Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Firmy sebraly státu miliardy na daních

Pár dní po skončení starého roku už úředníci vědí, že kdyby stát odhalil podvody s daní z přidané hodnoty, byl by za dobrého hospodáře. Loňský rozpočet mohl skončit téměř s nulovým schodkem. O několik desítek miliard korun přišel v loňském roce státní rozpočet podle odhadu finančních úřadů kvůli podvodníkům, kteří fiktivně vyvážejí zboží za hranice a nechávají si od státu zpět vracet daň z přidané hodnoty.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jirka

Feudalismus
...zlatý feudalismus! Proč? No, robotovalo se a platil se desátek. Já,jako drobný podnikatel (spol.s r.o.,plátce DPH 5%), robotuji a když se daří (r.1998, 2001) odvádím na všech odvodech ca. šedesátek, ale ne že těch 40% je můj zisk! To jsou ty investice,...Odpisy - s tím digifotoaparátem je to sice pěkné, ale mám lepší příklad - rotační šoupátková vývěva -cena ca. 50.000,- - odpisy 12 let!!! Přitom - je to excentr, čili každý strojař ví, ža ca. 2-3 roky jede a pak generálka... Do toho ty firmy s 10-ti letými daňovými prázdninami..., takže budou-li v zisku, už se to nějak udělá, že je např. filiálka v EU ve ztrátě, tak se zisk/ztráta převede kam je třeba. Jinými slovy - úspěšní (drobní živnostníci, drobní a střední podnikatelé) budou vždy biti a budou platit a platit. Velkým půjde stát VŽDY na ruku, i když investice "na hlavu" učiní často i malí vetší než ti největší, kteří dostanou pozemky, sítě, zaškolení a nakonec i daňové prázdniny!
0/0
8.1.2002 17:54

Pavel

Tak mě napadá....
Petr celkem trefil reálný problémy, proč třeba o tom nenapsat? Vydřu zisk 1 000 000,00 Kč,(fikce, jistě...)Investuju do strojů s odpisem 4 roky, neúspěšnej rok, roční uzávěrka dopadne nula od nuly, ale základ daně bude 750 000,00 Kč a zaplať spratku podnikatelskej 32 % daň z příjmu 240 000,00 Kč!!! Nemáš? Zabavíme majetek tvé firmy (už z dávnověku je známo, že dřevorubec zaplatí nejlíp,když mu zabavíme sekyru- jeho jediný výrobní prostředek) Podvody s DPH jsou asi spíš na vývozu, ale myslím si, že tady pro běžné podnikatele není Achyllova pata...
0/0
7.1.2002 22:59

Pavel

Lupiči s 5% DPH ?????????
Mám mikrostavební s.r.o., Budu mít pro názornost cca 100 000,00Kč Investuji tuto částku do zakázky,materiál za cca 50 000,00 Kč bez DPH 22%, s DPH materiál celkem 61 000,00 Kč. U nepřímých nákladů počítejme DPH hlavně na PHM (benzín)a pár drobností dalších, odhadem 2000,00 Kč. Při rabatu cca 25%(v zemních pracech běžná marže)vyfakturuji 125 000.00 Kč plus 5% DPH, tj 6 250,00Kč celkem tedy 131 250,00Kč Takže náklady: 100 000,00 + 13 000,00 DPH, vyfakturováno 125 000,00+6 250,00. Rozdíl v DPH je 6 750,00, které jsem zaplatil pro názornost v lednu a finanční úřad mi je vrátí MOŽNÁ v dubnu, květnu, červnu?(při čtvrtletní uzávěrce) Chci říct,že mě jako firmě je úplně jedno jestli fakturuji s 5% DPH nebo 22% DPH. To jen zákazník zaplatí víc,pokud je to podnikatelský subjekt, DPH si započítá do svého účetnictví.Nepodnikatelé-domácnosti jsou tímto biti, např nová kanalizační přípojka pro pana Nováka.Pro mě je problém jen to, že mezi dobou zaplacení DPH a jeho vrácení fin. úřadem může proběhnout dlouhá doba.Oproti zázrakům se zálohami na daň z příjmu je problematika DPH banalita.
0/0
7.1.2002 22:34

