Diskuze

Zadlužení Čechů rychle narůstá

Češi splácejí bankám půjčky za více než 111 miliard. Další miliardy si ročně půjčí u splátkových prodejců. Přijímají styl obvyklý v anglosaských zemích - začínají žít na dluh. Dluhy se velice rychle stávají nedílnou součástí běžného života drtivé většiny Čechů. V posledních dvou letech šla zadluženost českých domácností strmě vzhůru a zvyšovala se o desítky miliard korun. Zatímco koncem roku 1999 dlužili občané bankám 76 miliard, loni přesáhly půjčky již 111 miliard korun.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

JV

15. 2. 2002 12:03
Faktická chyba
Platební karty jsou staré už zhruba sto let.
0 0
možnosti

Karel 7

15. 2. 2002 11:55
Dlužit je super záležitost
Pokud máte své dluhy a budoucí cash-flow pod kontrolou, tak není lepší způsob vydělávání peněz než dlužit peníze. Na dluhu se totiž dá vydělat mnohem více než na půjčce....
0 0
možnosti

Anezka

15. 2. 2002 11:10
Dluzime nedluzime
No moje zadluzeni take narusta. Ja dluzim sousedovi, ale me dluzi sousedka, te zas dluzim ja za to ze mi zasila ty ponozky, ovsem jeji sousedka si ode me pujcila mouku, takze dluzi me, to bych ale ja nemohl dluzit pani Novakove ze tretiho patra za to, ze mi obcas zajde nakoupit a prave Novakova dluzi te soudce co mi sila ponozky, takze vlastne nedluzime nikdo nic. Jo, ale zapomnela sem na pana Vyhnetala, ktery chodi casto kolem nasich dveri a dluzi mi navstevu. Takze vlastne ja nedluzim nic, ale oni dluzi me. Tak je to. To jsem rada, ze nejsem dluznikem nasich bank.
S pozdravem Anezka
0 0
možnosti

Jiří Havelka

15. 2. 2002 11:10
Bláboly a nesmysly
Vážení pisatelé některé z vás by bylo možno podezřívat z kolaborace s teroristy, protože šíříte paniku. Prosím rozlišujte mezi zajištěnými a nezajištěnými úvěry. POkud má někdo příjem 15 tis a pořídí si televizor za 50 a nemá možnost si splátky odepsat ze základu daně je to na pováženou. Pokud si ale tentýž člověk pořídí za 500 tis. bydlení, které mu bude měsíčně šetřit 2000 (ale spíše víc) na platbách nájemného jedná se naopak o časové rozložení které s ohledem na inflaci samo sebe zhodnocuje a dluh znehodnocuje. Takže mentorujte v oblastech kterým rozumíte. Můj dědeček měl Hypotéku na dům, kterou úmyslně splácel jen tak aby nebyla ukončena, protože to bylo pro něj daňově i jinak výhodné. Ano nemá se spotřebovat více než kolik se vydělá ale v tom je právě zakopaný pes. Pokud koupíte dnes, stojí to 100% za rok to ale vlivem inflace stojí 105% ale úroveň vašich úspor za stejnou dobu klesla vlivem stejné inflace na 98%. Pokud koupíte na dluh za 110% tratíte tedy 3% oproti tomu kdybyste nejprve naspořili. Pakliže vám plyne další výhoda z toho že koupíte dnes (např. daňové úlevy) není nad čím přemýšlet. A protože v tomto článku sečetli hrušky s jabkama jsou vaše reakce poněkud nepřiměřené.
0 0
možnosti

geroc

15. 2. 2002 13:56
Re: Bláboly a nesmysly
Hamburgre BLÁBOLÍŠ TAKY.
0 0
možnosti

analytik

15. 2. 2002 10:16
novodobe otroctvi
Tady jde jen o to, aby se vetsina lidi zadluzila tolik, ze nebude schopna se s tim vyrovnat, a pak uz vsichni budou muset delat jen to, co bude podle not velkych korporaci. Obchodnici s vesmirem jsou uz i u nas...
0 0
možnosti

