Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Nájmy vzrostou nejméně o 4 procenta

Začátek léta přináší rodinám, které bydlí v bytech s regulovaným nájmem, jednu dobrou a jednu horší zprávu. Tak jako každý rok, i letos se regulované nájmy od července plošně zvedají - tentokrát nejméně o čtyři procenta a v bytech s velkým příslušenstvím i o víc. Dobrá zpráva spočívá v tom, že vznikající vláda chce v příštích čtyřech letech zachovat současné pozvolné tempo deregulace a slibuje ochránit tuto skupinu lidí před jakýmkoli prudkým zvýšením výdajů na bydlení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Blanka Urbanová, Praha 1

Pomohl by "zákon o registrovaném partnerství"
Můj "příspěvek" bude asi vypadat, že není k věci.- Domnívám se, že k tomu, aby byly k dispozici nájemní byty, by hodně pomohlo ne okamžité zrušení regulace nájemného (to by z tzv. střední třídy udělalo lidi na hranici životního minima), ale hodně bytů ve velkým městech by se uvolnilo, kdyby byl schválen zákon o registrovaném partnerství. Proč? Bohužel hodně lidí má předsudky a tento zákon je všeobecně chápán jako poukaz na pořádání homosexuálních radovánek. Ve skutečnosti by šlo o to, aby byla možnost, že by spolu žily dvě blízké osoby a po úmrtí jedné by ta druhá osoba měla právně zaručeno, že nájem bytu přejde na ni. Dokud tato záruka není, mnoho dvojic (bez ohledu na to, zda jde o dlouholeté sexuální partnery nebo např. o pratetu a praneteř) si drží každá svůj byt a pár dní bydlí v jednom bytě, pár dní ve druhém. Toto mi nepřipadá jako "vyčůranost", ale jako nutná opatrnost. Sama znám asi 3  podobné dvojice a domnívám se, že zvláště ve velkoměstech jich je mnoho.
0/0
26.6.2002 17:36

martin

Pravicový Klaus
Samozřejmě Klaus je hlavní viník toho, že se k deregulaci nepřikročlo už někdy v r. 1995. Tehdy s tím byla veřejnost už víceméně smířená a obecně se to očekávalo.Na jeho osobní zásah ale k tomu nedošlo. Dneska už bychom měli úplně jinou situaci. A ten argument je samozřejmě úplně zcestný, protože ti chudáci co musí platit tržní nájmy v mnoha případech dávají za bydlení skoro polovinu svých příjmů takže nevím, nevím pane profesore. Povídá se že Klaus osobně zastavil již probíhající proces přípravy deregulace, protože jeho matka žila v nájemním dobmě a byla by tak jendou z " postižených" deregulací. Kdo zná silný vztah Klause k jeho matce a kdo si pamatuje co všechno se tady dělo v té době tak by tomu mohl i uvěřit.... A o pravicovosti ODS by se dalo hodně pochybovat(viz. stávka železmničářů, deregulace a mnoho jiných).
0/0
26.6.2002 15:46

Statistik

Re: Pravicový Klaus
Vis jaky byl narust najemneho za vlady Klause a za vlady socanu? Ne? Tak si to zjisti a budes kulit oci. Za Klause byla deregulace najmu 10 krat (slovy desetkrat) vetsi nez planuji tihle lumpove.
0/0
26.6.2002 16:52

freespeech

Co na to pan Klaus
Vzpomínám si, jak se kdysi ptali pana Klause, proč se nepřikročí k deregulaci nájemného. Opdověděl zhruba v tom smyslu, že by pak lidé méně utráceli za jiné zboží a došlo tím k poklesu ekonomiky.Inu prgramtický politik (bylo tehdá před volbami), ale marně hledám nějako upravicovost..
0/0
26.6.2002 13:35

a

přížívníci ozvěte se
Ja zajímavé že tady nejsou žádné příspěvky od lidí kteří bydlí v regulovaných bytech. Proč???? držíte huby a tiše se nám smějete zkuste někdo napsat aspoň pár argumentů proč vám máme dotovat vaše bydlení. Čím jste jiní že si zasloužíte od nás takovou podporu kterou nás bohužel nutí platit stát- chtěl bych jeden jedinej normální argument!!! Napíšete kulový protože žádný argumenty nejsou!!! vy ani nemáte chuť diskutovat on to za vás Špidlokop zařídí a vám to samozřejmě vyhovuje.
0/0
26.6.2002 10:49

