hůř, tím líp... Kdo to asi zase chce? Pinkas Petr Petrovice u Karviné
0 0
možnosti

tokos

9. 8. 2001 9:39
Hezky napsano, pane Remesi
Zvlast ten priklad s panem Novakem, ten se Vam povedl. Opravdu. Dalsim zarnym prikladem "spravedlive bytove politiky" je napriklad privatizace obecnich bytu najemnikum. U nas na Praze 1 to vypada asi tak, ze ze "socialnich duvodu" budou byty prodavany za cenu kolem 8 000 Kc za m2. Takovy 2+1 o 50 m2 na Starem Meste vyjde bratru na pul milionu. Predpokladam, ze ze "socialnich duvodu" bude splatka rozlozena na nekolik roku a bude bezurocna. Na trhu se takovy byt proda za 30-50 tis Kc za m2 (podle atraktivnosti lokality), takze cisty zisk z teto transakce pro stastneho najemnika odhaduji na 20-40 tis Kc za m2. Kdo na koupi bytu mit nebude, proste si ho nekoupi a zustane v obecnim s regulovanym najemnym. Z toho mi logicky vyplyva, ze Mestska cast Praha 1 rozdava obecni majetek tem z bohatsich lidi, kteri maji to stesti a ocitli se v obecnim byte urcenem k privatizaci (opravdu bych chtel vedet, jak se urcuje, ktery dum bude privatizovan a ktery ne). Perlicka na zaver: koncepce bytove politiky prijata zastupitelstvem Prahy 1 tvrdi, penize ziskane privatizaci budou pouzity na nakup mensich bytu, ktere budou moci byt pouzivany jako socialni byty. Takze - levne prodat bohatym a z vytezku draho nakoupit pro chude.
0 0
možnosti

Jerry

9. 8. 2001 12:17
Re: Hezky napsano, pane Remesi
O hypotékách je to napsáno opravdu pěkně. Ale nesouhlasím s některými Vašimi postřehy. Především už začínám být alergická na stále se opakující názor, že v centru Prahy bydlí jen boháči. Já tam znám spoustu lidí typu "pana Nováka". Např. moji rodiče jsou tzv.starousedlíci, bydlela tam i babička i prababička (kdepak asi tak měli před cca 100 lety bydlet?) a je to byt 1+1 (v kterém jsme bydlely 4 osoby!!!). A když člověk nemá jiné bydlení, tak nebude přece byt prodávat, tudíž ani na tom nezbohatne, buď si musí vzít hypotéku(!), neboť žádné bezúročné půjčky Praha 1 poskytovat nebude (přečtěte si Listy Prahy 1 - tam je to dost podrobně rozebíráno) anebo zůstat za regulované nájemné, které však stále roste a pro důchodce to určitě není příjemné. A v případě uvolnění nájmu tzn. deregulace neúnosné výše, by se mohli stát sociálními případy a to by znamenalo sociální příspěvky t.j. z našich daní. Ono je to celé trochu složitější a ne tak černobílé, jak si někdo myslí.
0 0
možnosti

Zdenek Remes

9. 8. 2001 9:01
Problem hypotek- pouze pro bohate
Bohuzel u nas v CR nemuzou hypoteky plnit tu funkci jakou maji napr. v Zapadni Evrope nebo USA, kde jsou bezne dostupne pro kazdeho kdo ma alespon prumerny plat, coz je vetsina populace. O tom si u nas muzeme jeste dlouho nechat zdat. U nas jsou a jeste dlouho budou hypoteky jen pro ty opravdu bohate. Staci se podivat na priklady modelovych vypoctu u hypotecnich bank : "pan Novak vydelava 30 tis cisteho mesicne a chce si vzit hypoteku 1 mil Kc...". Ale kdepak! pan Novak vydelava 7 tis Kc cisteho a bude rad kdyz dostane 100 tis uver ze stavebniho sporeni. Pripada mi proto ponekud perverzni, kdyz stat z mych dani dotuje bohate!
0 0
možnosti