Diskuze

Stát utrácí peníze za 'mrtvé duše'

Stát nechává ze své pokladny, v níž zeje rok od roku větší díra, unikat stovky milionů korun ročně. Ve svých úřadech totiž platí mrtvé duše. Všechna ministerstva se každoročně snaží při jednáních o státním rozpočtu vymoci si na příští rok více úředníků a odpovídající sumu peněz na jejich platy. Většinou však přijmou méně lidí, než je limit, peníze si však ponechají.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Alex

7. 8. 2002 11:24
jak kde
Po přečtení článku si kladu otázku, kam ty peníze jdou? Dělám ve státní správě na okresní úrovni a ještě jsem nedosáhl celostátního průměru hrubé mzdy.Práce mě baví,výsledky mé práce jsou vidět,nechci(zatím) utíkat jinam a tak si přivydělávám po práci ve stavební firmě, byť mám doktorát z filozofie, na vlastní náklady absolvované manažerské kurzy a 15 let praxe ve státní správě.Tučné odměny si vyplácejí úředníci v Praze a na krajích, pak se to hezky zprůměruje a vyjde závěr, že všichni státní úředníci mají kapsy plné peněz.Není to pravda.
0 0
možnosti

takyhňup

7. 8. 2002 11:06
Pivní kecy
Asi až na dva příspěvky jste tu do 9:45 všichni banda hňupů, kteří nevědí o co jde a jenom hloupě žvástá. Kecy typu " Obnova počítačů včetně periférií nejpozději každé dva roky u zaměstnanců, kteří s bídou dokáží používat textový editor, o tabulkovém nikdy neslyšeli a internet mají jen pro ukrácení dlouhé chvíle, jsou jedním z mnoha typických příkladů" se hezky říkají, ale špatně dokazují, co? Netvrdím, že se to někde nestalo, ale vadí mi ta generalizace. Pozn.: nejsem ze státní správy, jenom se znám s pár lidmi z úrovně okresu
0 0
možnosti

Bonifác

7. 8. 2002 13:14
Re: Pivní kecy
Pro vás to jsou možná kecy. Pro mě to byl šok. Byl jsem zvyklý jako zaměstnanec v soukromé firmě a později OSVČ, že se musí hospodařit s tím co je a na všechno je třeba si vydělat. To naučí člověka určitému realismu. Poté jsem měl (a mám stále) možnost velmi zblízka sledovat hospodaření jednoho státního podniku (patřil pod okres, teď asi půjde pod kraj). První, co mě šokovalo, byla neschopnost a naprostá nekvalifikovanost velké části zaměstnanců a katastrofální produktivita práce. Kdyby tam polovina z nich nebyla, ještě by jich tam stálo zbylo dost. Ti lidé by si v nestátní sféře nemohli vydělat ani na slanou vodu. Arogance, nafoukanost a vysoké nároky na vše, kromě úrovně své vlastní práce, to jim také nechybělo. Kupodivu těch pár schopnějších stačilo k tomu, aby to vše jakž takž běželo a ještě tito schopnější zvládali při své práci dělat různé vedlejšáčky. Tedy ne po práci, ale při práci, abyste mi dobře rozuměl. Účetnictví na kšeft, prodej pojistek nebo kosmetiky, atd. V Berouně prý jeden moula na FÚ prodává v pracovní době zajíce, to mě nijak nepřekvapuje a je to navíc úplný troškař. Co mě ale šokovalo úplně nejvíc, bylo to, jak se hospodaří s penězi. Do té doby jsem byl přesvědčený, že ve státním sektoru se peněz nedostává a podle toho to tam vypadá. Opak je pravdou, peněz je tam na mnoha místech nesmyslný nadbytek a opravdu se vyhazují oknem. To, co jsem napsal o počítačích je skutečnost, jedna z mnoha. Když jsem se o tom pak bavil s různými lidmi, smáli se mi, jak jsem byl naivní. To se přece běžně dělá i jinde. Stát se dojí co to jde, a při tom se dojemně brečí, aby se dalo dojit ještě víc. Že se pak na potřebné věci peníze skutečně nenajdou je jen druhou stranou této mince. Když se to jednou rozhází, tak to prostě není. Ale většině zúčastněných odshora dolů to náramně vyhovuje. Mně jako daňovému poplatníkovi a občanu tohoto státu to ale nevyhovuje vůbec.
0 0
možnosti