nazdárek

Re: přížívníci ozvěte se
Uvědom si, že těžko lze žít tak, aby někdo někomu něco nedotoval.  Když se např. vyboříš v autě a přiletí pro tebe vrtulník, mohli by ti, kteří chodí pěšky tvrdit cokoliv.  Nájemné je specifikum a jak jsem zde již psal, je nutno dát lidem ještě deset let a tím příležitost, aby aspoň nějaké nespravedlnosti po vládě jedné strany mohly býti narovnány.
0/0
26.6.2002 11:41

a

Re: Re: přížívníci ozvěte se
pokud už mluvíte o dotování/nedotování zdravotní péče tak zaprvé pojištění platíme všichni (nevidím že by mě někdo přispíval na nájem) a za druhé ve vašem příkladu člověk po havárii je pravděpodobně práce neschopný tudíž i podle mého liberálního pohledu na svět má právo na určitý životní standard, jaké ale mají právo lidé kteří jsou na tom finančně daleko lépe než já abych já jim něco dotoval. A za třetí pokud já se musím s nespravedlnostmi minulých deseteletí komunismu vyrovnat ihned tím že platím nájem tržní proč mám dávat ostatním čas dalších deset let aby se s tím na můj úkor v klidu vyrovnávali
0/0
26.6.2002 11:50

nazdárek

Re: Re: Re: přížívníci ozvěte se
Jseš přesvědčen o tom, že jsou na tom opravdu finančně lépe než ty?  Buď v klidu, zcela určitě to bylo tak, že oni před lety svojí prací nechtěně dotovali komunistickej režim. Dotovali ho tak, že jim ani nezbylo na to si obstarat vlastní bydlení.  Ty teďka příjdeš, těm co před rokem 1948 něco patřilo vše vrátíš a těm ostatním, z jejichž peněz se taky, špatně leč účelně, navrácený majetek udržoval, napálíš nájemný tak vysoký, aby ještě jednou pocítili, jaký svinstvo ten socialistickej režim byl.  Dej tomu čas. Jestli se k moci nevrátěj komunisti tak si myslím, že by mohlo vše do deseti let být skoro narovnané.
0/0
26.6.2002 12:15

Gogo

Re: Re: Re: Re: přížívníci ozvěte se
Hm. Pokud se bude narovnavat rychlosti 4% rocne, tak se to nenarovna nikdy. Bude to rado, kdyz tomu neutece inflace. 4 procenta jsou absolutne o nicem.
0/0
26.6.2002 14:57

independent

Re: Re: Re: Re: Re: přížívníci ozvěte se
4% nebo 15% ?
"Letošní zvýšení však v sobě skrývá jeden chyták. Majitelé totiž zároveň smějí v plné míře započítat nájemníkům rozlohu koupelny, záchodu a dalšího příslušenství, u něhož se dosud do nájmu počítala jen polovina. Ve starší zástavbě jsou někdy koupelny velké, třeba i o výměře osmi metrů. Pokud má takový byt i větší sklep, může narůst cena nájemného až o patnáct procent"
Ind.
0/0
27.6.2002 0:03

Gogo

Re: Re: Re: Re: Re: Re: přížívníci ozvěte se
Mno, to bych bral spis jako napravu toho ze regulovany najem se neplatil za vsechno ale jenom za neco. Preci kdyz mam vetsi koupelnu nez nekdo jinej, je logicky ze platim pomerne k tomu vyssi sumu. Kazdopadne letosni 4% + uprava zapocitavane plochy spis naznacuji ze pristi rok to budou logicky jenom 4%. Takze jsme si vlastne nepomohli. Jak jsem rekl, 4% rocne jsou o nicem, horkotezko se to bude plazit plusminus nekde kolem inflace...
0/0
27.6.2002 18:57

martin

Re: Re: Re: přížívníci ozvěte se
Naprostá pravdsa není co dodat!!!!!
0/0
26.6.2002 12:31

