Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Rozpočet ohrožují sociální dávky

Ministerstvo financí přiznává, že státní rozpočet skončí ve ve vyšším propadu, než vládě povolil parlament. Do hlubšího schodku ho stahují mimo jiné výrazně vyšší útraty za sociální dávky, než kabinet ČSSD naplánoval. Za první čtyři měsíce se za sociální dávky utratilo o 3,6 miliardy korun více nad původní plán. "Je to jedno z velkých rizik. Máme signály, že v sociálních dávkách se propad do konce roku nepodaří vyrovnat," říká náměstek ministra financí Eduard Janota.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

daens01

Dávky se neúměrně zvyšují...to je asi jen zlý sen,nebo co??? Náš drahý socialistický ministr financí vám suše a bez nějakých okolků zdělí,že se prohospodaří o 11 miliard více,než se dohodlo.A to jako by se něco stalo.Co si pak může (ne)normální volič o tom pomyslet?Za 1, když odečtete od 456 tisíc počet romů nepracujících a romů pracujících,tak máte hned o 150-250 tisíc 'nemakačenků' méně.Za 2, tak třetině až polovině,co zbývá už nikdo nikdy práci nenabídne.Důvod??? Věk nad 40 let. Za 3, velká část toho zbytku je buďto nekvalifikovaná a tím pádem o ni není zájem,nebo jsou to právě vystudovaní mladí lidé,bez praxe jsou totiž 'vyřízení'.Vyřešení těchto problémů je věc příští,snad lepší vlády.Češi jsou nejzvláštnější národ na světě.I kdyby zítra Klaus se Zemanem potvrdili fakt,že se aktivně podíleli na 'tunelaci' státu,tak stejně dostanou 25% hlasů. To se v zahraničí stát nemůže.Tam by totiž v tomhle příkladě byla revoluce.Ale u nás politikům projde úplně všechno.Naše(Vaše) jedinášance jak z toho vyjít ven je: VOLIT NĚKOHO JINÉHO (kromě KSČM !!!)Vlastně jedno koho,hlavě jiného.Zkuste to! Výsledek vás možná překvapí. nezávislý čtenář Danislaw Wojerecy,daens01@yahoo.co.uk
0/0
30.5.2002 15:04

Bob

Taky jsem ředitel zeměkoule
Líbí se mi, že na těchto diskusích se každý tváří jako ředitel zeměkoule, jen ta tupá vláda a parlament jaksi nic neví.
0/0
30.5.2002 14:35

Bubák1

Re: Taky jsem ředitel zeměkoule
To je jeden z nejlepších příspěvků poslední doby. Typická naše vlastnost: já vím všechno nejlíp, kam se na mně všichni hrabou.
0/0
30.5.2002 14:51

laco

Re: Re: Taky jsem ředitel zeměkoule
Ani ne tak "já vím všechno nejlépe jak se to má dělat" ale naší typickou vlastností je, že my víme " co by měli udělat ti druzí ale nechceme pro to něco udělat sami nic".
0/0
30.5.2002 16:03

Bubák1

Re: Re: Re: Taky jsem ředitel zeměkoule
Tak to je ještě přesnější.
0/0
30.5.2002 16:05

Daňový soumar

Re: Re: Re: Taky jsem ředitel zeměkoule
To není tak úplně pravda. Třeba pro co nejvyšší shodek tu dělají všichni, co můžou...
0/0
30.5.2002 16:10

Trumen

Re: Taky jsem ředitel zeměkoule
Na to ze rozpocet je sestaven nesmyslne a ze prakticky neni realna moznost ze by byl dodrzen upozornovali ekonomove jeste pred tim nez byl odhlasovan. Takze vlada o tom pochopitelne vedela. Kdo muze za to ze socani jsou proste ekonomicti bridilove..
0/0
31.5.2002 13:37

