Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Platit nájem je v Česku problém

Ani poměrně hustá síť sociálních dávek a podpor neodstranila problémy Čechů s placením chodu domácnosti. Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) má třiačtyřicet procent lidí každý měsíc značné problémy s placením nájemného. Šestnáct procent z nich dokonce považuje shánění peněz na poplatek za používání bytu za mimořádně obtížné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Pavel čtenář

nájemné v Česku
Píšete o samých průzkumech jak jsou na tom lidé špatně s placením nájemného,ale ono to stejně s nikým nehne.Nikdo to řešit nebude.Páni to nahoře dobře ví,ale stále jenom přikyvují že to je problém.Pořád platí heslo sytý hladovému nevěří.Dluhy a panále stejně nikdo nezaplatí, z čeho taky. Úřady promíjejí penále protože neví jak na to a stejně výsledek je pomalu nulový.Je to ostuda, ale politici říkají,že demokracie holt něco stojí.Zaplatit si střechu nad hlavou a nemít na jídlo,to raději řeší lidé opačně.Ty sociálně slabší rodiny,kteří dostávají příspěvky na bydlení v korunách to stejně ve většině případů použijí na něco jiného. Proč by stát nemohl peníze posílat přímo byťákům a o tuto částku by dotyčný měl nižší nájem ? Dále se nikdo nezajímá o další příjem rodiny,protože dostávají různé příspěvky a ještě dělají na černo atd. Kontrolní systém úřadů je nulový, protože jim stačí když dotyční podepíšou čestné prohlášení na sociálkách a je to pro úřednice dostačující argument.Stát vydává na tyto černoty značné sumy peněz.Špidla stále vymýšlí nové programy,zvyšuje dávky atd. a národu to vyhovuje. Pavel
0/0
17.10.2001 0:09

Gaston

Regulujme více!
Regulace je výborná věc. To vám potvrdí většina nájemníků z bytů s regulovaným nájemným. Rozšiřme regulaci. Vždyť se tak osvědčila. Nejlepší by bylo začít regulovat ceny stavebních materiálů. To by potěšilo majitele domů s regulovaným nájemným. Na regulovaný dům regulovaný stavební materiál. Potom by se dala regulovat cena stavebnmích prací. Majitel stavební firmy by možná nebyl spokojený, ale je přece jeho starostí, aby sehnal peníze na výplaty pro své zaměstnance. Mají na to přece smlouvu. No a potom zregulujme dopravu. Regulovaný dům nám opraví regulovaný zedník z regulovaně dovezeného regulovaného materiálu. A můžeme regulovat dále ... Až všechno zregulujeme, bude nám znovu tak dobře, jak nám bylo dříve. A proč jsme ten socialismus vlastně chtěli zrušit? Regulaci jsme tenkrát měli tak krásně propracovanou, že občas ani nebylo co regulovat.
0/0
16.10.2001 13:56

Martin

Re: Regulujme více!
Přesně tak není naprosto co dodat, když už regulovat tak pořádně. Nebo tohle příšerný dědictví plánované ekonomiky konečně dvanáct let po revoluci) Z R U Š I T.
0/0
4.12.2001 13:50

Milan

Nájemné již musí být ziskové
Bydlím v Brně v 55 roků starém obecním domě kde vše dosluhuje elektrika, odpady, děravá střecha, padá omítka, do domu se neinvestovala ani koruna a platím za 2 + 1, bez inkasa 5500,-Kč. To je částka kterou má čistého na vyplatnici asi 45% lidí v Čechách, navíc jsem za své peníze provedl nutné opravy v bytě asi za 80000,-Kč (např oprava koupelny a nové obklady, nátěry dveří atd.).V porovníní s civilizovaným světem to dnes u nás číní 50-100% platu v čechách oproti povoleným 25% na západě kde se ale ve staré ale udržované zástavbě platí o mnohem méně. Podle mne je to nehorázná zlodějna brát za dvojpokojový byt v baráku na spadnutí 50-100% průmerného měsíčního platu navíc když si ho musí udržovat nájemník. A nechápu ty magory kteří křičí o zvýšení nájmů bez návýšení platů a divím se podnikatelům v jiných oborech a službách kdiž jen stát odčerpá převážnou finanční část z kapes poplatníků, pak není kupní síla a lidé chodí a jen okukují zboží. Už dnes jsme kuriozitou mezi evropany kolem 50% rodin kde jsou oba zaměstnaní, tak přesto tato rodina má nárok na sociální podporu. Stát platí takové mzdy, které nestačí ani na slušné živobití. Bere nehorázné nájemné ze starých baráků a neinvestuje do nich. To je to stejné jak s elektrickou energií kterou stát prodává předraženou svým občanům a asi50% vyváží ze dampingové ceny do zahraničí.
0/0
16.10.2001 13:20

Michal

Re: Nájemné již musí být ziskové
Postavit nový byt 2+1 stojí cca 1 mil. Vaše nájemné bez služeb a inkasa je cca 1500,- ??? Přibližně za 55 let je byt zaplacen (pokud investor staví na úvěr s úroky je to asi 100 let) Lepší podnikatelský záměr vás nenapadá ?????????????
0/0
16.10.2001 13:56