Petr

neschopnost úředníků
Musí v tom být buď korupce, nebo naprostá neschopnost úředníků ( to spíše)! Na místních šetřeních šikanují a blokují peníze menších firem, které třeba v jednom měsíci více dovezou než prodají a mají nadměrný odpočet. Nechápu jak může trvat místní šetření několik měsíců, když má finanční úřad hned od počátku k dispozici veškeré doklady jasně dokazující, že nemůže jít o podvod!Kdyby chtěli, nemuseli by místní šetření ani nařizovat! Jenom si tak dělají čárku za jednoduché případy!
0/0
7.1.2002 22:07

Fantozzi

Bílí koně a podvodníci...?
Jak může finančák vrátit DPH podvodníkovi? Jedině za provizi, protože už minimálně 3 roky mají Finanční úřady vnitřní pokyn provést u každé firmy místní šetření u prvního nadměrného odpočtu a u každého náhle zvýšeného. Má to znamenat že a) finančák to nechal projít? b) na to nepřišel? Kde je nějaká zodpovědnost? Když se sekne účetní, tak mu to šéf strhne ze mzdy. Z čistý. Když se sekne finančák, tak to zaplatěj ti poctiví, co daně platěj (blbci jedni ...)
0/0
7.1.2002 19:01

stoural

Martino Patockova pouzivej mozek nebo
nic nepis. Cituji "Jde o to, že firmy mohou nakupovat zboží s 22procentní sazbou a poskytované služby zatížit pouze pětiprocentní daní. Ze zákona přitom mají nárok na vrácení vyšší daně a rozdíl zůstane v jejich kapse." Jaksi si pozapomela na to ze tato 22procentni sazba jiz byla statu uhrazena prodavajicim takze v kapse firmam nezustane nic !!! Premyslej o tom, pripadne ti navrhuji prostudovat zakon o DPH nebo nejaka srozimetelnejsi skripta pro stredni skolu.
0/0
7.1.2002 15:19

stoural do stourala

Re: Martino Patockova pouzivej mozek nebo
Mily stourale, staci si vzit tuzku a papir (nebo pokud pouziji Tva ostra slova pak reknu staci pouzit mozek) abys pochopil co slecna Patockova myslela onim rozdilem na DPH (pro Tvou informaci je to 17%), na kterem firmy "vydelavaji". Zakon a skripta si mozna cetl ale praxi si urcite nepochopil.......
0/0
7.1.2002 23:00

Zdeněk

Re: Re: Martino Patockova pouzivej mozek nebo
Nechtěl jsem se vměšovat do Vaší jistě odborné debaty, ale čeho je moc, toho je příliš. Takže, stavební firma nakoupí cihly za 100 Kč + 22 Kč DPH. Prodejce tuto DPH odvede státu. Stavební firma z cihel postaví zaď a vyfakturuje ji zákazníkovi 100 Kč + 5 Kč (cenou prací se pro zjednodušení nezabývám). Příslušný finanční úřad vrací stavební firmě 17 Kč. Stavební firma zaplatila DPH 22 Kč a 22 Kč opět zinkasovala. Nevydělala tudíž na dani ani korunu. Ta finta, jak vydělat na DPH, spočívá v něčem jiném. Stavební firma prodá cihly, které nakoupila za 100 Kč jiné firmě za 140 Kč, ta další firmě za 160 Kč a ta další firmě za 200 Kč + 44 Kč DPH (podotýkám, že všechny tyto firmy ovládá jeden majitel). Poslední firma cihly vyveze bez DPH a finanční úřad jí vrací 44 Kč DPH. 44 Kč na výstupu - 22 Kč na vstupu = 22 Kč zisku. Stavabní firma vydělala na DPH 22 Kč. Nazdar!
0/0
8.1.2002 11:11