Milan

Co jiného lze od vlády čekat
Toto je jen obrázek o hospodaření vlády. Nyní socani před volbami slibují neúměrné státní výdaje, ale již nikde neřeknou, kde na to chtějí vzít, aniž by nezadlužili budoucí generace. Milý Zeman jde již do důchodu, ten ty dluhy nebude muset splácet. Já ze svých daní rozhodně nechci financovat až moc štědrý stát, který miliony rozhazuje, jako by se nic nedělo. Je proto velice nutná reforma sociálních dávek a jejich zredukování tak, aby nemohly být zneužívány a putovaly k potřebným. Zavedl bych, že pokud někdo 2x odmítne adekvátní místo nabídnuté Úřadem práce, automaticky ztrácí jakýkoliv nárok na výplatu podpory. Jsem zvědav, zda se po volbách nějaká strana odhodlá k reformě veřejných financí, neboť současný stav, kdy skoro 80% rozpočtu tvoří mandatorní výdaje je dlouhodobě neudržitelný a povede jen k dalšímu velkému zadlužování naší země.
0/0
30.5.2002 11:54

Bubák1

Re: Co jiného lze od vlády čekat
Pokud jsi dobře četl článek a ne jenom titulek, jsou tam zmíněné ještě jiné příčiny schodku i když se jim nevěnuje taková pozornost. Škoda, že dnešní příznivci vyrovnaného rozpočtu nebyli tak ostražití v dobách Klausových vlád, když vznikala velká část našeho dluhu.
Co mě dále zaráží je proč se stále počítají náklady na sociální politiku započítávají do státního rozpočtu, když na výplatní pásce je to jiná částka. Normálně bych řekl: co se vybere na sociálním pojištění, použije se na sociální politiku. Nic víc, nic míň ale dnes to tak asi není. Ani dříve tomu však tak nebylo, protože Klaus tyto peníze používal na vyrovnání rozpočtu (já to beru jako kdyby okrádal důchodce).
Další problém je výběr daní. Pokud vím byla to právě ODS, která zablokovala takovou věc jako registrační pokladny, které by zřejmě byly řešením.
0/0
30.5.2002 14:42

Daňový soumar

Re: Re: Co jiného lze od vlády čekat
To řešení bude mít za následek pouze to, že pro nejchudší se i několikanásobně zdraží zboží, které nakupují na tržištích. Se všemi důsledky! Ale hlavně, že přes rozpočet proteče víc peněz, protože to udělá větší shodek.
0/0
30.5.2002 16:06

Bubák1

Re: Re: Re: Co jiného lze od vlády čekat
Milý Daňový troubo, jak se může několikanásobně zdražit zboží důsledným vymáháním daní ? Ty si asi myslíš, že ti prodejci tu daň odpustí. Nikoliv, jde do jejich kapsy. Daň je 22 %, což není několikanásobně ale o 22 %. Jakjé další důsledky máš na mysli nevím ale tento příspěvek mně utvrdil v tom, že o daňové soustavě víš opravdu hovno.
0/0
30.5.2002 16:12

Daňový soumar

Re: Re: Re: Re: Co jiného lze od vlády čekat
Ty tupě socialistický Bubáčku, nejdřív pořádně čti a pak urážej. Pokud se prodejci nevyplatí kupovat registrační blbosti, tak zavře stánek s pašovaným (=levným) zbožím a zákazníci potom budou muset kupovat drahý substituenty. Třeba boty, co má Vietnamec na 300,- jsou v kamenným obchodě třeba za 900,-. Sice kvalitnější, proclený, zdaněný, ale to je třeba matce samoživitelce jedno! A to se nejspíš bude dít v nejchudších regionech. Ty jsi taky ten šokialistický šílenec, co tupě věří ve spasitelnost státu a chtěl by komunistický přerozdělování 99% HDP. Každá nezdaněná koruna je 5x požehnaná, protože poslouží spíš dobré věci, než kdyby byla prohnaná přes státní žumpu!!!
0/0
30.5.2002 16:21

Bubák1

Re: Re: Re: Re: Re: Co jiného lze od vlády čekat
Za boty sice zaplatíš 900 ale daň stát stejně nevidí, protože nikdy nezjistí za kolik je prodejce doopravdy prodal, takže to co říkáš je úplná blbost. To je opravdu zajímavá sociální politika, na úkor daní. Každá nezdaněná koruna je opravdu požehnaná pro další daňové úniky, úplatky apod.. Z jakých peněz si myslíš, že se uplácí. Nevšiml jsem si, že by v účetní osnově byl nějaký účet na který se dají úplatky zaúčtovat.
0/0
30.5.2002 16:29