Milan

Re: Re: Nájemné již musí být ziskové
Čisté nájemné činí 2700,- Dvojpokojový byt se dá dobrou firmou postavit za méně než 700 000,-Kč tady souhlasím aby u nového krásného moderně řešeného domu bylo nájemné vyšší. Ty peníze mám zpátky za 21 roků. Nepočítejme úroky ty pokryje inflace. A když uvážím že se do baráku neinvestovala ani koruna za těch 55 roků přinesl 100% zisk to je víc jak dobrý kšeft navíc vám barák nikdo neukradne. Také máme v domě pronajímané přízemní prostory podnikatelům nevím kolik platí za metr čtvereční ale určitě je to lukrativní záležitost. Takže kdo říká že na nájemném dnes prodělávé je lhář a myslím že je nesmysl a darebáctví nájemné dnes zvyšovat zvláště u starších domů tam bych ho snížil ale je nutné pouze ctít inflaci.
0/0
16.10.2001 16:07

Michal

Re: Re: Re: Nájemné již musí být ziskové
Máte pravdu i 2700,- měsíčně platí někteří za byt. Nevím jestli znáte cenu stavebních prací, kolik stojí nové okapy, střecha, rozvody, vymalování společných prostor, atd. Za 3 + 1 Ikat. 96m2 v centru UL platí moji rodiče 1.900,- , v domě jsou 4 rodiny, t.j. 91.200,- ročně... dům je z roku 1910 a po regulovaném komunistickém řádění "lehce :)" zanedbán. Nechtěl bych být v kůži majitele...
0/0
16.10.2001 17:30

Ledvina Stanislav

Nájemné-regulace-uvolnění trhu
Je jistě pošetilé myslet si,že deregulace,potažmo neviditelná ruka trhu vyřeší problémy s bydlením.Je nutné začít z trochu jiného konce.Jistě všichni víme,že nejhorší majitel nemovitostí je stát.Nejenom že finance získané z nájemného přerozdělovává zcela zvláštním způsobem,ale získanými penězi i"flikuje" své prodělky i v zcela jiných oblastech.Krom toho však zanedbává i kontrolu svého majetku a jeho užívání.Jak je možné že spousta nájemníku bydlících v bytech s regulovaným nájemným si dovolí tento byt pronajmout něřknu-li když takových bytů má na sebe "napsáno" více!Regul. nájemné odvede státu a rozdíl vůči tzv. neregulovanému náj. si hezky ponechá.No a stát?Pro něj je jednodušší než toto řešit,radši plošně zvednout nájemné.A mladí lidé?Když není nic jiného,tak takovému podvodníkovi zaplatíme.Vím,je to daleko hlubší problem a nelze ho popsat na několika řádcích,ale přes to všechno bych měl řešení.Nechť stát bytový fond zprivatizuje.Sokromník se snad lépe postará o svuj majetek a pohlídá si ho.No a stát?Rozhýbe trh z byty,pomůže nájemníkům i majitelům,svým způsobem se zruší i regulace a on se zbaví starostí.Pokud ale budou neustále důležitější stranické půtky nad řešením problémů občanů,tak se řešení nejspíš nedočkáme nikdy. Ledvina Stanislav Praha 7
0/0
16.10.2001 12:40

xy

bez práce ať nikdo dobré bydlení nečeká
Po přečtení příspěvků do této diskuse se ve mně zhroutila iluze o uživatelích internetu jako o zastáncích pravicových hodnot. <p> Znám sedmičlenné rodiny v bytech 2+1 a vím, že to nemají lehké. Naprosto jim ale nepomůžou různé snahy zdržovat liberalizaci nájemného, konzervovat dnešní ne-trh s byty nebo zavádět kdejaké příplatky, záplatky, doplatky nebo slevy na bydlení. Takovéto pseudosociální platby jsou cestou do pekel, protože je vyčůraní Češi ihned začnou zneužívat.<p> Znám totiž i mladé rodiny, kde oba manželé jsou učitelé. Nestěžují si, pracují a nechtějí mít všechno hned teď. Ty beru za svůj vzor.<p> Naopak z některých skupin lidí bliju:<br> z těch, kteří by chtěli mít na auto vyděláno stejně rychle, jako Němci (95% obyvatel zeměkoule je chudších než průměrný Čech)<br> z těch, kteří neustále požadují od státu další a další peníze na to, aby bydleli, místo aby se koukli na svou výplatní pásku a zjistili, jaké platí daně (veškeré <i>státní dobro</i> totiž jde z našich daní)<br> a úplně nejvíc z těch, co posedávají doma před televizí nebo v hospodě u piva, nic pořádného nedělají, nic pořádného dělat nechtějí a jen nadávají a nadávají.
0/0
16.10.2001 12:37

mispul

Re: bez práce ať nikdo dobré bydlení nečeká
Moje rec...jeste si zapomel rict, ze to pivo si plati z podpory na kterou stat bere z nasich dani...ach jo
0/0
16.10.2001 15:38

Mesiasch

Re: bez práce ať nikdo dobré bydlení nečeká
S vyse uvedenym se da pouze souhlasit. Myslim, ze nazory opirajici se o paternalisticke pojeti statu, kdy kazdy ocekava, ze pro neho stat vsechno udela, aniz by bylo nutno hnout prstem (vzdelavat se, stehovat se za praci atd.) byly implementovany komunisty. Ze z toho nejsou vyvozeny zavery (viz "Kazda revoluce se ma vykoupat v krvi") je podle mne skoda.
0/0
17.10.2001 14:50

