Diskuze

Vysoké mzdy jsou strašákem

Hospodaření podniků by příští rok mohl kromě zpomalení světové ekonomiky a silné koruny ztížit i příliš rychlý růst mezd. "Pokud si odboráři prosadí vysoké mzdy, budou podniky příští rok čelit nejen zpomalení zahraniční poptávky, ale i poklesu konkurenceschopnosti kvůli vyšším mzdovým nákladům," říká viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer. Odboráři zatím počítají v roce 2002 s růstem nominálních mezd o letošních zhruba deset procent.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

jlm99@seznam.cz

5. 10. 2001 12:45
Statistika
Moje pritelkyne, cerstva absolventka pedagogicke fakulty ted zacla ucit na zakladce. Nemam pocit, ze by jeji nastupni plat byl extremne vysoky. V Praze v podstate pokryje pouze naklady na bydleni. Je to jeji prvni a zaroven posledni rok co uci. Ohledne prumeru - zkuste si spocitat nasledujici: mejte skupinu treba 10 lidi, znichz jeden ma plat rekneme 60000Kc. Kolik ma mzdu zbytek, aby meli onen prumer okolo 14000Kc ( nebo kolik ted je). Tomu se rika statistika.
0 0
možnosti

Věra

5. 10. 2001 12:24
vysoké mzda jsou strašákem
Pánové - vy snad šílíte a nepoložili jste správnou otázku. KDO MÁ VYSOKÉ MZDY? Úředníci v bankách, pojišťovnách, spořitelnách? Protože ve Státní správě - jsou výdělky podprůměrné a věřte mě, neboť tu pracuji. Zdaleka nedosahují, uveřejňovaných průměrných mezd.... Životní úroveň neustále klesá, protože nájemné, voda, plyn, elektřina jsou zdražovány pravdelně 2x do roka, přitom ruku v ruce jde nahoru cena potravin, což je pochopitelné, jediné, co se nezvedá není PŘIROZENÍ- ALE MZDY!!!!
0 0
možnosti

Pavel

8. 10. 2001 10:15
Re: vysoké mzda jsou strašákem
Ano - ale ani ti úředníci v bankách nemají zase tak extrémně vysoké mzdy, stejně jako jinde se spíše jedná o vedení než o řadové úředníky. A co se týče státní správy, tak její výkonnost je taková, že by snad měla začít přemýšlet, zda by se nevyplatilo propustit polovinu lidí a od těch zbylých za dvojnásobnou mzdu požadovat kvalitní a výkonnou práci. Před pěti lety jsem se rozvedl a výkony, které mi předvádí státní správa a soudy jsou podobné Kocourkovu. Zástupkyně péče o děti se nedostavila k rozvodovému řízení a soudkyně odmítla zaprotokolovat naši společnou žádost o vzdání se odvolací lhůty, protože by prý měla zmatek v datumech co od kdy platí. Rozsudek nabyl právní moci za 4,5 měsíce (dříve se ho nepodařilo vyhotovit a doručit). Soudní spor o dělení BSM podaný v roce 1996 se začal projednávat v roce 2001. Když jsem se radil na Odboru péče o děti, jak mám co nejlépe upravit styk se svým dítětem a jaké požadavky jsou obvyklé a přiměřené, tak mi bylo řečeno, že takhle to nelze říci a jestli mám zájem, tak ho nejlépe projevím tím, že to dám k soudu. Nakonec jsem chtěl mluvit se soudkyní a bylo mi v 15.20 hod. řečeno, že nemá žádné jednání a tak si šla vyvenčit psa a asi už se nevrátí. Prosím vás, TOHLE je ta kvalitní práce, za kterou by tyto instituce chtěly vysoké platy pro své zaměstnance???
0 0
možnosti

Vanitas

5. 10. 2001 9:23
Platy
Jestli chceme být jednou světoví, tak tomu tak bude i v platech. Ceny už vcelku světové máme, s produktivitou to také není tak zlé (a zlepšuje se), takže alibistická prohlášení typu "pozor na platy a mzdy" mají jen skrýt problémy někde úplně jinde.
0 0
možnosti

Želvoň

5. 10. 2001 10:24
Re: Platy
Kdybycho měli srovnatelnou produktivitu práce, jak tvrdíte, těžko by asi HDP na obyvatele byl u nás na úrovni cca poloviny tohoto ukazatele v EU. Ačkoli se to špatně poslouchá, realita je neúprosná - vyšší mzdy -> vyšší náklady podniků -> vyšší ceny nebo propouštění. Každý kdo se domáhá vyšších mezd (aniž by podával lepší výkon) jedním dechem svému zaměstnavateli říká: "zároveň zvedni ceny, ať je mi to zvýšení mezd na nic, nebo někoho z našeho podniku propusť" ...
0 0
možnosti

Cech

5. 10. 2001 7:56
Ekonomicti geniusove
produktivita plus tri procenta a mzdy plus 4-5 %. dvacet let takoveho pokroku a budem v dobe kamenne...
0 0
možnosti

František Lizner

5. 10. 2001 7:44
mzdy x ceny
Je zajímavé, že zvyšování cen se děje jaksi samo sebou a bez zbytečných komentářů. V některých komoditách jsme už na úrovni Evropy i dál. Ale že by se taky adekvátně srovnaly mzdy? O tom odborníci nechtějí ani slyšet. V čem to asi je? Nechce se mi věřit, že by naše ekonomika byla tak nevýkonná´.
0 0
možnosti

Petr

5. 10. 2001 6:45
A co v bankách ?
Líbí se mi jak všichni důležití ekonomové většinou působicí v bankovnictví každoročně varují před prudkým růstem mezd, zatímco přímo v bankovnictví rostou platy nejvýrazněji. Ono se to taky žije z neustálé podpory od státu.
0 0
možnosti

Klaxon

5. 10. 2001 8:06
Re: A co v bankách ?
Kdybys pracoval v bance jako já, nemohl bys pustin na svět takovó hovadinu. A s tou podporou státu se běž vycpat blbečku, kdybys znal mapu, věděl bys, že skoro všechny banky jsou už soukromý.
0 0
možnosti