Bubák1

Re: Re: přížívníci ozvěte se
Je rozdíl dotace a pojištění. Jsem ochoten dotovat bydlení lidem, kteří to potřebují, ne těm kdo prostě byt nějakým způsobem drží a nakládají s ním jako s vlastním za asistence státu. Nebo mi řekněte: jak získám byt s regulovaným nájmem ?
0/0
26.6.2002 12:25

nazdárek

Re: Re: Re: přížívníci ozvěte se
Vykašli se na myšlenku získat byt s regulovaným nájmem.  Pořiď si vlastní  bydlení.  Při dnešních cenách hypoték tě splátka hypotéky přijde na míň než "tržní" nájemný určovaný realitkama.
0/0
26.6.2002 12:33

Tomáš Marný

Re: Re: Re: přížívníci ozvěte se
Velice hravě. Koupíte si Annonci, najdete si inzerát znění: Přenechám nájemní smlouvu, Přenechám byt s majitelem atd., zaplatíte požadovaných 600 000,- až milión Kč podle velikosti bytu a lokality (úplateček úředníkovi na OPBH nebo kde to dneska vyřizují asi zařizuje "prodávající") a můžete si bytu s regulovaným nájmem užívat dle libosti.
0/0
26.6.2002 12:49

Tomáš Marný

Re: Re: Re: přížívníci ozvěte se
Tady jsem si dovolil překopírovat z Annonce dva inzeráty, kde máte možnost získat byt s regulovaným nájmem. Oba mají e-maily, tak se těch lidí zeptejte, kde k bytům přišli a jestli míní peníze za odstupné přihlásit ke zdanění :-((
 
Přenechám byt 2+1, 55m čtver., Praha 2, blízko Palackého nám., cihla, 3.patro, výtah, ÚT, balkon, regulovaný nájem + sml. na dobu neurčitou, okna do zeleně, klid, 750.000 Kč. Email: simona89@post.cz <mailto:simona89@post.cz>
Byt 2+kk/B, 51m čtver., majitel (naprosto bezproblémový), nájem regulovaný. Pro mladé páry či mladé rodiny. Nutno vidět. Cena 600.000 Kč. Při rychlém jednání možná sleva. RK nevolejte. Kontakt telefonem nebo emailem Tel.:0602/322483 Email: eliska.j@seznam.cz <mailto:eliska.j@seznam.cz>
0/0
26.6.2002 13:14

Honza

Re: Re: Re: Re: přížívníci ozvěte se
To je svinstvo, co? A majitel je bezproblémový... Ty lidi si ani neuvědomujou, co prováděj. To je jako prodávat auto z půjčovny.
0/0
26.6.2002 14:02

Tomáš Marný

Re: Re: Re: Re: Re: přížívníci ozvěte se
Bohužel neprováděj nic, stát jim to přímo schvaluje. Podle zákona o daních z příjmů pokud použijete odstupné za byt do 1 roku k zajištění svého bydlení, neplatíte daň z příjmu.
Takže pokud máte byt na atraktivním místě v Praze, je to terno. Odstupné 800 táců, něco máte našetřeno, vezmete si nějakou hypotéku a za dva melouny seženete 30-35 km od Prahy slušný domek.
0/0
26.6.2002 14:29

Honza

Re: Re: Re: Re: Re: Re: přížívníci ozvěte se
Myslím, že tohle není odstupné za byt - to může vyplácet jenom majitel. To, co uvádíte, je klasická černá směna. Ale neznám ten zákon, každopádně je to hnus.
0/0
26.6.2002 16:13

martin

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: přížívníci ozvěte se
Je to normálně černá směna a normálně se tomu říká ostupné, za ten DEKRET. A prasárna to není, ty lůidi se chovaj naprosto racionálně kdyby nebyla žádná regulace, není co řešit a všichni by se chovali normálně ( tržně)
0/0
26.6.2002 16:17

Gogo

Re: Re: Re: Re: přížívníci ozvěte se
Jooo majitel bezproblemovy, zato najemnik vycurany... Ta pani nak ignoruje skutecnost ze prodava byt ktery neni jeji, ze provadi nelegalni kseft a ze pokavad by ji nekdo nahlasil na prislusna mista (kdyz uz na to ona mista sama dlabou), ze by o ten byt smahem prisla. Myslim ze by nebylo tezke tohoto efektu dosahnout...
0/0
26.6.2002 15:10