ALCATRAZ

Pár čísel
Základní údaje - pětičlenná rodina, jeden příjem, družstevní byt (paneláková králíkárna). A teď ona čísla: zvýšení platu za 12 let - 3,8x, zvýšení nákladů na bydlení - 8,3x - podíl z příjmu - 43%. Asi jsem neschopný a za pár let zralý na rezervaci kutlochu pod mostem nebo někde v kolektoru.
0/0
16.10.2001 10:26

xxl

Re: Pár čísel
Alcatrazi, jestli mas za 12 let zvyseny prijem jenom 3,8 krat, tak to mi je te lito. Ale spise to bude Tvou neschopnosti resp. neschopnosti Tve rodiny se postarat o to, abyste meli lepsi plat a bydleni. Pracuje manzelka nebo jenom pobira pridavky nebo socialni podporu?
0/0
16.10.2001 10:49

ALCATRAZ

Re: Re: Pár čísel
Je v invalidním důchodu.
0/0
16.10.2001 11:07

eva

Re: Re: Pár čísel
Pane xxl, divím se, že jste nenapsal, že je jeho manželka neschopná, protože má invalidní důchod. Myslíte, že je to VŠUDE tak jednoduché postarat se o to, aby člověk měl lepší plat a bydlení? Každý se nemůže nebo nechce odstěhovat do Prahy, kde má možnost získat lépe placené zaměstnání, anebo (oproti některým regionům) alespoň nějaké zaměstnání. Ta vaše otázka - pracuje manželka nebo JENOM pobírá přídavky nebo sociální podporu - je přinejmenším komická.
0/0
16.10.2001 11:48

xxl

Re: Re: Re: Pár čísel
Nebudu psat pani evo o tom, ale zastavam jednoznacny nazor - kazdy je za svuj zivot odpovedny predevsim sam. Vim, ze nektere pripady jsou nezavinene a pak je tezke se s tim vyrovnat, ale kazdy by mel byt veden k odpovednosti. Kdyz vim, ze mam maly plat a nebudu moci uzivit svou rodinu a ani se nerysuje, ze bych mel vyhlidky to zlepsit, tak prece nenadelam tri deti. Plus ak k tomu prictu invalidni manzelku, tak preci si musim byt vedom, ze to nezvladnu. A pak se opet dostavame k tomu, ze pak chci, aby mi stat platil z toho, co nekdo, kde premysli, vydela a ukrati tim svou rodinu. Ja mam moje danove zatizeni 32,5% a ze svych dani zivim tri nezamestnane (spise lidi, kterym se nechce pacovat) nebo lide, kteri ac pracuji, dostavaji socialni davky. Krome toho si sam platim kapitalove zivotni pojisteni (dokonce u tri pojistoven), plus platim ho manzelce a diteti, pro pripady, ze by se neco prihodilo. A mam jeste doplacet nekomu, kdo se vubec o svuj zivot nestara, kdo nechce zmenit svuj zivot, aby nemusel parazitovat na ostatnich? ja se snazim zit tak, abych nikdy nemusel vyuzivat socialniho systemu, ale obavam se, ze takovych je nas tady jeste stale malo. Ostatni bohuzel se chovaji typicky socialisticky - mas velky plat - tak jsi bohac a musis nam prispivat. Snaha o zmenu bohuzel zadna.
0/0
16.10.2001 13:35

eva

Re: Re: Re: Re: Pár čísel
Pane xxl a co když máte docela slušný plat, vidíte, že rodinu s ním uživíte a tak si pořídíte dítě. Pak o tu práci přijdete a protože bohužel delší dobu nezavadíte o jinou (a to zase není v některých regionech tak obtížné - nezavadit o práci), žijete nejprve z podpory v nezaměstnanosti a pak ze sociálních dávek. Co s dítětem? Zastřelíte ho? Bylo by to podle vás jistě odpovědnější! Anebo - pracujete vy i manželka, máte děti, manželka utrpí úraz, anebo onemocní, dostane invalidní důchod..... Co s manželkou? Zbavit se jí? Zbavit se dětí? Nemyslete si, že se JENOM VY stažíte žít tak, abyste nikdy nemusel využívat sociální systém. Přeji vám, abyste ho NIKDY nemusel využít! Vždyť vy jste vlastně ŠŤASTNÝ člověk! Vyděláte si tolik, že si můžete dovolit podnájem za 12 tis., že si můžete platit životní pojištění u tří pojišťoven. Ale nemyslíte, že spousta lidí takové štěstí nemá a že to pokaždé není jenom jejich vina - ono je těžko vinit někoho z toho, že se mu nechce pracovat, když je na jedno volné místo 40 uchazečů, víte... Já sociální systém také nevyužívám, rovněž můj manžel, ani děti (NAŠTĚSTÍ!!!!!), ale přesto si nemyslím, že většina nezaměstnaných parazituje na ostatních. A nenapadlo vás také, čím to je, že někteří lidé, ač pracují, dostávají sociální dávky? Nebude to tím, že také dostávají malý plat? Já vím, řeknete, že si mohou najít něco "lukrativnějšího", ale určitě ne tam, kde je jedno volné místo na x uchazečů..... Moje známá nyní nastoupila do jednoho nově otevřeného hypermarketu. Je jí přes 40, bez zaměstnání byla přes půl roku. Předtím pracovala v podniku jako sekretářka, podnik bohužel zkrachoval - no spíše byl vytunelován, nedostávali výplaty atd. No a v hypermarketu pracuje na pokladně. Za 7 tis. hrubého měsíčně . Když byla na zaučení ve stejném hypermarketu v Praze, podkladní braly měsíčně 14 tis. hrubého. Její manžel také pracuje, ale protože mají dvě studující děti, mají nárok na sociální příplatek na děti i na příspěvek na bydlení. Tak jakou radu byste měl pro tuto, podle vás parazitující, rodinu?
0/0
16.10.2001 14:54