Honzik

7. 8. 2002 9:49
to je hnus
to by me zajimalo, jestli taky dostanou nejaky  sankce, kdyz takhle podvadej, normalniho cloveka by okamzite vykopli. bych jim za to kazdymu strhnul 50-70 procent z vejplaty a pak by si dali majzla...
0 0
možnosti

laco

7. 8. 2002 9:44
Jedna z mála objektivních kritik socanů
Vzpomínám si jak Zeman před svojím volebním vítězstvím útočil na ODS ohledně nevyuvěřitelného počtu lidí ve státní správě. Za éry socanů se tento fakt nezměnil naopak zhoršil. Z toho vyplývá, že žádná politická strana není schopna s tímto fenoménem pohnout. Otázka je proč ? Protože zákony jsou tak formulované, že vyžadují obrovský administrativní aparát k jejich výkonu a kontrole. Cesta je jediná, formulovat a upravovat zákony tak aby jejich naplnění vyžadovalo minimum administrativy. A to je průser. Opoziční strana vždy má připomínky a náměty, které původní návrh znění (vypracovaný státní správou) převedou do paskvilu a ten pak poslanci schválí. Ještě větší tragédie je, když se nějaký poslanec chce zviditelnit a vpašuje do návrhu zákona svoji populistickou připomínku a formulaci. Není odvaha státního úředníka mu říci, že bučí svojí blbostí. Pokud náhodou někoho napadne novela zákona, která by mohla něco zjednodušit (např. poskytování rodinných přídavků) strhne se řev pseudoekonomů kolik to stát nebude stát. Málokdo si uvědomí, že slova poslanců jsou papouškování řečí státních úředníků. A ti jim navykládají jakékoliv blbosti jenom aby nebyli rušeni. Inteligenční kvocient poslanců není na takové úrovni aby používali svůj rozum. Ti umějí pouze papouškovat myšlenky někoho v pozadí a jsou pouze loutkami. Ukázkovým příkladem byl Kavan v pořadu Na ostro. Absolutní imbecil, který neuměl odpovědět na položenou otázku a ani nevěděl kdy jmenoval svojeho blízkého spolupracovníka do funkce. Přesto to ten přiblblej Kavan jako člen zpravodajských služeb vysoko dotáhnul. Stačilo mu papouškovat slova, které mu někdo nadiktoval a provádět instrukce svojeho řídicího pracovníka. Stejně tak jsem řízen a manipulován masmédii já blbec volič. Jak jsem se hloupě nechal vmanévrovat do posuzování volebního programu stran místo abych použil selský rozum a hodnotil lidi v politických stranách. To by se mi pak nestalo, že zjistím, že jsem dal svůj hlas straně v jejích řadách je slizké hovno formátu Kavana.
0 0
možnosti

Bonifác

7. 8. 2002 9:31
Problém je daleko širší
Toto je jen malá část problému zvaného rozpočtová sféra. Tyto podniky, které jsou ekonomicky založené na jediném principu, a to utratit do mrtě vše, co je jim přiděleno, aby se jim v příštím roce nesnížil příděl a mohli utrácet stejně, nebo ještě více. Nejsou to jen položky mzdové, ale prakticky všechny ostatní. V mnoha těchto podnicích se především před koncem roku doslova vyhazují z okna statisíce a miliony. Utrácí se za nepotřebné věci, které podniky nepotřebují a nedokáží využít, nebo se nahrazuje zánovní vybavení, které by v normální firmě bez problémů sloužilo ještě řadu let vybavením novým. Obnova počítačů včetně periférií nejpozději každé dva roky u zaměstnanců, kteří s bídou dokáží používat textový editor, o tabulkovém nikdy neslyšeli a internet mají jen pro ukrácení dlouhé chvíle, jsou jedním z mnoha typických příkladů. Samozřejmě, že se běžně obchází zákon o konkurzním řízení, buď se nedodržuje vůbec, nebo se konkurzy dělají formálně. Pak si samozřejmě přijdou na své předem vybraní dodavatelé, kteří se nezapomenou s příslušnými úředníky podělit o zisk z nadměrných a cenově nadhodnocených dodávek. Je to běžná praxe. Její součástí je i to, že tímto způsobem nahrazené a „odepsané“ vybavení firem mizí za pakatelní ceny, často zadarmo v rukách úředníků. To se nejedná jen o kalkulačky, ale nábytkem počínaje, přes počítače, auty konče prakticky všeho.
0 0
možnosti