Statistik

Re: Re: přížívníci ozvěte se
Dat nekomu 10 let na to, aby se prizpusobil? Kdyz se podivas na absolutni vysi najemneho, zjistis, ze jde o padesat korun ceskych. Ja kazdy mesic musim vydelat 9 000 na najem. Pri zvyseni najmu o 4 procenta rocne dojde k vyrovnani tak v horizontu 200 let
0/0
26.6.2002 16:56

Escy

Re: přížívníci ozvěte se
Fajn, pojď diskutovat. Nejdřív mi řekni, čím konkrétně dotuješ moje bydlení v obecním bytě, který jsem kompletně za své zrekonstruoval a do kterého od roku 1930 dodnes majitel neinvestoval ani korunu.Byt byl bez topení,výtahu,jen holé zdi s vyrvanými elektickými dráty.Za tento poklad platím 3000 Kč ( mám totiž naúčtovaanou i nefungující STA . Očekávám konkrétní čísla, děkuji za odpověď
0/0
26.6.2002 12:16

a

Re: Re: přížívníci ozvěte se
já jsem svůj byt také kompletně zrekonstruoval za své a platím 8000+3000 služby za 60 metrů a nechtějte vedět co do bytu investoval majitel... :( to by ale byly konkrétní problémy které ma asi každý ale teď obecněji vaše bydlení dotuji tím že stát přerušil působení tržního mechanismu na trhu s byty a rovnovážná cena se díky vysoké poptávce usadila mnohem výše, než kdyby všechny byty vstupovaly na tento trh se stejnými podmínkami. A ptáte se proč je vysoká poptávka po bytech? protože právě ta chráněna skupina lidí využíva byty nehospodárně - taky bych rád měl 120 metrový byt s balkonem a terasou pokud by stál 5000 nebo i (veřte nebo ne :) 10000 i když ve skutečnosti 120 metrů nepotřebuji a stačí mi bohatě mých 60. Proč by se ale někdo zbytečně vzdával toho co má že?
0/0
26.6.2002 12:36

e

Re: Re: Re: přížívníci ozvěte se
A ty se svého vzdáš? Znám spoustu lidí, kteří platí za 1+1 třeba 15 tisíc měsíčně-ti jsou na tom ještě hůř než ty. Nazýváš příživníky každého bez rozdílu- babku, kterou okradli nacisti a pak komunisti, děti po lidech, kteří v obecních bytech bydleli- jestli ti to uniklo, za komunistů prostě jiné byty nebyly,jen družstevní- já například jsem vyměnil zaplacený družstevní za obecní-koho jsem okradl? Ono paušalizovat, že každý nájemník je komunistický fízl, který má dva byty regulovaný pronajímá za dvacet litrů- to je jednoduché,ale nesmírně hloupé a mne to fakt uráží. Nedotuješ mne naprosto ničím- na údržbu a správu ty tři tisíce stačí ( metreů je pramálo), daně platím jak mourovatej- a mimochodem platím je i pro tisíce příjemců sociálních dávek, studentů, nemocných, řidičů a politiků- a taky jim nenadávám. Pokud si vážně myslíš, že se trh s byty narovná jen tím, že se naprosto dereguluje nájemné, jsi dost pošetilý.Bude to jako s taxíky,benzínem nebo třeba mrkví- v dané lokalitě se majitelé domluví a buď táhni do Milovic nebo plať. spíš mám z místních příspěvků pocit, že všichni převzali kusé informace z novin a štve je hlavně to, že za něco platí míň než jiní. Ony ty řeči o mladých, kteří nemají kde bydlet jsou populární- v obecních bytech bydlí také spousta mladých s dětmi, možná víc než starých struktur. Nedávno jsem slyšel v televizi dospělou ženskou, která tvrdila, že za komunistů všichni dostávali byty zadarmo. On si asi nikdo nepamatuje,jak to bylo- dvace let dohromady s tchyní v cimře 1+1 a na úplatky pro byťák praskly veškeré úspory.
0/0
26.6.2002 13:12