xxl

Re: Re: Re: Re: Re: Pár čísel
Pani Evo, jsem stastny clovek, ze tak muzu zit, protoze O TEN ZIVOT A STESTI BOJUJI, na rozdil od lidi, kteri radeji sedi doma, ale proto, aby se meli lepe a nemuseli zneuzivat system nic nedelaji. Vetsina nezamestananych u mne jsou obycejni povaleci, kteri o skutecnou praci nemaji zajem. Protoze je v teto republice i spatne nastaven system najnizsi mzdy a vysokych socialnich davek, tak se jim neoplati chodit do prace a pobiraji radeji prispevky. Plus nikoho budoucnost nezajima a tak si ani nemaji zivotni pojistky, ktere by je chranili pred nenadalymi udalostmi. A stastni muzete byt Vy v ostrave, ze mate tak levne byty, o kterych se nam tady v Praze jenom zda. Ty rozdily v platech (az na lidi, kteri pracuji v zahranicnych spolecnostech) zas tak dramaticky odlisne nejsou.
0/0
16.10.2001 15:21

ALCATRAZ

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár čísel
Pane, celkem by mně zajímal Váš boj s těmi vašimi třemi flákači, ale to je vedlejší. Proč se sakra navážíte do lidí, kteří by chtěli pracovat, ale nabídky práce jsou tak za cca 8000 hrubého, vyšší pod podmínkou aktivní znalosti AJ, NJ, práce s počítačem, často vlastní auto, mobil atd. atd. nebo přímo zavání podrazem. Okolo padesátky si skoro ani neškrnete. A do Moravy, kde je jedna z nejvyšších nezaměstnaností máte z Prahy asi taky pěkně daleko. Pokud vím tak výše průměrného platu v Praze (nebo ji tak rasantně zvyšují ministři, poslanci, senátoři a podobní úřadové?), celkem vyvažuje vyšší životní náklady.
0/0
16.10.2001 16:57

xxl

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár čísel
Pane Alacatrazi, prave jste o sobe povedel vice nez je zdravo. jednak nectete prispevky, protoze problem s flakaci jsem uz vysvetlil (ja je nezamestanavam, ale pracuju na ne). Tak vy byste chtel pracovat, ale zmenit se, to asi neni Vas styl, ze? naucit se anglicky, nemecky, zmenit kvalifikaci, prestehovat se, to je asi pod Vasi uroven. Radeji budete nadavat na nizky plat, ale abyste pohnul prdeli to ne. Jak typicke pro lidi starsiho veku. Jen aby na ne mladi delali, ze. A to, ze vyse platu vyvazuje vyssi naklady, to myslite vazne? Kolik stoji u Vas najmy? Kolik byty? Kolik housky, maslo a podobne? Kolik doprava? Myslite si, ze je to az tak dramaticky odlisne?
0/0
16.10.2001 17:17

ALCATRAZ

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár čísel
Pane XXL, v první řadě bych chtěl uvést na pravou míru mé zcela obecně zamýšlené vyjádření o jakési reprodukci obyvatel. Jistě nepopřete fakt, že v nejbližších letech poroste počet důchodců a sníží se počet výdělečně činných. Abych byl férový omlouvám se za nepochopení „tří expertů, které tak velkoryse financujete“. To, že jste schopen různými spořeními do budoucna zajistit svou rodinu vám taky nezávidím. Doufejme, že garance státu na tyto prostředky budou platit i za pár let. Stále ale nechápu, kde berete tu drzost napadat lidi na základě tohoto chatu, tak jak jste ji prezentoval v minulých příspěvcích a zvláště pak v onom z 16.10. ze 17:17. Co vy můžete vědět o mém „stylu“? Vážený pane psal jsem v souvislosti s jazyky o jejich AKTIVNÍM“ užití. Jestli je vám na znalost angličtiny 6let a 3roky „základů“ němčiny málo je to váš názor. Za život jsem se stěhoval od východních, středních a severních Čech až na Moravu (je pravda, že ne za prací, ale o jisté schopnosti adaptability by to mohlo svědčit) – je to málo? Poněkud mně uklidňuje vaše výrazivo konkrétně o nutnosti „…hýbat prdelí…“ – jistě on „gluteus maximus“ by tak nezapadl - prdel asi podle vás pasuje líp. Kde berete jistotu, že je to typická vlastnost pro „lidi staršího věku“? Patří někam do gheta, když nechtějí resp. ani dost dobře nemohou měnit region, protože mají třebas i nějaký domek, zahrádku, děti na dopravně dostupné škole atd…. Pokud to někdo nechápe tak je podstatný rozdíl stěhovat se v našich podmínkách (možnost finančně dostupného bydlení) za prací v 18 letech (viz MICHAL) nebo ve středním věku. Nejsem z těch úplně nejstarších, ale myslím si, že většina z těch vámi napadaných „starších“ pro nás udělala celkem dost (možná i pro vás). Kdo z nich se prosí, aby za ně mladí dělali – znám naopak dost opačných případů, kdy rodiče podporují a rádi by podporovali již téměř dospělé děti – pokud ovšem mohou (mají sice životní zkušenosti, ale už nemají tu fyzičku, neumí PC, jazyky atd.). O příjmech a nákladech v Praze asi nemá cenu se příliš rozšiřovat. Zvlášť o příjmech. Dovolil bych si v této souvislosti ocitovat části ze zprávy ČTK ze dne 7.10. s názvem „Vzdělání, druh zaměstnání a region hlavními faktory pro výši mzdy“ za rok 2000. Uvádí se v ní např.: „Průměrná mzda v kraji Vysočina činila 12.042 Kč, zatímco ve Středočeském kraji 15.667 Kč. Průměrná mzda v Praze přitom představuje 137,0 procenta průměru zbylých krajů“…. POZN.: tvoří ji pouze ministři, poslanci, státní úředníci a jiní placení i z našich podle vašeho názoru bídných daní? cituji dále: „Velmi významný faktor představuje rovněž pohlaví - průměrná mzda u žen dosahovala pouze 70,1 procenta průměrné mzdy mužů“.
0/0
18.10.2001 15:26