Daňový soumar

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co jiného lze od vlády čekat
Já to věděl, že jsi sociální idealista. Že jsi něco neviděl, neznamená, že to neexistuje. Jen se to pochopitelně nejmenuje Úplatky. Ale jinak to jde plně do nákladových položek, aby se nemusely platit ty nekřesťanský daně. A do nákladů toho jde mnohem víc. Sice krkolomně a složitě, ale dokud se bude víc vyplácet šetření na daních, než vydělávání dalších peněz, tak daňovým únikům nezabrání NIC.
0/0
30.5.2002 16:45

Bubák1

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co jiného lze od vlády čekat
To mně není jasné do kterých nákladových položek. Nákladových položek je spousta ale každý náklad se musí prokázat a taky se kontroluje, takže kecáš. Jenom tak pro zajímavost: jak se ti líbí systém, kde někteří daně platit musí, protože je snadné je zkontrolovat, protože nepřijímají hotovost a jiní ne protože s hotovostí nepracují. Není to trochu nefér. Myslím, že ti druzí musí daně zaplatit za ty první. Proto taky asi máme DPH tak vysokou.
0/0
30.5.2002 16:49

Daňový soumar

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co jiného lze od vlády čekat
Kecám? Ty nejsi z praxe, že??? To nic. Ber to jako fakt. Jako třeba za komančů šukali zaměstnanci v Německu v bordelu a domů přivezli účet na večeři o 3 chodech. Když jde o peníze, každýmu to hned jinak pálí... A s tou kontrolou je to tak, že ani profíci se v našem daňovém "systému" nevyznají, a tak to prostě nemá kdo kontrolovat. Fér to samozřejmě není, navíc já sám jsem na tý nevýhodný straně. Ale když vidím šílence, co to chtějí řešit tak že na to doplatím ještě víc, tak oprašuju kufry a pas nevyndám z kapsy. Výběr daní se totiž NIKDY nezlepší jejich zvýšením! Až ti první vydělají víc prací a ne daňovými úniky, tak bude DPH třeba poloviční. Ale rozetnout tenhle kruh musí ti diletanti u kormidla a to tím, že ty daně nejdřív radikálně sníží!
0/0
30.5.2002 17:10

Bubák1

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co jiného lze od vlády čekat
Jsem asi z praxe víc než ty. Jak si někdo může dát večeři do nákladů ? To slyším opravdu prvně i když za komančů je možné opravdu všechno.
Máš pravdu výběr daní se nikdy nezlepší jejich zvýšením ale také ani jejich snížením. Pouze pokud se zlepší výběr daní je možné daně snižovat. Jinak v klidu poslouchej pana profesora a jeho ekonomické teorie.
Zavedení registračních pokladen se brání pouze ti co jim to vyhovuje a ti blbí co jim věří jak je to pro všechny výhodné (ty patříš asi mezi ty druhé). Dohromady je to asi 90 %, takže Klause je možné považovat za naprostého génia v získávání hlasů.
S pozdravem demagogii zdar.
0/0
30.5.2002 17:22

Daňový soumar

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co jiného lze od vlády čekat
Nazdar! Ty jsi neslyšel nikdy o dietách? Ty nevíš, co jsou to pracovní večeře? Ale upnul jsi se na úplný nesmysl, protože na takových blbinkách se peníze nevydělávají. Teorie nečtu, spíš znám praxi a vím, že pokud by se postupovalo tak, jak popisuješ a jak mažou med kolem huby Špidlibojz (sami ale vědí...), tak stát zkrachuje do půl roku, protože každá firma i živnostník by musela mít aspoň jednoho státního kontrolora. A ty kontrolory by museli hlídat další kontroloři a tak furt dokola. Z toho mi vychází pouze zvýšení daní, nebo státní bankrot. Tak už přestaň teoretizovat, protože v teorii bych s tebou i souhlasil, ale praxe je úplně mimo.
0/0
30.5.2002 17:33