a

Re: Re: Re: Re: přížívníci ozvěte se
Omlouvám se všem koho urazil titul příživníci bylo to myšleno pochopitelně s nadsázkou a je mi jasné že v žádném případě nelze paušalizovat. Mým cílem bylo sdělit že pokud by trh s byty byl funkční tj. nederegulovaný tak by veškeré diskuse mohly utichnout - všichni by měli stejné podmínky, cena by byla řízená pouze nabídkou a poptávkou a to že tento princip funguje - zatím si stojím viz diskuze níže.
0/0
26.6.2002 13:28

a

Re: Re: Re: Re: Re: přížívníci ozvěte se
mělo být "neregulovaný"
0/0
26.6.2002 13:36

Honza

Re: Re: Re: Re: přížívníci ozvěte se
Zase jeden, co vi vsechno. Majitele se domluvi.... Tos asi objevili novy ekonomicky zakony. 3 tis. na udrzbu a spravu v zadnem pripade nestaci. Ale to hlavni tu neslysim, proc nekdo ma platit za stejny byt 10krat min nez druhy jen proto, ze v nem bydli dyl. A to, ze jde vetsinou o mlady lidi, to si pis - kdo si asi tak nejvic hledal bydleni v poslednich 10 letech?
P.S. vymenit druzstevni byt za obecni je fakt blbost a nedivim se, ze to nekoho stve (to je jako vymenit vlastni auto za auto z pujcovny...)
0/0
26.6.2002 16:19

e

Re: Re: Re: Re: Re: přížívníci ozvěte se
A jak asi chceš vyměnit menší byt za větší bez doplatku, chytráku?
Ale abys měl pořádný vztek, tak ty naše byty se teď budou prodávat nájemníkům za cca 500tisíc do osobního vlastnictví, tak pukni.
Že vás neštvou ti, co si z nakradeného stavebního majetku postavili baráky !
0/0
26.6.2002 18:31

martin

Re: přížívníci ozvěte se
Ti lidé tady nepíšou protože nejsou v práci jako my! Ty pronajímaj své regulovaný byty cizincům a válej se někde na chatách, ty trubko. Co by se smažili v háku, když jim každej měsíc přiletí z každýho bytu aspoň 20 000kč čistýho jenom proto, že se stačili přihlásit k babičce rok předtím než umřela!!Válej se u vody, volej socany a smějopu se nám!!
0/0
26.6.2002 15:58

taky obcan

Re: přížívníci ozvěte se
i ty hlupáčku, hádej, kolik se platí regulovaného, aby byl klid....A k těm dotacím -  taky si platíme povinné ručení, že? A vybírá ho kdo? A pojišťovna poškozenému z něho vyplatí co? Uhradu utrpěné škody? Hahaha
0/0
1.7.2002 17:23

rp

deregulace
Koukám, že by většina zvás dobře splynula s davem v jednom Nováckym pořadu. Ano správně Kotel. Váš způsob vyjadřování je fakt úchvatný. Nadávat umí každý. Zkuste taky něco vymyslet, jak to udělat lépe???!!! Jestli na to teda máte?
0/0
26.6.2002 10:48

Honza

Re: deregulace
To asi nebude tak slozity : skutecna deregulace (treba postupna, ale ne 4% rocne, to se bude "deregulovat" donekonecna), aby se vytvoril skutecnyy trh s byty a vytvorila se tu rovnovaha, ktera bude logicky mnohem blize dnesnim regulovanym najmum nez neregulovanym (je jich proste mnohem vic a nabidka se rovna poptavka). Pro lidi, kteri na nove najemne mit nebudou a budou se snazit to resit (napriklad hledanim mensiho bytu) je samozrejme potreba zavest socialni prispevky.  Nesouhlasim, ze na ne nebude, protoze i ve statnich a obecnich bytech se samozrejme vybere mnohem vice.
0/0
26.6.2002 10:55

Tráva

Re: Re: deregulace
Čtete moc noviny. Za prvé jen naivní mládě si myslí,že po deregulaci se sníží tržní nájemné natolik,aby měl na činži ve slušném domě a za druhé- sociální přídavky na bydlení neplatí všichni? Samozřejmě že ano, i ti bydlící ve vlastních domech- takže se spravednosti stejně nedočkáte.
0/0
26.6.2002 12:21