eva

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár čísel
Pane xxl, neodpověděl jste mi na moji otázku - jakou radu byste měl třeba pro tu moji známou? Aby nemusela sedět doma a také proto, aby se měli lépe, začala pracovat v hypermarketu. Je to práce za jednu z nejvyšších mezd, která se jí nabízela. Úřad práce nabízí pro VŠECHNY nezaměstnané ženy v Ostravě tato volná místa - 2 místa odborný administrativní prac. s platem 5-6 tis., kdyby se už měla zájem rekvalifikovat, tak 2 místa - kadeřnice za 5 tis., 2 místa - krejčí za 6 tis., 1 místo - pedikérka za 5 tis., 1 místo - kuchařka za 7 tis., dvě místa - prodavačka za 4-5,5 tis., několik míst šiček, plat 5-7 tis., v jednom případě 8 tis., to vše pochopitelně hrubého. A to je VŠECHNO! Pak ještě několik míst zdravotnických pracovníků, ale na tuto profesi se nedá rekvalifikovat. O tom, že VĚTŠINA nezaměstnaných jsou povaleči, se dá uvažovat tak jedině pokud se to týká nezaměstnaných z Prahy. I když výjimky se najdou všude, ale určitě to není VĚTŠINA. Máte pravdu, že mnohdy se za nízké platy nevyplatí pracovat, protože je to stejné jako žít ze sociálních dávek. Zvlášť, když nabízejí mzdy i pro muže v rozmezí 6-8 tis. hrubého. Úřad práce dokonce nabízí místo ochranky v obch. domě za 5 tis. hrubého - pro muže se SŠ vzděláním. Věřte mi, že i tu moji známou zajímá budoucnost, jenže na placení životních pojistek ani nějakého spoření pro děti jim zkrátka z jejich platů NEZBUDE! Ale takových rodin je tady spousta! Píšete, že rozdíly v platech (až na lidi, kteří pracují v zahraničních společnostech) zas tak dramaticky odlišné nejsou. Těmi zahraničními společnostmi myslíte i hypermarkety? Jak mi potom vysvětlíte, že tady mají pokladní 7 tis. hrubého a u vás jednou tolik? Já vím, máte dražší byty a nájmy, ale s houskama a máslem na mě nechoďte, myslím, že hypermarket nabízí housky i máslo za stejnu cenu, ať je to v Praze, Ostravě nebo Frýdku-Místku. A v malých obchodech jsou i tady potraviny dražší než v hypermarketu.
0/0
19.10.2001 10:20

ALCATRAZ

Re: Re: Re: Re: Pár čísel
Pane „xxl“ svým příspěvkem z 13:35 jste mně pěkně zahýbal žlučí. Souhlasím s jediným a to tím, že „každý je za svůj život odpovědný“. Ženil jsem se coby ekonomicky zajištěný absolvent VŠ ve 29 letech – i byt byl, děti se narodily v rozmezí let 1983-1986 po téměř dvouletém manželství – to považujete za nezodpovědnost? Plat byl i v „té“ době nadprůměrný. „Bydlení“ bylo za 700,-. Pokud jste žil v těchto letech napadly by vás takové změny v proporcích životních nákladů? Jistě na západ od nás činila položka za střechu nad hlavou taky nemalý podíl příjmů „ALE PŘÍJMŮ!“. Nepracoval jste náhodou v prognostické ústavu? Váš skoro rasistický nebo jak to definovat výraz cituji „…tak přece nenadělám tři děti…“ je HNUS! Vaše jedno dítě Vás v důchodu uživí? Budete muset přidat jedno z mých! Nevím jestli si náhodou neděláte srandu o kapitálovém životním pojištění u tří pojišťoven atd. My jsme postupně museli zrušit i obyčejné úrazové pojištění děcek. O tom, že „boháči“ by měli přispívat na zbytek nepadlo ano slovo. Při Vašem IQ se divím, že zaměstnáváte tři flákače. Opravdu na to nemám slov. Příspěvky „EVY“ jsou daleko blíž realitě než ty Vaše.
0/0
16.10.2001 16:27