Petr

7. 8. 2002 9:55
Re: Problém je daleko širší
Přesně tak.
0 0
možnosti

Tomik

7. 8. 2002 9:16
Anglosasky system
Vime, ze v Britanii a Americe si statni urednici sve platy navysovat mohou a to na zaklade mereni efektivity jejich prace. Napriklad ucitele na strednich skolach musi o svuj post na skole kazdych dejme tomu 5 let bojovat. Ten samy system probiha na vsech urovnich statni spravy. Zajimalo by me, jestli statni urady prosly certifikacnimi procedurami ISO. Patrne ne, protoze licence by jim za techto pomeru nemohla byt obnovena a organy, ktere nas maji vest do struktur EU  takto vlastne prezivaji na urovni efektivity prace socialistickeho pecivala. Tomik
0 0
možnosti

Honzik

7. 8. 2002 11:21
Re: Anglosasky system
kdyby meli byt placeni za efektivitu, tak by dostavali cca 2000 mesicne, a to dost pridavam. Jim tenhle system vyhovuje.
0 0
možnosti

Tomik

7. 8. 2002 9:16
Anglosasky system
Vime, ze v Britanii a Americe si statni urednici sve platy navysovat mohou a to na zaklade mereni efektivity jejich prace. Napriklad ucitele na strednich skolach musi o svuj post na skole kazdych dejme tomu 5 let bojovat. Ten samy system probiha na vsech urovnich statni spravy. Zajimalo by me, jestli statni urady prosly certifikacnimi procedurami ISO. Patrne ne, protoze licence by jim za techto pomeru nemohla byt obnovena a organy, ktere nas maji vest do struktur EU  takto vlastne prezivaji na urovni efektivity prace socialistickeho pecivala. Tomik
0 0
možnosti

straka123

7. 8. 2002 9:15
Urednik v Praze je vzdy drazsi
Pokud existuje potreba preplacet statniho urednika, tak je mistne vazana na Prahu a jeji specifika zamestnanosti. Kvalitni (myslim ze za srovnatelnou cenu dokonce kvalitnejsi) pracovniky lze zamestnat i jinde. Cesta vede pres decentralizaci a nemusi to byt prevedeni uraduprave do Brna, kvalitni managment pro rizeni drahy by se nasel i v Pardubicich nebo Ceske Trebove, Posta muze mit reditelstvi i v Koline, ... Drahou Prahu nechme zahranicnim investorum.
0 0
možnosti

Bonifác

7. 8. 2002 12:06
Re: Urednik v Praze je vzdy drazsi
Ve státním se krade všude. V Praze i na venkově. Tím nic nevyřešíte.
0 0
možnosti

Cartman

7. 8. 2002 9:08
Rozhodne je lepsi...
platit lepe mensi pocet schopnejsich zamestanancu, nez platit bidne vetsi pocet spatnych. Zvlast pokud celkovy uhrn prostredku zustane stejny. Jaci pracovnici si myslite ze budou ve statni sprave delat, pokud tam bude plat 10kKC?
0 0
možnosti

Bonifác

7. 8. 2002 12:03
Re: Rozhodne je lepsi...
To mi tedy ukažte, kde je tu souvislost s kvalitou úředníka. Je to jen a jen o tom, že příležitost dělá zloděje. Tímto způsobem si legálně přikrade úředník dobrý i špatný, takže to asi cesta nebude. Vůbec celá problematika nadtabulkových odměn, třináctých a jiných platů by si zasloužila zvláštní pozornost. Jakož i další nenápadné drobnosti, které nezaslouženě zvyšují životní úroveň našim státním úředníkům.
0 0
možnosti
zavřít

Camelot

7. 8. 2002 8:51
Hnus fialovej....
V našem státě je možné všechno... Nejsou peníze na školství,zdravotnictví a spoustu dalších věcí.Jen mne zaráží, že na různé humanitarní akce ve světě se peníze najdou vždy.Pan poslanec si přijde měsíčně nratru na 60 tis korun. A já se vás ptám za co mu platit takovéhle peníze? Za to že se chodí do sněmovny pobavit s kamarády poslanci,případně vyspat a takřka zdarma najíst a občas zmáčkne hlasovací tlačítko a to ještě náhodně,protože vůbec neví o čem je řeč???Geniální návrh vlády jak snížit schodek rozpočtu: zvýšit daň u cigaret a benzínu! Proč nesníží svoje platy?? Hrozně rád bych viděl pány poslance v situaci kdyby braly "průměrný plat", k tomu jejich partnerky "úžasnou podporu - takzvanou mateřskou" .....
Nemusíte se mnou souhlasit, je to jen můj názor,ale zamyslete se nad tím v čem je práce poslance tak rozdílná a o tolik lépe placená..........
0 0
možnosti

Měny

Kalkulačky

Střední školy

Termíny

Vláda

Zaměstnání

Nepřehlédněte