Honza

Re: Re: Re: deregulace
Zkuste předložit jediný důvod, proč by se po deregulaci neměla vytvořit rovnováha nabídky a poptávky, tj. proč by nemělo klesnout současné neregulované nájemné a vzrůst to regulované a proč by se neměly střetnout, samozřejmě blíž regulovaným nájmům, ktrých je víc. To, co říkáte je argument soc. demokratů, ale dosud jsem neslyšel jediné zdůvodnění.
0/0
26.6.2002 12:49

a

Re: Re: Re: Re: deregulace
Ono totiž žádné zdůvodnění není. Socialisti ale budou neustále lidi udržovat v přesvědčení že toto jsou pouze teoretické bláboly liberálů - bohužel se denně přesvědčujeme o opaku.
0/0
26.6.2002 13:10

Tráva

Re: Re: Re: Re: deregulace
Já tedy nejsem socdem ani komo,ale jeden příklad bych měl- taxikáři, benzín.
0/0
26.6.2002 15:16

Honza

Re: Re: Re: Re: Re: deregulace
Tak u taxikaru je cena regulovana magistratem a benzin je uplne jiny trh - vsichni cekaji na Benzinu a pak se prizpusobi. Nemyslim, ze by to byl pripad najmu a nevim, proc porad vymyslime vymyslene, asi se staci kouknout ven, jak tam funguje trh s byty. Je nekde takovy paskvil jako u nas? Regulujou se nekde najmy u soukromych majitelu?
0/0
26.6.2002 16:41

Tráva

Re: Re: Re: Re: Re: Re: deregulace
1.taxikáři- v tom krátkém období, kdy neměli regulaci, byly ceny cca 60kč/km.
2.pročpak všichni kopírují Benzinu? Protože má nejvyšší ceny- víc si netroufnou, ne že by nechtěli. Kdo bude fungovat u bytů v podobě Benziny?
3.nájmy bytů jsou regulovány takřka v celém světě- civilizovaném. Cenovými mapami a podobně, nicméně opravdu regulované. Koukni za hranice
0/0
26.6.2002 18:36

independent

Re: Re: Re: Re: deregulace
Rovnovaha nabidky a poptavky existuje pouze u  bytu s neregulovanym najemnym. Byty s regulovanym najemnym jsou zcela mimo tento system tvorby rovnovahy a nijak jej neovlivnuji. Zvysime-li nabizene mnozstvi bytu (deregulaci) zvysime soucasne i poptavane mnozstvi bytu, lidmi, kteri v tech bytech bydli. Za techto podminek se cena uchova na te urovni, ktera je dnes u bytu s neregulovanym najemnym. Tj. za jinak stejnych podminek se nesnizi.
Ind.
0/0
26.6.2002 23:26

Tomas

Deregulace nebo valorizace
Velkou nepravdou (?lzi?) je zustava nazev "deregulace". Neni to spis jen navyseni o inflaci?
Dalsi zajimavosti - statni majitele domu, tj. obce, mohou rozhazovat penize na "regulaci". Oni proste vezmou penize z 10 domu a opravi z nich 1 dalsi a k tomu jeste dostanou velmi slusne dotace od nas vsech (= statu). Ale zkuste si opravit byt treba jen vlastni strechu nad hlavou...
0/0
26.6.2002 10:31

nazdárek

Závan historie . . .
Bohužel postrádám v příspěvcích historický pohled na věc. Po roce 1948 byla vzata šance komukoliv se jakkoliv seberealizovat a třeba za dobrý nápad či dobrou práci si vydělat trochu peněz na vlastní byt nebo nemovitost.  To nešlo.  Všichni byli srovnáni do latě.  Jen Ti, kteří vlastnili rudou knížku měli šanci, že se k nějakému majetku za svůj život dostanou.  Po sametové revoluci byl, dle mého názoru správně, vrácen zabavený či znárodněný majetek původním vlastníkům či jejich dědicům.  Tito restituenti, spolu s bývalými obohacenými komunisty, by nyní měli dát šanci těm, kteří, bohužel, tu šanci na vlastní seberealizaci díky komunistům mít nemohli a musí tedy stále bydlet v nájemních bytech.  Dejte jim ještě deset let.  Pořád to bude celkem jen polovina doby vlády komunistů a socialistů v naší Vlasti . . . .        
0/0
26.6.2002 10:10