Petr

Jasně, podle iDnes jsme všichni podvodníci.
Neuvěřitelný. Tak firmy můžou za to, jaký je u nás bordel v daních. Jasně. Nejlepší by bylo, kdyby nebyly žádné firmy a všechno by řídil stát ne? Rovnou jste měli napsat titulek "Buržoazie sebrala státu miliony", to by bylo stylovější. Kdybyste byli solidní, tak napíšete - "Podvnodníci sebrali....". Stejně tak ten kec o tom, že firmy odvádějí menší daně proto, že odepisují nové stroje a zařízení. Kdy konečně pochopíte, že když si firma pořídí nějakou technologii, tak si "z daní odečte" leda houby, díky stupidnímu systému odpisů - takže si firma koupí nějakou technologii ale do nákladů si dá jen odpovídající část, podle odpisové skupiny. Takže žádné odečítání něčeho "z daní". Zjednodušeně - vyděláte třeba milion korun a investujete dejme tomu právě milion korun ale z pohledu účetnictví máte příjem pro výpočet daně třeba 750 tisíc, protože dané zařízení budete "odepisovat" třeba 4 roky. Nebo i déle a potom si každý rok můžete uplatnit jen poměrnou část hodnoty investice. Takže v našem imaginárním případě by po vás stát chtěl zaplatit daň i když žádné peníze nemáte, protože jste je utratili za investici. Směšné je, že nejnižší odpisová skupina je kupříkladu digitální technika, která se odepisuje 4 roky i když každý ví, že morální životnost málokdy překračuje dva roky. Vemte si třeba že si koupíte drahý digitální fotoaparát a budete ho odepisovat neskutečných šest let i když po roce jsou zastaralé. A tak je to skoro se vším. Pak se nedá divit tomu, že firmy hledají všechny legální a často asi i nelegální cesty. Je to totiž celé postavené na hlavu. Zákonodárci by se měli inspirovat třeba z podmínek, které mají podnikatelé v Irsku, které díky tomu prochází obrovským rozmachem. Naše situace různých úlev a pobídek pro giganty totiž znamená příliv investic do velkých závodů ale ti v okamžiku, kdy to pro ně přestane být výhodné, obratem závod zavřou a odejdou během krátké doby do země, kde je to výhodnější a běžné firmy s 10-20 lidmi naše zákony prostě diskriminují.
0/0
7.1.2002 12:19

Jarda

Re: Jasně, podle iDnes jsme všichni podvodníci.
Ale milý Petře, ten článek je přece o něčem jiném. Tvoje reakce vypadá na potrefenou husu .... . Špatný systém daní je přeci o něčem jiném, než o tom, že někdo začne "podnikat" s tím, že to "ojebe". To je o oběhu zboží a ne o investicích do výroby. Jinak krásná zmínka o digitálním fotoaparátu. Kolik "podnikatelů" se na odpis daní pořizuje televize, počítače na hry pro děti, digitální fotoaparáty a v poslední době jsou modní osobní auta - tj. se žlutými čísly, které se nikdy pro přepravu nákladu nepoužije. Stát by měl rázně přitvrdit, abychom se nemusely bát, kde vezmeme peníze např. na školství, kde je o pitomých pár miliard z pohledu daňových úniků.
0/0
7.1.2002 13:07

Petr

To jsou levičácký kecy
Neuvěřitelný. Tak firmy můžou za to, jaký je u nás bordel v daních. Jasně. Nejlepší by bylo, kdyby nebyly žádné firmy a všechno by řídil stát ne? Rovnou jste měli napsat titulek "Buržoazie sebrala státu miliony", to by bylo stylovější. Kdybyste byli solidní, tak napíšete - "Podvnodníci sebrali....". Stejně tak ten kec o tom, že firmy odvádějí menší daně proto, že odepisují nové stroje a zařízení. Kdy konečně pochopíte, že když si firma pořídí nějakou technologii, tak si "z daní odečte" leda houby, díky stupidnímu systému odpisů - takže si firma koupí nějakou technologii ale do nákladů si dá jen odpovídající část, podle odpisové skupiny. Takže žádné odečítání něčeho "z daní". Zjednodušeně - vyděláte třeba milion korun a investujete dejme tomu právě milion korun ale z pohledu účetnictví máte příjem pro výpočet daně třeba 750 tisíc, protože dané zařízení budete "odepisovat" třeba 4 roky. Nebo i déle a potom si každý rok můžete uplatnit jen poměrnou část hodnoty investice. Takže v našem imaginárním případě by po vás stát chtěl zaplatit daň i když žádné peníze nemáte, protože jste je utratili za investici. Směšné je, že nejnižší odpisová skupina je kupříkladu digitální technika, která se odepisuje 4 roky i když každý ví, že morální životnost málokdy překračuje dva roky. Vemte si třeba že si koupíte drahý digitální fotoaparát a budete ho odepisovat neskutečných šest let i když po roce jsou zastaralé. A tak je to skoro se vším. Pak se nedá divit tomu, že firmy hledají všechny legální a často asi i nelegální cesty. Je to totiž celé postavené na hlavu. Zákonodárci by se měli inspirovat třeba z podmínek, které mají podnikatelé v Irsku, které díky tomu prochází obrovským rozmachem. Naše situace různých úlev a pobídek pro giganty totiž znamená příliv investic do velkých závodů ale ti v okamžiku, kdy to pro ně přestane být výhodné, obratem závod zavřou a odejdou během krátké doby do země, kde je to výhodnější a běžné firmy s 10-20 lidmi naše zákony prostě diskriminují.
0/0
7.1.2002 12:14