xxl

Re: Re: Re: Re: Re: Pár čísel
Pane Alcatraz, az se uklidnite, tak si prectete muj prispevek jeste jednou. Ty Vase deti na mne nebudou muset delat, protoze krome kapitalovych zivotnich pojistek (coz znamena, ze na stari mi bude vyplacena urcita castka) si jeste platime s manzelkou duchodove pripojisteni, takze bych mel mit o sebe v starobe postarano. To je to te odpovednosti za budoucnost. Je to na ukor mych soucasnych pozitku (take bych mohl je utratit jinym zpusobem - znam i lepsi zpusoby, jak investovat penize), ale vim, ze se mi to jednou vrati. tak jako investice do nemovitosti a sporeni pro meho syna, aby nemusel jako ja zacinat s holou prdeli a mel neco na rozjezd. Kolik z Vas takhle premysli? Ono neni podstatne, ze by bohaci meli prispivat, oni uz prispivaji vyskou svych dani, ktere odvadeji do statniho rozpoctu (o tom je tech mych 32% a to ze Z NICH JSEM NUCEN ZIVIT nezamestnane nebo lidi na socialni podpore a ne o tom, ze je zamestanavam...). Prispevky nejsou o nic bliz realite nez ty me - kazdy mame na tu vec jiny pohled. Ja cloveka, ktery se snazi byt na systemu nezavisly a Vy dva spise z te druhe strany.
0/0
16.10.2001 16:40

Michal

Re: Re: Re: Pár čísel
Pracuji jako vedoucí oddělení u zahraniční společnosti, Jsem v zaměstnání dnes již jen 11hod. denně (dříve to bylo mnohem víc...:) Vlastním malou agenturu ve které mám tři človíčky. Správa chodu firmy je cca 4 hodiny denně. Vydělám POCTIVĚ slušné peníze ale za jakou cenu - ženu a dítě skoro nevidím a na zábavu ačkoliv je mi 23 skutečně nemám čas... Za bydlení v rodinném domku 5+1 na okraji Prahy platím 25.000,- měsíčně. jééé ....... já idiot ...budu pracovat jen 8 hodin,hrát si s dítětem, chodit do kina, hospody a platit za skromější byt v centru Prahy státem dotovaných 6.000,-. Děkuji za Váš nápad a hodné majitele domů(obce) kteří pronajímají nemovitosti za pakatel.
0/0
16.10.2001 13:49

eva

Re: Re: Re: Re: Pár čísel
Pane Michal, existuje jeden z mnoha hypermarketů. Pokladní tam dostává plat 7000 Kč hrubého měsíčně. No ale je ráda, že má vůbec nějaký plat a nějaké zaměstnání. Když si odkroutí těch svých 8 hodin a chtěla by odejít domů - tedy hrát si s dítětem, chodit do kina, hospody....., je jí vedením nařízeno, že musí v práci zůstat déle, někdy jen nějakou tu hodinu, někdy do večera. Pochopitelně ZADARMO. Přesčasy ne neproplácejí, náhradní volno nepřichází v úvahu. Ano, může se vzepřít, že ji rodina skoro neuvidí a za ty peníze? Je jí sděleno, že jestli se jí to nelíbí, může jít. Za bránou čeká spousta dalších nezaměstnaných......... Že se vám to zdá málo pravděpodobné? Ten hypermarket skutečně existuje. V Ostravě.
0/0
16.10.2001 15:21

Ivo

Re: Re: Re: Re: Re: Pár čísel
Sakra tak si založte odbory,jestli nemůžete využít už nějaký existující.Máte na ně nárok - ze zákona! Vydírejte trošku,udělejte to před vánocema,tak rychle nový zaměstnance sehnat nepůjde a ztráty by byly velký.Zaměstnavatel si dovolí tolik,kolik se prostě dá.Chce to odvahu.
0/0
16.10.2001 17:35

eva

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár čísel
Kolik vám je, pane Ivo? To proto, že jste tak naivní! Opravdu si myslíte, že ve městě, kde OPRAVDU za bránou čeká x nezaměstnaných lidí, dychtících najít alespoň NĚJAKOU práci, můžete přijít s požadavkem, že chcete založit odbory? Proboha, snad opravdu nejste tak naivní!!!! A vaše rada - vydírat zaměstnavatele - mě opravdu rozesmála!
0/0
17.10.2001 10:43

Michal

Re: Re: Re: Re: Re: Pár čísel
Zcela Vám věřím, Zase "ona" pokladní neplatí 25.000,-/měs. za bydlení. Samozřejmě to bylo mé rozhodnutí, stejně jako se v 18 letech přestěhovat do Prahy (z Ústí n.Labem kde je 15% nezaměstn.)a zkusit si vybudovat kariéru v jiném městě bez prostředků, přátel, rodičů atd.
0/0
16.10.2001 17:36

eva

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pár čísel
Pane Michale, ono je to právě o tom, že vám tehdy bylo 18 let! Ono je to trochu těžší přestěhovat se jinam, když už máte rodinu - odpovídající bydlení (musíte mít na něho dostatek peněz, dále dost peněz i na zařízení nové domácnosti), zaměstnání pro druhého partnera, nové školy pro děti....
0/0
17.10.2001 10:50

Gaston

Re: Pár čísel
Proč píšete o zvýšení nákladů na bydlení? V článku se píše o nájmu. Jak vysoký je celkový příjem rodiny a jak vysoké platíte nájemné?
0/0
16.10.2001 13:14

Daniel

průměrná mzda
V Německu koupíte Škodu Felicia za čtyři průměrné mzdy v Čechách za dvacet jedna - co dodat ? Pak Vám sociálka "přidělí" 184,-- Kč přídavek na dítě a ještě Vám nezapomene připomenout že je musíte použít ve prospěch dítěte - co dodat
0/0
15.10.2001 20:12