Bubák1

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co jiného lze od vlády čekat
Pleteš opět dvě věci dohromady. Diety jsou pevně stanovené sazebníkem, takže lístek z restaurace si opravdu do nákladů dát nemůžeš až na světlé vyjímky, už jenom proto, že nesplňuje všechny náležitosti. Z toho vidím, že neznáš teorii ani praxi, pouze plácáš blbosti.
Firmy i živnostníci samozřejmě kontrolovány jsou, jak si myslíš, že přinutíš firmy aby platily daně tak jak mají. Otázkou je jaké nástroje ti kontroloři mají k dispozici. Kontrola je přece nedílnou součástí podnikání.
Na závěr ti dám jednoduchý test na kterém si můžeš ověřit jak funguje absence kontroly v praxi:
Pořiď si malý obchod, třeba s textilem, najdi si zaměstnance, nakup mu zboží, a pověř ho dalšími nákupy zboží z utržených peněz. Tak dělej rok a za rok mi řekneš kolik ti zůstalo.
0/0
30.5.2002 17:48

Daňový soumar

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co jiného lze od vlády čekat
Obchod si už pořizovat nebudu. Test je opět někde jinde. Tady jde o peníze konkrétního vlastníka. Daně se berou z cizích peněz a v takovém množství, že nikomu nějaká miliarda neschází, protože za ni nikdo není zodpovědný. Z cizího krev neteče... Při takovým hospodaření by se ten krámek celýho roku nikdy nedožil. Opakuju, že to byl jen jednoduchý příklad, dnes už zákonem ošetřený a nikomu se beztak nevyplatí. Peníze se dávno šetří jinak. Jaké nástroje chceš kontrolorům dát? Kulomety? Co zmůže ouředník s 15 000,- hrubýho a dvěma dětma, když má uhlídat třeba 50 miliónů pro anonymní stát, který mu jinak v ničem nepomůže. Nástrojů je dost. I zákonů. Ale zákon peněz ještě nikdo nepřelstil. A ještě k tomu krámku. Když si pořídíš tentýž krámek a budeš si nakupovat sám, ale budeš platit VŠECHNY daně, poplatky, cla a další obolusy pro stát, kdo myslíš, že zkrachuje první? Z praxe ti oznamuju, že ty.
0/0
30.5.2002 18:04

Bubák1

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co jiného lze od vlády čekat
Také ovšem můžu potom chtít ať ti co neplatí daně si postaví ke svému obchodu vlastní cestu, vlastní sítě, najmou si službu, která jim ho bude hlídat, když je někdo vykrade ať nevolají polici ale honí si zloděje sami.
Nepovažuji kulomet za nástroj kontroly, ale represe, takže jsi někde jinde. Jak můžeš zkrachovat nechápu, protože daně se platí, pokud to nevíš, až z toho co vyděláš, takže opět mimo. Poradím ti další věc: vezmi si zákon o účetnictví a místo psaní blábolů si ho aspoň prolistuj. Zdar.
0/0
30.5.2002 18:13

Daňový soumar

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co jiného lze od vlády čekat
V teorii jsi fakt silnej. Ale pokud to fakt nezkusíš v praxi, je zbytečný, aby jedem mluvil o koze a druhý o voze. A k tý praxi, z toho ,co vyděláš, se platí jen daň ze zisku. To v praxi bývá pakatel. Jo, to všechno můžeš chtít a chtěj to! Máš na to plný právo a moji morální podporu. Možná i nějaký represe zkousnu, až budeš vymáhat daňový nedoplatky. Ale už dneska máš třeba exekuce a vězení. Přesto nedoplatky rostou...
0/0
30.5.2002 18:22