Jirka

Myslíte že podvodníci jsou chytřejší??
Takový fígl je známý dlouho a dlouho se s tím nic nedělalo, proč asi?? Určitě si vzpomenete na podvody s PHM, kde jednoduchým narovnáním daně se tomu dalo prakticky okamžitě zamezit, soudruh Dlouhý to tenkrát vysvětloval, proč to nejde. Pročpak to asi nešlo?? Nevěřím, že na ministrstvech sedí samí pitomci. Spíše naopak. Hlavně to všechno skutečně zaplatí pitomci zaměstnanci, kterým tu daň prostě strhnou a je to.
0/0
7.1.2002 11:50

PéKáčko

Re: Myslíte že podvodníci jsou chytřejší??
Nešlo to, protože by se zavřel přívod peněz na tajná konta. A ať si mne třeba pan Dlouhý žaluje, já tvrdím, že on čisté ruce rozhodně nemá.
0/0
7.1.2002 14:53

PéKáčko

Jsme v dobrých rokou!
To je super. Státu unikají miliardy, ale protože je těžké těm únikům zamezit, tak se díra zaplácne zavedením daní pro blbečky (tím se myslí lidé, obyvatelé našeho státu, všichni tvrdě pracující zaměstnanci). Ach jo, proč máme vládu tupců? A je vůbec možná změna k lepšímu? ODS tou lepší změnou nebude, je jasné, že nemyslí na lidi, ale pomáhá bohatým firmám, které zase pomohou jí (je super zastávat se toho hada Železného, když díky němu zaplatí každý "blbeček" pár tisíc korun na daních, hlavně že mocipán za svízele bude vytažen a někdy nám pomůže). ČSSD nám už svojí "změnu" předvedlo. 4K .... nevím nevím, asi jim dám šanci, ale nejspíš taky zklamou.
0/0
7.1.2002 10:26

Radek Woloszczuk

Zase nám tlučou klíny do hlavy
"Jde o to, že firmy mohou nakupovat zboží s 22procentní sazbou a poskytované služby zatížit pouze pětiprocentní daní. Ze zákona přitom mají nárok na vrácení vyšší daně a rozdíl zůstane v jejich kapse." - DPH je daň z PŘIDANÉ hodnoty, tudíž se zdaňuje jen to co na hodnotě zboží přidám!!! Jestliže stát vrací 22% odpočet, nevrací jej z vlastních peněz, ale vrací jen to co na DPH odvedl původní prodejce a co kupující prodejci zaplatil v ceně zboží!!! Stát vrací firmě jen to co ona sama zaplatila!!! Například ve stavebnictví je tento postup naprosto oddůvodněný, nadruhou stranu mobilní opreátoři při tímto postupem obcházejí zákon a pokud by k nim stát přistupoval stejně jako k malému živnostníkovi, hned by měl v kapse pár miliard do rozpočtu...
0/0
7.1.2002 10:11

Daňový soumar

Jen víc a houšť!!!
Požehnaná je každá koruna na daních ušetřená! Kdo s penězi neumí zacházet, tomu nepatří do ruky! Dětem taky nikdo nedává do ruky sirky. Stát, čím víc peněz má, tím větší dluhy nadělá. A kdo to zaplatí???
0/0
7.1.2002 10:00

mouchodlab@post.cz

Vysledek...
"Na vývoji DPH se již ministerstvo financí loni poučilo" a zprisni kontroly, pokuty, tresty? Ne, pouze upravi odhad pro pristi rok...
0/0
7.1.2002 9:20

Sketch

Daně
Tak to je dobrý, místo aby pořádně skřípli podvodníky tak radši zavedou další daně pro poctivé ...
0/0
7.1.2002 9:01Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.