pedrozo

15. 2. 2002 10:05
neni nad poradnej loan...
..si porad jeste myslim,ze ti banka nepujci pokud nema podlozeno ,ze v pripade neplaceni ..ti muze neco vzit...jako neco z majetku...,,to znamena,ze vetsina pujcek je kryta... ..tak nevidim duvod to videt moc cerne...a navic ..lidi alespon utracej..a to je pozitivni vec...,ze na to nemaj??? kdo se o to stara...celej svet zije na dluh....
0 0
možnosti

blabla

15. 2. 2002 9:51
Situace se může dosti rychle dramatizovat
Ve Spojených státech je zadlužení domácností, podniků i státu obrovské, kritické. Připomíná situaci koncem osmdesátých let za Reagana. Tehdy příliv zahraničního kapitálu umožnil žít Američanům nad poměry, prezident snížil daně a vršil dluhy. Až zahr. investoři usoudili že je toho příliš, z dolaru utekli,  a ten padnul asi o 50%, což způsobilo krizové jevy. Byla to ovšem i příležitost pro opětovný vzestup dolaru, protože kapitál se v Americe stal vzácnější, dražší, a vyšší úroky kapitál zase přitáhly. Spolu s finanční disciplínou Clintonových demokratů se podařilo srovnat dluhy a koncem devadesátých let dokonce vytvořit rozpočtový přebytek. - To je ovšem už minulost, Bush tropí ty samé krárkozrakosti jako Reagan: snížil daně, zadlužuje se stejně jako celá Amerika a práh nesnesitelnosti se blíží, je jen otázkou času... - Poněvadž jsou dnes kapitálové toky mohutnější než v osmdesátých letech, bude pád dolaru ještě hrozivější. - Krize v Americe postihne celý svět, včetně kapitalistického Česka. Bankroty, propouštění, lidi a podniky nebudou mít na splacení úvěrů...  Nepochybně to kapitalizmus zase nějak vyřeší, ale za cenu bolestných zkušeností pro ty, co se teď bezhlavě zadlužují.
 
 
0 0
možnosti

blabla

15. 2. 2002 9:28
lehko se peníze půjčují, těžko splácí.
Já sám jsem jen párkrát půjčil (spolupracovníkům, několikatisícové částky). Přestože to byli solidní lidi a vše bylo řádně písemně podchyceno, když přišlo na termín, nespláceli. Člověk i nějakou dobu počká bez upomínání, i když už je  po termínu, že ano. Ale ti lidi jako by se nechumelilo, neplatili a o půjčce se vůbec ani nezmiňovali. Snad si mysleli že se na to zapomene...  Ve všech třech případech jsem musel několikrát upomínat, a to dost dlouho, než jsem peníze dostal zpátky. Já osobně si nepůjčuju a po zkušenostech které mám už ani nikomu nepůjčím.
0 0
možnosti

Varel

15. 2. 2002 8:57
jsou půjčky a půjčky
Myslím si že je velký rozdíl jestli si půjčíte velkou částku např. na bydlení, kterou by jste šetřily 15 let, NEBO jestli si půjčíte 20 000,- na dovolenou nebo TV. Já osobně dlužím asi 450 000,- , které jsem investoval do bydlení. Bez té půjčky bzch bzl ještě 10 let pod mostem, nebo s ženou a dětmi ve 2+1 u rodičů. Ale myslím si, že půjčit si na TV a pak ji 1 rok splácet je blbost. To si na tu TV radši našetřím.
0 0
možnosti

Karel 4

15. 2. 2002 8:49
Carpe diem !
Stará moudrost říká, že mohu sníst jen to, na co jsem si vydělal. Aspoň tohle platí pro moudrého člověka. Situace v naši zemi ovšem připomíná Titanic. Užít co nejvíc již dnes, kdo to zaplatí zítra, to není naše starost. Všichni jsou plně demokraticky veselí, ale loď se potápí za veselého pokřiku konzumujte ještě více ! Ještě nikdy jste se neměli tak dobře jako dnes ! Jediná rada - utečte pokuď je to možné s penězi do poctivých bank v civilizovaných zemích, kde ještě platí 1+1 = 2 .
0 0
možnosti