Jirina Fuchsova

Dovrsili jsme "socialismus"???
Doufejme, ze Milos Zeman a Vaclav Klaus narodu vysvetli, proc nase republika "dohani" svet timto zpusobem: zavadenim cen na urovni Zapadu a EU, a klesanim prumernych mezd a duchodu pod hladinu roku 1982??? Poslancu, clenu vlady, poradcu etc se zvysovani cen nedotkne - ti maji svych mezi 50.000 -- az pres 100.000,-- Kc mesicne jistych.... Pane Klausi, kde je tech 20.000,--Kc mesicne pro kazdeho obcana republiky, ktere jste volicum sliboval nekdy v roce 1996????
0/0
15.10.2001 19:05

jlm99@seznam.cz

Regulace
Myslim, ze jeden z hlavnich problemu soucasne regulace je skutecnost, ze stat pomaha "chudym" lidem a duchodcum, jaksi na ukor majitele nemovitosti. Reforma by mela asi spocivat ve vyraznejsim deregulovani najemneho a vytvoreni cilenych socialni podpory ( to neznamena, ze se bude dotovat duchodce, aby mohl spokojene zit ve 4+1), ktera by samozrejme nezahrnovala jen "najemniky", ale i vyse zminene majitele rodinnych domku ( prispevek na opravu strechy - proc ne). Otazka, jen je kde kde by na to nas zbidaceny statni rozpocet, kde nejsou penize absolutne na nic, vzal. Takze asi nezbude nez doufat, ze nase proklamovane hospodarske oziveni je opravdu realitou a neni to jen Gregrova bublina, protoze jinou realnou cestu , jak z toho ven nevidim.
0/0
15.10.2001 16:54

Pluton

Re: Regulace
Jo, kdyby v regulovanych bytech bydleli chudi a duchodci... Oni tam bydlej lidi, kteri jsou zcela chaoticky vybrani, manageri, reditele podniku, poslanci, lidi kteri ho nepotrebuji ale drzi ho vnucce, nebo ho rovnou neregulovane pronajimaji a rejzujou... kdokoliv kdo se nejakym rizenim osudu (pripadne se osudu pripomohlo) do takovyho bytu dostal. A tihle lidi, kteri by na normalni bydleni v pohode meli, ty odtamtad samosebou nikdo nedostane. Proc by investovali do svyho, tohle je skoro zadarmo... A tihle vsichni se schovavaji za par socialnich pripadu, 'kteri by to zdrazeni neunesli'.. Uz aby bylo zderegulovano...
0/0
15.10.2001 17:31

Jan

Socialismus
Az v cechach skonci socialismus a zacne trh s byty, tak bude klid.
0/0
15.10.2001 16:16

diogenis

Re: Socialismus
To sem strasne zvedavej!!!!!!!!!!!!
0/0
15.10.2001 19:14

Jiskerka

nájemné
Co je to sociální nájemené, když ti lidé bydlí podstatně lépe než já? Sociální rozměr nespočívá jen v zajištění slušného bydlení ale také v tom, aby bylo přiměřené. Rodiny v garsonce a důchodci ve čtyřpokojových bytech s regulovaným nájmem - to si nedovolí ani takový "ráj"jako Švédsko.
0/0
15.10.2001 15:40

xxxx

Re: nájemné
Slyšel jsem, že např. v Německu je méně bytů na 1000 obyvatel než u nás. Myslím, že to hovoří za vše.
0/0
15.10.2001 15:54

Tomáš

Nájemné
Když se to vezme kolem dokola, tak "zvýhodněné" studentské ubytování na koleji je dražší, než regulované nájemné a to dost výrazně! Čím dříve regulace padne, tím lépe.
0/0
15.10.2001 15:25

xxl

jeste jeden clanek
Staci si jeste precist v rubrice idnes regiony - Praha, jak chteji lide, kteri bydli v obecnich bytech rychle privatizovat svoje domy a byty. Za cenu 5-6,000 za metr ctverecni.... No comment, to uz je fakt silne kafe.
0/0
15.10.2001 14:47

P.K.

Nesmyslna regulace
Jako vlastnik maleho domku si musim platit vsechno sam. Pred tydnem jsem dokoncil kompletni rekonstrukci zatepleni domku - izolace, okna, system ustredniho topeni - kotel, radiatory, privod plynu - to cele me stalo pres 300 000. Misto dovolene jsem makal od rana do vecera a na dovolenou v nejblizsich letech moje rodina jen tak nepojede, nebot musim splacet pujcku. Od statu jsem nedostal ani korunu. Nevidim duvod, proc by mela mensina obyvatelstva bydlici v najemnych domech, byla neustale zvyhodnovana regulaci. V tom pripade chci regulovanou cenu stavebniho materialu, oken, .... Ze je to nesmysl ? Jiste. Stejne jako dnesni regulace najmu.
0/0
15.10.2001 14:10

jlm99@seznam.cz

Re: Nesmyslna regulace
Do znacne miry souhlasim, jenze pokud na najem mit nebudu, tak ho proste nezaplatim i kdybych chtel. Chtelo by to i urcity socialni rozmer.
0/0
15.10.2001 14:20

Richard

Re: Re: Kazdy by v mel bydlet v tom na co si vydela
Kazdy by v mel bydlet v tom na co si vydela, i kdy by to melo byt pod mostem, jemi lito. U nas pokud na neco nemam, ihned jdu na pracak zebrat o davky, misto toho abych se snazil si vice vydelat. Nelze hrube zanedbavat "ekonomicky rozmer", to se ukaze pozdeji ci drive samo, az vam zacnou nerekonstruovane panelaky padat na hlavu- jako statik, vim o cem mluvim - ale jiste zase budeme zebrat nejakou statni dotaci.
0/0
15.10.2001 14:31