Joe

Re: Závan historie . . .
Nelam si s tim hlavu.Pokud jediny problem,ktery te trapi je "historicky pohled na vec",Tak tem lidem tady nemas co rici.
0/0
26.6.2002 10:37

Bubák1

Re: Závan historie . . .
Není úplně pravda co píšete. Státní byty dotávali také státní zaměstnanci (VB, StB atd..), a ti si užívají dnes regulovaných nájmů. Nebylo věcí rudé knížky se k majetku dostat. Nejjednodušší cestou k majetku bylo pracovat manuálně, třeba v dolech nebo těžkém průmyslu, kde byly platy pohádkové a postavit si dům. Také to chtělo trochu konexe při shánění materiálu. Plno lidí bydlelo ve státních bytech za málo peněz a finančně jim to více než vyhovovalo. Některým byla po revoluci dokonce nabídnuta možnost odkoupení bytu (tuším, že je to dokonce dané zákonem) ale ti často odmítli. Proč by se starali o dům, když se může někdo jiný starat za ně a nájemné jim zvedat nemůže.  
0/0
26.6.2002 10:39

nazdárek

Re: Re: Závan historie . . .
Pro někoho je seberealizací práce úředníka nebo policajta či normální manuální práce.  O.K. Beru to.  Pro mnoho jiných je seberealizací vědecká práce, podnikání nebo prostě pouhá realizace vlastního nápadu.  Minimálně na to, si mohl během vlády jedné strany zapomenout . . .  
0/0
26.6.2002 10:50

Bubák1

Re: Re: Re: Závan historie . . .
Asi jsem to špatně vysvětlil. K získání domu za komunistů nebylo důležité držení rudé knížky jak je psáno v příspěvku výše. Pouze k získání některých domů či bytů nutné bylo (například v domech po emigrantech, nebo v prestižních čtvrtích).
0/0
26.6.2002 12:01

nazdárek

Re: Re: Re: Re: Závan historie . . .
Tady přece nejde o domy a byty. Tady jde o to, že mnoho lidí, kteří bydlí v nájemních bytech je z generace, která nechtěně krmila komunistickej režim, kterej co mohl tak pokřivil.  Ti lidé se nemohli nijak prosadit.  40 let, to je jedna generace.  Narovnání neuděláš tím, že dnes vyženeš nájemný nahoru.  Zamysli se nad tím. Je ti šedesát, život prožitej za komančů, který jsou dnes za vodou, a před tebou stojí úkol konečně si na ten vlastní byt vydělat, teď už můžeš . . . . Těch pokřiveností je kolem nás ještě mraky.  Chce to spoustu malejch kroků a čas.  Buď trpělivej.
0/0
26.6.2002 12:24

Bubák1

Re: Re: Re: Re: Re: Závan historie . . .
Moji rodiče si postavili za komunistů dům. Nebyli nikdy členy Ksč, dům donedávna spláceli. Teď jsou ve předdůchodovém věku, za údržbu domu musí platit nemalé peníze. Nájemníci s bytech s regulovaným nájmem platili směšné nájemnéí a v tom pokračují i nadále.
0/0
26.6.2002 12:32

nazdárek

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Závan historie . . .
Máš pravdu.  Mohl bych tu uvést mnoho jinech příkladů pro i proti.  Chce to čas, ještě tak deset let . . .
0/0
26.6.2002 12:37

Tomáš Marný

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Závan historie . . .
Jenže ten dům je jejich, můžou ho třeba prodat, peníze prochlastat a za zbylé peníze si koupit třeba umělou ledvinu. Což nájemníci z regulovaných bytů nemůžou, nebo spíše neměli by. Že se nájemní smlouvy běžné prodávají za nemalé peníze, zvláště v Praze, je otázka obecné blbosti státních úředníků a korupce.
0/0
26.6.2002 12:57Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.