Daňový soumar

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co jiného lze od vlády čekat
No tak to vidíš. Já se tu s tebou vykecávám (stejně zbytečně) a jinde jsem prošvihnul mladýho konzervativce. Toho ti doporučuju, s tím si skvěle poklábosíš... ;-)))
0/0
30.5.2002 18:14

laco

Re: Re: Co jiného lze od vlády čekat
Včera jsem měl diskusi s jednou svojí kamarádkou vysokoškolačkou 36 let, tělem a duší pravičačkou a pravidelnou voličkou ODS. Po matežské dovolené se ji podařilo nastoupit do práce a měla to stěstí, že nastoupila na ekonomický úsek do jednoho tunelovaného podniku, který je dnes ve stabilizačním programu a má existenční nůž na krku. Potřebuje modernizovat a je beznadějně vyrabovaný. Neustále bilancují a dělají rozbory jak to ten předchozí vlastník řídil, že to je v tomto srabu. Při sestavení podkladů pro nového generálního ředitele ji vyšlo, že jednorázově tesně před svojím koncem odčerpal 1,6 miliardy z volných peněz pro poradentskou firmu za zpracování projektu řízení firmy. Už není voličkou ODS naopak hledá způsob jak hlasitě poděkovat Klausovi. Zajásal jsem a položil jí otázku, kde si myslí, že ty prachy jsou. Přece se nevypařili nebo musely být převedeny do zahraničí. Podle jejího názoru si určitá vrstva společnosti za ně postavila hrady a nakoupila Jaguáry. Kdyby jim to alespoň dodatečně zdanili. Tak jsem jí řekl, že socani to přece navrhovali. A ona na to, že proto je volit nebude za to, že to nezavedli i když mohli. Já jsem ji řekl, že to dali do návrhu ale parlament to neschválil díky ODS,US,KDU-ČSL. Ona na to, že takové věci se přece neschvalují ale nařizuje je vláda. A to je vysokoškolák a vrstevník. Vůbec nepochopila principy a mechanismy výkonné moci. Nadaný člověk, poctivec ale nerozumí ničemu. Ještě, že alespoň jde k volbám a bude volit Ty co u moci ještě nebyli. Naočkoval jsem ji na Pajerovou. Škoda, že má za sebou ten škraloup Hrad. Jinak mohli být v parlamentě. Zjišťuji, že mojí známí považují hrad za stejný symbol marnotratnosti a rozežranosti jako senát. Když vyhraje volby ČSSD nepovažuji to za neúspěch pravice, ale když vyhraje volby ODS a 4-koalice nepadne na hubu tak to považuji za obrovský neúspěch pravice.
0/0
30.5.2002 16:46

Bubák1

Re: Re: Re: Co jiného lze od vlády čekat
Poměrně častý případ. Nemám ale stejný názor na majetková přiznání. Není přece možné tolerovat trestnou činnost a dodatečně ji zdaňovat. Zákony musí být takové, aby se takovým případům předcházelo ne je řešit dodatečným zdaněním majetku jenom proto, že je nejsme schopni postihovat jinak. Ale situace je bohužel taková, že jiné možnosti asi dnes nejsou.
Kolikrát tady na těch fórech žasnu, jak chabý jsou znalosti práva a vůbec fungování státu, tvá kamarádka není asi výjimkou, když uvážím, že na internet přistupuje "elita" této společnosti.
0/0
30.5.2002 16:59

BOB

Co taky vlada chce?
Je naprosto zrejme, ze pokud mame zavedeny system kdy nizkoprijmove skupiny lidi maji moznost byt doma na nemocenske a dostat od statu temer stejne penize jako kdyz jsou v praci a nekdy dokonce i vice nez kdyz pracuji tak by byli padli na hlavu to nevyuzit. Dokud nebude zaveden system, ktery bude motivovat lidi chodit do prace tak vydaje na nemocenske budou obrovske - mam na mysli podobny system joko u lidi s vetsim prijmem.
0/0
30.5.2002 11:32

mudrc

Re: Co taky vlada chce?
to jsi teda objevil ameriku, ted ještě abys zaměstnal ty nízkopříjmové ve své firmě a dal jim německé platy šikulo.
0/0
1.6.2002 22:14

Daňový soumar

Drahý šokialismus
Šokialismus je drahá legrace. Kolik států už na něm zkrachovalo a kolik ještě zkrachuje a přesto ho pořád budou šílení politici budovat a nemyslící, líní voliči chtít. A proč taky ne, když účty za tyto experimenty obvykle platí až příští generace. Volič si chce užívat teď, politik chce své koryto taky teď, tak to dají dohromady, přidají solidaritu, spravedlnost a všechno pro všechny, pořádně zamíchají a šokialismus je na světě...
0/0
30.5.2002 8:05Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.