Nájemnice

Re: Re: Re: Kazdy by v mel bydlet v tom na co si vydela
Velice hezky názor. Už se těším, jak pod mosty bude podle příjmových kategorií narváno učiteli, vědci, státními úředníky (nemyslím tím poslance a jim podobné), zatímco z těch »vkusných« milionářských vesniček jim budou kázat různí podvodníci, neplatiči daní a další vykukové o tom, jak jsou neschopní,že neumějí vydělat peníze.
0/0
15.10.2001 15:01

Tomáš

Re: Re: Re: Re: Kazdy by v mel bydlet v tom na co si vydela
Vážený pane, z Vašeho článku citím přirovnání: bohatý člověk = podvodník. Jelikož dost jezdím po světě, mohu srovnávat. Tam platí: bohatý člověk = šikovný, vzdělaný. Dokud se tento pohled nezmění, budeme tam, kde jsme. (chípla mi koza, tak ať chcípne sousedovi taky :-)). Samozřejmě, že jsou i neplatiči daní, podvodnící, ale je nutné trestat lidi za to, že neplatí daně, že spáchali podvod, ale ne odsuzovat paušálně lidi za to, že jsou bohatí. A s názorem, že každý by měl bydlet v takovém bytě, na který si vydělá, naprosto souhlasím. A názor, že učitelé, uřednící budou spát pod mostem je naprosto zcestný. Každý kdo pracuje, má na přiměřené bydlení. Jenom se musí smířit s tím, že holt nebude bydlet ve velkém bytě na atraktivním místě.
0/0
15.10.2001 15:33

JV. Viden

Re: Re: Re: Re: Re: Kazdy by v mel bydlet v tom na co si vydela
Vazeny pane , to co jste uvedl , bohaty clovek=podvodnik a nebo bohaty clovek=sikovny, vzdelany, to je prave to, co dela ten rozdil mezi svetem po kterem vy jezdite a Ceskou republikou kde zijete. Ve state s plosnym podvodem nemuzete ocekavat slusne chovani od jednotlivce. Ceska rebublika je stroj na niceni hodnot, na niceni charakteru , na niceni budoucnosti svych vlastnich deti. At se vam ted muj nazor libi a nebo nelibi. Tak to bohuzel je.
0/0
15.10.2001 21:47

čtenář

Re: Re: Re: Re: Kazdy by v mel bydlet v tom na co si vydela
Vždzť o to práve jde!!!!! Pokud se neodstraní regulované ceny nájemného, nebude dostzatečný tlak na narovnání platů a budeme na to doplácet mi všichni, kterí regulované nájemné neplatí. Představuji si to tak, že pokud dojde k zvýšení nájemného na neregulovanou úroveň, bude muset okamžitě následovat zvýšení mzdové úrovně (včetně min. mzdy). Následné zvýšení inflace pak zase zpětně vyvolá tlak na zvyšování cen (tedy opět i nájemného). Nicméně po nekolikerém zopakování tohoto cyklu by se průměrná míra inflace měla opět usadit a výsledkem bz mělo být že např. ti učitélé a lidé s podobnou hlůadinou příjmů, budou vydávat za nájemné sice o nejaké to procento z platu více než předtím, ale rozhodně to nebude znamenat, že by jim nezbylo na jídlo, jak by se mohlo zdát, pokud nebereme v úvahu inflační faktor. Ve skutečnosti inflace pomůže rozložit nákladové zatížení na lidi v čase a zároveň bude sloužit jako regulátor mzdové výše. Na koni budou mít lidé poněkud jinou reálnou výši příjmu než na začátku deregulace - některé příjmové skupiny vydělají, jiné naopak prodělají (ti co mají nejméně by prodělat neměly - jejich příjmy už jít níže nemohou, tedy se není třeba obávat asociálních aspektů). Doplatí na to tedy především lidé s vyššími příjmy. Nicméně deregulace je správná a nutná.
0/0
15.10.2001 15:38

Občasný čtenář

Re: Nesmyslna regulace
Jistě to, co říkáte, platí, pokud se zdvihne nájemné tak, aby se příjmy majitelů zvýšily, ale aby nájemníci to byli schopni zaplatit - nejde vždy jen o líné podvodníky, kteří nechtějí více pracovat nebo byty dál pronajímají, ale často o důchodce a další sociálně slabé, kteří si prostě levnější náhradní bydlení nenajdou. Pokud dojde k drastickému růstu nájemného, tak kromě toho, co jste už třeba vy zaplatil za rekonstrukci svého domku, budete ještě platit (respektivě prostřednictvím státu z vašich - stejně i mých - daní) majitelům za nájemce, kteří to prostě sociálně neunesou.
0/0
15.10.2001 16:13

xxl

Re: Re: Nesmyslna regulace
"...ale často o důchodce a další sociálně slabé, kteří si prostě levnější náhradní bydlení nenajdou." Hloupost, kazdy by jsi mel najit take bydleni, na ktere ma. Kdyz nema na vyssi najem v centru mesta, tak se prestehuje na okraj do mensiho bytu. Jenom proto, ze na to nemam, nebudu preci zadat vyssi socialni davky, abych mohl bydlet tam, kde se me to libi. To co vy zavadite, je stejne zase jina forma socialismu.
0/0
15.10.2001 16:22Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.